میرزاخانی: پیام جشنواره فیلم کوتاه تهران به جهان رسیده است

نخستین نشست خبری بیست و نهمین جشنواره بین‏المللی فیلم کوتاه تهران صبح امروز با حضور هاشم میرزاخانی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و دبیر این دو جشنواره و مژگان زرگر معاون جشنواره ها و اموربین الملل و بازرگانی جشنواره برگزار شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در ابتدای این مراسم معاون جشنواره ها، امور بین‏الملل و بازرگانی انجمن  اعلام کرد: پوستر این دوره از جشنواره توسط کیانوش غریب پور گرافیست و طراح نام آشنای کشورمان طراحی شده و سپس از پوستر رونمایی شد.
ادامه بخش برنامه نمایش تیزر جشنواره بود که توسط آرش رصافی ساخته شده بود و  زرگر اعلام کرد: تیزر جشنواره تثبیت شده و در صدد هستیم این تیزر را برای دوره های آتی برگزاری نیز استفاده کنیم که نمادی از جشنواره باشد.
دبیر بیست و نهمین جشنواره گفت: شروع فعالیت رسمی جشنواره بیست  ونهم  همزمان با چاپ فراخوان از اسفند ماه سال 90 بود و ما 2 ماه زودتر از سال گذشته جشنواره را آغاز کردیم. لذا علاقه مندان می توانستند برای سومین سال متمادی بصورت الکترونیکی ثبت نام کرده و پس از دریافت کد ثبت نام ،از طریق این کد پی گیر آثار خود باشند.
دبیر بیست ونهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در ادامه، به تشریح مکان های برگزاری جشنواره پرداخت.
میرزاخانی گفت : برای اولین بار، در سال گذشته مجموعه سینما آزادی در اختیار انجمن بود که تحول بزرگی در برگزاری جشنواره های فیلم کوتاه بود و امسال نیز به منظور بهترین شدن امکان نمایش و در اختیار داشتن سالن با ظرفیت های بیشتر کل پردیس سینمایی ملت در اختیار جشنواره است.
وی در ادامه گفت: به منظور بهره مندی تمام عزیزان علاقه مند به فیلم کوتاه با توافق انجام شده با مدیران محترم کل فرهنگ و ارشاد اسلامی 30 استان کشور جشنواره همزمان در سراسر کشور برگزار می شود که دفاتر انجمن در این استانها به عنوان ستاد اجرایی جشنواره مدیران کل را همراهی می کنند.
وی افزود : مراسم افتتاحیه جشنواره در سالن شماره 3 پردیس سینمایی ملت و مراسم پایانی و اهدای جوایز نیز عصر روز 16 مهرماه یکشنبه، در تالار وحدت برگزار خواهد شد.
رییس هیات مدیره ومدیر عامل انجمن سینمای جوانان ایران ودبیر جشنواره بیست ونهم فیلم کوتاه تهران در ادامه نشست گفت: جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران برای سومین بار و به عنوان اولین جشنواره در کشور نسبت به پخش و نمایش آثاری که با فرمت HD ضبط  و تولید شده اند اقدام خواهد نمود.
از دیگر موارد اشاره شده در این نشست توسط رئیس هیات مدیره انجمن استقبال عظیم فیلمسازان از داخل و خارج از کشور از این جشنواره بود.
وی با بیان اینکه ارسال پنج هزار و دویست و نوزده فیلم از ایران و 107 کشورجهان رکوردی جدید در استقبال از یک جشنواره بین المللی در داخل ایران است افزود: استقبال فیلمسازان داخلی و خارجی از این جشنواره آن را به عنوان جشن بزرگ خلاقت ها و همدلی های فیلمسازان و سینماگران جهان ارتقا داده است و  این نشانگر  این است که پیام جشنواره فیلم کوتاه تهران به جهان رسیده است.
3196 فیلم از107 کشور جهان و 2023 فیلم از ایران به دبیرخانه جشنواره رسیده و این در حالی است نسبت به سال 1390 نشانگر 23% رشد در مجموع آثار رسیده است.
