جشنواره فیلم اولی‎ها با پیام وزیر ارشاد افتتاح شد

کار کارستانی که انجام گرفته است، خصوصا در تعلیم و پرورش تعداد قابل توجهی هنرجو برای اعزام به خاکریزهای جبهه مقاومت، بسیار قابل تقدیر است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری نخستین جشنواره فیلم اولی ها شب گذشته – 23 شهریورماه – از ساعت 20 الی 21:30  مراسم افتتاحیه نخستین جشن فارغ التحصیلی و جشنواره فیلم اولی ها در سالن سینمای اردوگاه شهید باهنر برگزار شد.
در این مراسم که با حضور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران،حجت الاسلام والمسلمین قیاس و  معاونین انجمن، امیرحسین بیدمشکی پور معاون مالی اداری و استانها، مجید اکبرشاهی معاون تولید و پشتیبانی فنی و مژگان زرگر معاون امورجشنواره ها و امور بین الملل و بازرگانی، سرپرستان و معاونین و مدرسین دفاتر و هنرمندان فیلم اولی برگزار شد پیام مقام عالی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حاضران قرائت شد.
در ادامه برنامه حجت الاسلام و المسلمین آیت ا... قیاس خطیب و کارشناس نام آشنای فرهنگی در جمع هنرمندان فیلم اولی به ایراد سخنرانی پرداخت. وی گفت: اولین و واضح ترین شاخصه وجود موجود زنده حرکت است . سه مبنا برای حرکت وجود دارد.
وی این سه شاخصه را "من هستم"، "من انسان هستم" و "من بنده خداهستم" نام نهاد و گفت همه موجودات زنده یکی از این سه مبنا را برای زندگی خود انتخاب می کند.
در مبنای اول کسی که می گوید من هستم موجودیت خود را می بیند ودر حالت دوم موقعیت خود را می بیند ویا همان موقعیت بالفعل خود را.  در حالت سوم موقعیت بالقوه انسان نمایان می شود.
 نفر اول کسی است که خود را در حد میز پایین می آورد . نوع دوم انسان هایی که  در موقعیت خود ثابت می ماند و در حالت سوم  انسان به سمت توانایی بالقوه خود حرکت می کند. پس انسان برای آنکه به سمت بالا برود و موقعیت خود را ارتقا دهد باید به سمت خدا نزدیک شود و موقعیت "من بنده خدا هستم" را  در خود تقویت کند. 
در ادامه کلیپ معلم با صدای سامی یوسف برای حاضران پخش شد و با قرائت اسامی مدرسان حاضر در جمع ، این افراد مورد تشویق قرار گرفتند.
مجری برنامه که سرپرست دفتر ملایر انجمن بود قبل از دعوت از مدیرعامل انجمن و دبیر جشنواره برای سخنرانی، از زحمات و تلاش و برنامه ریزی هاشم میرزاخانی در جهت تغییر بنیادین در امر آموزش انجمن و همچنین برگزاری جشنواره و نگاه عادلانه وی به توزیع امکانات آموزشی به دفاتر سراسر کشور تشکر و تقدیر کرد و سپس هاشم میرزاخانی دبیر جشنواره به ایراد سخنرانی در جمع هنرمندان فیلم اولی پرداخت.
میرزاخانی در ابتدای برنامه با خوش آمد گویی به حاضران گفت: تمامی فیلمسازان و دفاتر انجمن باید به تولید آثار فیلم اولی فاخر اقدام کنند.
وی گفت ما آروزی دیدن چنین روزی را داشتیم، روزی که دیگر همانند گذشته هر دفتری بر اساس توانایی و علاقه مندی خود و مدرسین خود اقدام به  آموزشی خاص نکند  و صاحب یک برنامه یک دست در سراسر کشور شویم و معلومات همه هنرجویان یکدست و در یک سطح شود.
میرزاخانی در ادامه افزود: در سینمای جوان قبل از این دو سال که بنده در خدمت مجموعه هستم، موضوع انحلال انجمن به طور جدی مطرح  بود و بحث آن شده بود اما با تغییر رویکردی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  صورت گرفت و با حضور ریاست محترم سازمان سینمایی و مقام عالی وزارت توجه خاصی به حوزه سینمای جوان شد که حضور ایشان در مراسم اختتامیه این جشنواره  نشان از اهمیت موضوع نزد ایشان دارد.
مدیرعامل انجمن در ادامه با اشاره به این موضوع که  یک روش آکادمیک آموزشی طراحی شد و البته در ابتدای راه نقص هایی وجود دارد و ما آن را نفی نمیکنیم و اساتید مهمی در این طراحی این دوره ها به ما کمک کردند افزود: در حال حاضر تمامی دفاتر به تطور یکسان از امکانات آموزشی بهره مند شده اند  که همه آن در جهت ارتقای هنر هفتم است.
دبیر جشنواره گفت: من فیلمهای شما را دیدم و به شما تبریک می گویم و سطح کار شما به عنوان افرادی که این دوره ها را پشت سر گذاشته اید،  قابل تقدیر و ارزش بود و ان شاا... جایگاه انجمن بالاتر می رود و برنامه ریزی کردیم که این خانواده دیگر از هم جدا نشوند و دوره های تکمیلی هم در نظر گرفته شده و با اساتید در تعامل هستیم  این چیزی نیست جز اینکه ایران را بهتر از پیش بسازیم. این اتفاق بزرگی است و برای شما برنامه های متنوعی ریخته ایم  امیدوارم با حضور ویاری شما برنامه ها انجام شود و با دست پر از این مکان و فضای آموزشی خارج شوید.
رئیس هیات مدیره انجمن به مشاغل سینمای اشاره کرد و گفت: این دوره ها به انجمن واگذار شده که شما می توانید در هر یک از این بخشها گنجانده شوید. سینما مهمترین ابزار بیان هر جامعه است و هر بحث که می خوهد از جایی دیکته شود از طریق فیلم فرهنگ سازی می شود مانند هالیود و آثار آن راکه ببینید متوجه می شوید هر اتفاقی در دنیا بیفتد از طریق سینما فرهنگ سازی می شود مانند ریاست جمهوری در آمریکا.در استفاده از ابزار سینما برای  ما جوانان ایرانی به عنوان افرادی که با روح و جان و افکار دیگران در ارتباط هستیم باید دقت کنیم فیلمی که ما می سازیم تا مدتها در ذهن خودمان هم جاری است  حتی عوامل ما.
وی در ادامه سخانش به فیلم اولی ها گفت: اگر دقت کنید فرش قرمزی که در جشنواره ها برای ما پهن می شود برای بالا رفتن ما نیست برای پایین آمدن ایران است.
برای تولید آثاری که غذای روح ما و دیگران است دقت کنید و اگر قرار باشد ما بالا برویم و پیشرفت کنیم حتما از طریق خدا و خواست خدا خواهد بود.
میرزاخانی با بیان این مطلب که این جشنواره به منظور اهمیت دادن به شما برگزار شد ه است به سخنان خود پایان داد.
ادامه بخش این برنامه اجرای موسیقی دف ، نی و تنبک برای حاضران بود که توسط گروه رضا دربندی به اجرا در آمد و مورد تشویق علاقه مندان قرار گرفت.
مژگان زرگر معاون جشنواره ها، اموربین الملل و بازرگانی انجمن با تشریح برنامه های پیش بینی شده برای این جشنواره از حاضران برای  تماشای فیلم کوتاه "کلاس اول ب" از تولیدات این انجمن دعوت کرد. قابل ذکر است این فیلم در سال جاری موفق به چندین حضور بین المللی و کسب جایزه بهترین فیلم داستانی در جشنواره ریور ایتالیا شده است.
 