میرزاخانی در ادامه این نشست اعلام کرد: در سال جاری 25 درصد رشد در استقبال کشورهای جهان از این جشنواره صورت گرفته و بر اساس آمار موجود سال 1389تعداد 85 فیلم در بخش بین الملل حضور داشت درسال 1390 این استقبال موجب شد 139 فیلم از ایران و جهان در بخش بین الملل به نمایش در آید و تعداد سانس ها ی نمایش از 13 سانس 90 دقیقه ای به 20 سانس افزایش یابد و در سال جاری نیز232فیلم خارجی در کنار آثار راه یافته به بخش بین الملل از ایران در 32 سانس به نمایش در می آید که کار را برای  تیم اجرایی و داوری بسیار مشکل می کند.
وی ادامه داد: در این دوره از جشنواره 46 فیلمساز از ایران به رقابت با232 فیلمساز خارجی خواهند پرداخت که در بخش پویانمایی 10 اثر، در بخش تجربی 4اثر ، در بخش مستند7 اثر و در بخش داستانی25 اثر حضوردارند که امیدواریم افتخاراتی را نصیب کشور نماید. قابل ذکر است در سال گذشته 30 فیلم از ایران در بخش بین الملل حضور داشت. از 107 کشور شرکت کننده در بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران 31 کشور مسلمان و یا دارای جمعیت مسلمان هستند.
دبیر جشنواره بیست و هشتم گفت: کشورهای مسلمان مالزی، ترکیه، افغانستان، بنگلادش، قزاقستان، پاکستان، قرقیزستان، مصر، قطر، امارات متحده عربی، مراکش، لیبی، سوریه، عراق، تونس، فلسطین، بحرین؛ بوسنی و هرزگوین، آلبانی، لبنان و اردن بیست  و یک کشور مسلمان شرکت کننده در جشنواره و همچنین کشورهای بلغارستان، تایوان، کرواسی، سنگاپور، مغلستان، ویتنام، آذربایجان، غنا، اندونزی، گرجستان و تایلند یازده کشور دارای جمعیت مسلمان هستند که از این جشنواره استقبال کرده اند.
میرزاخانی در ادامه گفت: از 10 كشور عضو اكو، هفت كشور در جشنواره بین المللی فیلم كوتاه تهران شركت دارند.
 كشورهای تركیه، قزاقستان، قرقیزستان، آذربایجان، پاكستان، افغانستان و ایران هفت كشور از مجموع ده كشور عضو اكو هستند كه در بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلم كوتاه تهران حضور دارند.
از مجموع ده كشور عضو اكو شامل ازبكستان، تاجیكستان، تركمنستان، تركیه، قزاقستان ، قرقیزستان ، آذربایجان، پاكستان، افغانستان و ایران شش كشور تركیه، قزاقستان ، قرقیزستان ، آذربایجان، پاكستان، افغانستان به همراه ایران در این رخداد فرهنگی و هنری شركت دارند.
در ادامه نشست خبری بیست ونهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران ضمن معرفی بخش های مختلف جشنوار عنوان شد: بر اساس آیین نامه؛ جشنواه همانند سال گذشته در دو بخش ملی و بین الملل برگزار می شود که در بخش ملی آثار راه یافته به بخش مسابقه علاوه بر داوری در بخش ملی بر اساس موضوع ؛ قابل داوری در سه زیرمجموعه چراغ راه، چشم انداز سرزمین زیبای ما و پرتوی ایمان هستند.
در بخش چراغ راه این جشنواره؛ فیلمسازانی شركت نموده اند كه آثارشان با رویكرد نام گذاری سال1390 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال 1391 با عنوان سال تولید ملی، حمایت از كار و سرمایه ایرانی است. تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال به همراه حمایت از تولید اثر بعدی به بهترین فیلم با موضوع فوق از سوی داوران جشنواره  اهدا خواهد شد.
در بخش  پرتوی ایمان  این جشنواره  فیلم سازانی شركت نموده اند كه آثارشان با تعریف این بخش یعنی  آثاری كه در آن ثمرات ایمان و فرجام پر امید دین داران و رهروان راه فضیلت ترسیم شده و ضمن ایجاد فضای معنوی به مفاهیم دینی بپردازند، به گفته وی تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال جایزه نقدی به همراه حمایت از تولید اثر بعدی به بهترین فیلم در بخش پرتوی ایمان اهدا خواهد شد.
در بخش  چشم انداز سرزمین زیبای ما جشنواره متقاضیانی شركت کرده اند که آثارشان با تعریف این بخش یعنی: فیلم هایی كه ضمن ارائه تصویری زیبا شناسانه از ایران، ظرفیت های موجود در رنگین كمان فرهنگی، تمدنی، تاریخی و جغرافیایی اقص نقاط كشور را ترسیم نماید منطبق باشند که تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال به همراه حمایت از تولید اثر بعدی توسط داوران جشنواره به بهترین فیلم با  این  موضوع اهدا خواهد شد.
که در این بخش 50% رشد در میزان نقدی جوایز از سوی دبیر جشنواره تعلق گرفته است.
مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران در تشریح بخش بین الملل جشنواره افزود: در بخش بین الملل داوران دو گروه خواهند بود که یک گروه به داوری آثار بین الملل در چهارزیر مجموعه مستند، داستانی، تجربی و پویانمایی و گروه دوم داوران به داوری آثار بخش آسیا و جهان اسلام می پردازند.
هاشم میرزاخانی گفت: بخش مسابقه آسیا به منظور تقویت روابط فرهنگی میان كشورهای قاره آسیا در حوزه فیلم كوتاه در نظر گرقته شده است که کشورهای هند، کره جنوبی ، چین، هنگ کونگ، تایوان، تایلند، ژاپن، سنگاپور، لبنان، مالزی، اندونزی، امارات متحده عربی، عراق، اردن، قطر، سوریه، ارمنستان و بحرین  18 کشور آسیایی  هستند که با 321  فیلم، آثارشان را برای شرکت درجشنواره ارسال کرده بودند و سال قبل تعداد آثار در این بخش 236 اثر بوده وهند همانند سال قبل بیشترین تعداد اثر یعنی 100 فیلم برای این بخش ارسال کرده که در مقایسه با سال گذشته که 54 فیلم بوده تقریبا 48% افزایش دارد و سپس  کره جنوبی با 51 اثر که در سال قبل 41 فیلم برای جشنواره ارسال کرده بود در رده دوم قرار گرفت.
دبیر جشنواره افزود: به بهترین فیلم با این موضوع تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال از سوی هیات داوران اهدا خواهد شد.
رییس هیات مدیره ومدیر عامل انجمن سینمای جوانان ایران ودبیر بیست وهشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران با تشریح بخش مسابقه جهان اسلام با تعریف آثاری كه با رویكرد هنری نسبت به اصول راستین اسلام و براساس مفاهیم همانند عدالت، راستی و كمال، نقش آیین ها در زندگی امروزی و اعتقادات معنوی در ایجاد ارتباطات انسانی و همچنین با آروزی ساختن جهانی بهتر اختصاص دارد، گفت: مالزی، ترکیه، افغانستان، بنگلادش، قزاقستان، پاکستان، قرقیزستان، مصر، قطر، امارات متحده عربی، مراکش، لیبی، سوریه، عراق، تونس، فلسطین، بحرین؛ بوسنی و هرزگوین، آلبانی، لبنان و اردن بیست و یک کشورمسلمان هستند که با146 فیلم، آثارشان را برای شرکت در جشنواره و این بخش ارسال نموده اند که سال گذشته این تعداد 112 فیلم بوده  و ترکیه همانند سال قبل  با 48 فیلم در صدر جدول است در حالی که در دور گذشته با 34 فیلم بیشترین اثر را به این بخش ارسال کرده بود.
به گفته میرزاخانی، به بهترین فیلم با این موضوع تندیس جشنواره و مبلغ سی میلیون ریال از سوی هیات داوران اهدا خواهد شد.
افزایش یک و نیم برابری جوایز بخش ملی جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران
وی گفت: بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران قریب به 90 میلیون تومان در دوبخش ملی و بین الملل جایزه اهدا کرد که در سال جاری با افزایش انجام شده توسط او به عنوان دبیر جشنواره این مبلغ به 116 میلیون تومان به علاوه قرب به 10 حمایت از تولید است.
دبیر جشنواره با بیان این مطلب که جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران مهمترین جشنواره در عرصه فیلم کوتاه در ایران و منطقه میباشد گفت: در بخش مسابقه ملی این جشنواره به 18 برگزیده در بخشهای مختلف مسابقه ایران تندیس و جایزه نقدی و به تعدادی علاوه بر آن حمایت از تولید پرداخت خواهد شد.
مدیرعامل انحمن در رابطه با بحث آموزشی جشنواره گفت: در این دوره از جشنواره هرشب پس از نمایش فیلمهای بخش مسابقه از ساعت 30/20 الی 23 نسبت به نقدو بررسی آثار به نمایش درآمده با حضور یک منتقد – کارشناس ثابت و یک کارشناس و منتقد میهمان به نقد و بررسی فیلمهای بخش مسابقه خواهد پرداخت .
میرزاخانی افزود : کارشناس مجری ثابت این نشست ها، علی علایی رئیس انجمن منتقدان سینمای ایران چهره آشنای منتقد سینمایی کشور است .
وی گفت: دیگر منتقدان حاضر در این نشست ها عبارتند از عزیزالله حاجی مشهدی – طهماسب صلح جو – رامتین شهبازی – منوچهر اکبرلو و هادی مقدم دوست.
در جهت اهداف فرهنگی و حمایتی از فیلم کوتاه در انجمن سینمای جوانان ایران
مدیر عامل اجمن سینمای جوانان ایران در ادامه نشست خبری افزود : فیلم های برگزیده بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در ایام جشنواره 28به صورت DVD توزیع شد که مورد استقبال علاقه مندان قرار گرفت. در این دوره نیز مجموعه فیلمهای برگزیده جشنواره 28 در قالب دو DVD با همکاری موسسه رسانه های تصویری همچنین به همراه خلاصه ای از گزارش افتتاحیه، اختتامیه و گزارش تصویری جشنواره  به شکل یک بسته فرهنگی در تیراژ هزار نسخه است که همزمان با برگزاری جشنواره در مهر ماه به شکل هدیه به کلیه شرکت کنندگان اهدا می شود.
وی ادامه داد: این حرکت در جهت اهداف آموزشی انجمن سینمای جوانان ایران و به منظور امکان دیده شدن آثار برگزیده فیلم کوتاه صورت گرفته و از سال گذشته با همراهی مدیریت محترم موسسه رسانه های تصویری در تمامی دوره های آن تداوم خواهد داشت.
از دیگر موارد تشریح شده شده توسط میرزاخانی در این نشست خبری، تقدیر از همراهی هیات انتخاب بخش ملی و بین الملل بود.
وی ابراز نمود: 18 کارشناس ، فیلمساز، کارگردان، سینماگر، پژوهشگر، فیلمنامه نویس، تهیه کننده و استاد دانشگاه فیلم رسیده به بخش ملی و بین الملل را بازبینی و انتخاب کرده اند.
مسابقه بین الملل: مینو فرشچی، دکتر شهاب الدین عادل، دکتر مجید شیخ انصاری
مسابقه ملی – تجربی: پوران درخشنده، احمد کاوری و امیرمحمد دهستانی
مسابقه ملی – پویانمایی: استاد عبدا... علیمراد، دکتر علیرضا گلپایگانی و بهرام جوانرودی
مسابقه ملی – مستند: محمدعلی فارسی، سلیم غفوری و سیاوش سرمدی
مسابقه ملی – داستانی: بهمن حبشی، عباس رافعی، انسیه شاه حسینی، کاوه بهرامی مقدم، سعید مترصد، مهدی فیوضی
مژگان زرگر در پایان نشست گفت: به دلیل گستردگی جشنواره و برنامه های از پیش تعیین شده، جلسه بعدی نشست رسانه ای جشنواره به معرفی بخشهای جنبی ملی وبین الملل، معرفی هیات های داوری جشنواره و همچنین معرفی میهمانان خارجی و جزئیات برنامه افتتاحیه و اختتامیه اختصاص خواهد یافت که طی برنامه ریزی انجام شده  در هفته اول مهرماه برگزار خواهد شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
آخرین خبرها