متن کامل پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به شرح ذیل است:
هوخالق الجمال
گر علم و خرد، دوگانه بخشند                ابناء زمانه می درخشند
با شکل به محتوا بیندیش                خامند اگر اسیر نقشند
با روزگار ستیزندگی شیوه معقول زندگی نیست که شناخت درست زمانه به سازندگی و بالندگی بینجامد. پیامبر اکرم (ص) فرمود: "َرَحِمَ الّهُ مَن عَرَفَ زَمانَهُ وَ استَقامَتُ طِریقُتُه" خدا رحمت کند کسی را که روزگار خویش را می شناسد و در راه درست گام میگذارد."
بارها درباره هنر هفتم گفته ام که برای گوشهای مهیا، نا مکرر است، اینکه جهان در سیطره فیلم قرار گرفته است امروز جهان سلطه جو، مقاصد خود را در بسته شکیل فیلم به نشانی چشمهای مشتاق  با آدرس مغزهای بکر ارسال می دارد. با وجود استنکاف از پذیرش ، تکرار این هدیه، چشمها را عادت می دهد. مولایمان فرمود: "مَن عَرَفَ الاَیامُ لَم یغفُل عَنِ الاِستِعدادِ " هرکه روزگار را بشناسد، از آماده شدن، غافل نخواهد ماند."
چرا از این ابزار تاًثیرگذار در پیاده کردن اهداف مقدس این نظام الهی کما ینبغی استفاده نشود.
رهبر فرزانه عزیزمان فرمود سینما کلید پیشرفت است!! این فرموده یک جمله و عبارت ساده نیست، می تواند مانیفست این وزارتخانه باشد. می تواند منشور اجرایی سازمان سینمایی باشد.
در واقع عرصات جنگ نرم ؛ همه جا بچشم می خورد، در این میادین، ستاد ارکان حرب در دست سینما می باید باشد، کما اینکه، متخاصمان را به راحتی در همین جایگاه می توان، رصد کرد.
کار کارستانی که انجام گرفته است، خصوصاً در تعلیم و پرورش تعداد قابل توجهی هنرجو برای اعزام به خاکریزهای جبهه مقاومت، بسیار قابل تقدیر است، که بی تردید به تربیت دینی و تعهد آیینی آنات توجه خاص داشته اید.
برای فعالان این میدان، چه آنانکه هیمهء  این خیمه را بردوش بگذاشتند، چه آنانکه به سنگ تلاش و غیرت آتشی برپا داشتند و چه آنکه به سینه سوختگی، نور و گرمای این مجموعه را نگه داشتند، آرزوی عزت در دیر کرامت دارم و به فارغ التحصیلان که نه! به دانش آموختگان انجمن سینمای جوانان ایران تبریک می گویم.فراغت از تحصیل برای سینما گر در جا زدن معنا می گیرد که چنین نخواهد بود. ورود این خیل امدادگر را به صحنه خوش آمد می گویم و از خداوند رشد و تعالی ایشان را مسئلت می نمایم.
توفق رفیق طریق عزت و اعتبار یکایک شما باد.
 
سیدمحمد حسینی/وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

برنامه های روز سوم جشنواره فیلم اولی ها اعلام شد
 
نمایش 95  فیلم کوتاه، نشست تخصصی تصویربرداری و نورپردازی با حضور اسفندیار شهیدی  برنامه روز سوم فیلم اولی ها
روز شنبه 25 شهریور ماه جشنواره فیلم اولی ها با نمایش 95 فیلم از ساعات 9 الی 10:30و15:30 الی 17 و همچنین 17:30 الی19 به کار خود ادامه می دهد.
ستاد خبری جشنواره همچنین اعلام کرد، نشست تخصصی تصویربرداری و نورپردازی نیز از ساعت 11 تا 12:45 با حضور اسفندیار شهیدی مدیرفیلمبرداری و کارگردان سینما  در سالن سینمای اردوگاه شهید باهنر برگزار می شود.
همچنین در این روز فیلمهای تجربی و انیمیشن ایران و جهان از ساعت 19:30 الی 21 به نمایش در می آید.
نخستین جشنواره فیلم اولی ها از 23 تا 26 شهریور ماه در اردوگاه شهید باهنر توسط انجمن سینمای جوانان ایران و به دبیری "هاشم میرزاخانی"برگزار می شود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها