معرفی برگزیدگان بیست‌وپنجمین جشنواره فیلم «کودک»

برگزیدگان بیست‌وپنجمین جشنواره فیلم «کودک» طی مراسمی در سالن گل‌نرگس اصفهان معرفی شدند. 
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» لیست کامل برگزیدگان جشنواره‌ فیلم کودک و نوجوان در بخش‌های مختلف به شرح ذیر اعلام شد:
فیلم «آهوی پیشونی سفید» ساخته سیدجواد هاشمی به عنوان بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره فیلم کودک انتخاب شد.
علاوه بر این پروانه، جایزه ویژه این بخش توسط موسسه مالی و اعتباری صالحین در مراسم اختتامیه به سید جواد هاشمی اهدا شد.
این فیلم حدود ‌٩٧ درصد آرای مثبت جشنواره را به خود اختصاص داد و فیلم های بهشت اینجاست با ‌٩٦ درصد و شیر تو شیر با ‌٩٤ درصد رده‌های بعدی جدول برگزیده تماشاگران را به خود اختصاص دادند.
فیلم «سلام بر فرشتگان» ساخته فرزاد اژدری مفرد به عنوان بهترین فیلم جشنواره کودک معرفی شد و پروانه زرین را به خود اختصاص داد.

دستاوردهای فنی و هنری (نامزدها)

‌١ـ آهوی پیشونی سفید، ‌٢ ـ بالابان، ‌٣ ـ سلام بر فرشتگان، ‌٤ ـ فیتیله و ماه پیشونی، ‌٥ ـ یک فراری از بگبو ‌٦ ـ صدای پای من

جوایز: بالابان: دیپلم افتخار به کارگردان سید رضا صافی

سلام بر فرشتگان: پروانه زرین (کامران سحرخیز، سید هادی اسلامی)

یک فراری از بگبو: دیپلم افتخار به جلوه های ویژه محمد لطفعلی


هیات داوران برای تکریم بازیگران کودک، جوایز را به دو بخش کودک و نوجوان تقسیم کرد:

نامزدهای بهترین بازیگران کودک و نوجوان (دختر)

‌١ـ ترلان پروانه (آهوی پیشونی سفید)، ‌٢ ـ یاسمین نوروزی (پاریس تا پاریس)، ‌٣ ـ کیمیا حسینی (سلام بر فرشتگان)، ‌٤ ـ معصومه شکوری (باد و مه)، ‌٥ ـ زهرا حق‌گو سخن (شیر تو شیر)، ‌٦ ـ پریا مردانیان (رویای سینما) ‌٧ ـ‌ پریا مردانیان (آهوی پیشونی سفید)

جوایز: ترلان پروانه (آهوی پیشونی سفید) پروانه زرین بهترین بازیگر نوجوان، یاسمین نوروزی (پاریس تا پاریس) دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک، کیمیا حسینی (سلام بر فرشتگان) پروانه زرین بهترین بازیگر کودک، معصومه شکوری (باد و مه) دیپلم افتخار بهترین بازیگر نوجوان.

نامزدهای بهترین بازیگر کودک و نوجوان (پسر): پیام اریس (باد و مه)، محمد حسین دریابگرد (بالابان) نوجوان، محمد مهدی احدی (بهشت اینجاست)، علی معرفتی (پرواز بادبادکها)، علی شادمان (رویای سینما)/ نوجوان، حسین قاسمی هنری (شیر تو شیر)، ارشیا طالبی (مادر پاییزی)،فه‌هال اسماعیل (مصائب چارلی)،شاهین حیدری (شیر تو شیر)

جوایز: پیام اریس (باد و مه) پروانه زرین بهترین بازیگر کودک، علی شادمان (رویای سینما)/ نوجوان / پروانه زرین بهترین بازیگر نوجوان، فه هال اسماعیل (مصائب چارلی) دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک،شاهین حیدری (شیر تو شیر) دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک.

نامزدهای بهترین فیلمنامه: «رویای سینما» (علی شاه حاتمی)،سلام بر فرشتگان (فرزاد اژدری) پروانه زرین بهترین فیلمنامه، مصائب چارلی (علیرضا سعادت‌نیا).

جایزه: سلام بر فرشتگان (فرزاد اژدری) پروانه زرین بهترین فیلمنامه.


نامزدهای بهترین کارگردانی:محمدعلی طالبی (باد و مه)، علی قوی تن ‏(پرواز بادبادکها)، علی شاه‏حاتمی و حمید شاه حاتمی (رویای سینما)، فرزاد اژدری (سلام بر فرشتگان)، ابراهیم فروزش (شیر تو شیر)،علیرضا سعادت نیا (مصائب چارلی)


جوایز: علی شاه‏حاتمی و حمید شاه حاتمی (رویای سینما) پروانه زرین بهترین کارگردانی،علیرضا سعادت نیا (مصائب چارلی) دیپلم افتخار بهترین کارگردانی

نامزدهای بهترین فیلم:رویای سینما (علی شاه حاتمی – بنیاد سینمایی فارابی)، سلام بر فرشتگان (حسن علیمردانی، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)،مصائب چارلی (علیرضا سبط احمدی - مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی)


جایزه: سلام بر فرشتگان (حسن علیمردانی، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی) پروانه زرین بهترین فیلم جایزه ویژه هیات داوران هم به محمدعلی طالبی و ابراهیم فروزش اهدا شد.

جایزه شهید بهنام محمدی در مراسم اختتامیه بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان اهدا شد.
جایزه شهید نوجوان بهنام محمدی به فیلم «صدای پای من» به کارگردانی مهرداد خوشبخت اهدا شد.

پروانه زرین داوران کودک و نوجوان بخش مسابقه سینمای ایران در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم کودک اهدا شد.

اعضا هیات داوران کودک و نوجوان به روی صحنه آمدند و در یک فضای شاد و صمیمی با در دست داشتن نشان جشنواره، فیلم برگزیده خود را معرفی کردند.
این هیات داوران جایزه خود را به فیلم «پاریس تا پاریس» ساخته محمد حسین لطیفی که از آثار بخش مسابقه سینمای ایران است اهدا کردند.
این کودکان و نوجوانان برای داوری جشنواره فیلم کودک حدود دو ماه آموزش دیدند و در نهایت پس از تماشای فیلم‌های بخش مسابقه سینمای ایران ، پاریس تا پاریس را شایسته قدردانی دانستند.
موذن مسئول هیات داوران کودک و نوجوان سینمای ایران، در این بخش از مراسم اظهار امیدواری کرد که نخستین مدرسه سینمایی کشور به زودی راه اندازی شود.
در بخش بین‌الملل بیست و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان جایزه محمد الدوره به فیلم «راه نجات» اهدا شد.
داوران بخش بین الملل به روی صحنه آمدند و این جایزه را به عنوان قدردانی از نماد مقاومت مردم فلسطین به نام این شهید اهدا کردند.
محمد الدوره نوجوان فلسطینی چندی قبل توسط دژخیمان صحیونیستی به شهادت رسید و به نوعی نماد مقاومت و آزادگی مردم این کشور به شمار می رود.
جایزه این شهید توسط هیات داوران بخش بین الملل به سید سعید سعدی تهیه کننده «راه نجات» اهدا شد.
فیلم «راه نجات» به کارگردانی راما قویدل از جمله آثار بخش مسابقه جشنواره فیلم کودک و نوجوان است. 

بهترین فیلم: (پروانه زرین بهترین فیلم بلند)

جایزه این بخش به فیلم «باد و مه» محصولی از کشور ایران اهدا شد به دلیل تصویری پر رنگ از مهر و محبت خانواده ضمن این که تصویربرداری غنی و موسیقی خوب فیلم در ارائه تصویر فوق نقش بسزایی داشت.

پروانه زرین بهترین کارگردانی فیلم بلند:

جایزه این بخش به فیلم دختر زمستان، محصول مشترک آلمان و لهستان اهدا شد. در این اثر کارگردان بازیگران خود را در مسیر درام سنگین و پر تنش به خوبی هدایت کرد؛ و فاصله زمانی زندگی در عضر حاضر تا اتفاقات وحشتناک و خشونت بار جنگ جهانی دوم را نشان می‌دهد.

پروانه زرین بهترین فیلم نامه:

داوران تصمیم گرفتند جایزه این بخش را به فیلم‌نامه‌نویس اندونزیایی سالمان آریستو تقدیم کنند؛ کسی که در فیلم رویا پرداز با مفاهیم زیبا و جهان شمولی توانست به ذهن و قلب مخاطبان بسیار زیادی در سراسر جهان نفوذ کند و راه خود را در وجودشان باز نماید.

پروانه زرین بهترین بازیگر کودک و نوجوان:

جایزه این بخش تقدیم شد برای بازیگر فیلم اندونزیایی عقاب در قلب من.

پروانه زرین بهترین دستاورد فنی و هنری:

جایزه این بخش به محصولی از کشور ژاپن تقدیم شد؛ داستان شگفت انگیز جنگل اولیس؛ اثری که در آن داستان بی نظیر و سحر انگیر کودکانه‌ای با مولفه‌ها و عناصر قصه با تصویر برداری و ابزارهای فنی به زیبایی و هنرمندی تمام به هم در آمیخته است.

پروانه زرین بهترین فیلم آسیایی:

جایزه این بخش به محصولی از کشور هند با عنوان هارون به کارگردانی وینوود گاناترا تقدیم شد؛ اثری که در آن کنش‌های زیبا و عاطفی توجه بیننده را به مسائل با اهمیتی جلب می‌کند و به در جهانی از هم گسسته و تقسیم بندی شده مشوق صلح و آرامش است.

پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران ( به کارگردان):

هیات داوران این جایزه را به محصولی از کشور بلژیک به کارگردانی الیویر رینگر تقدیم کرد؛ کسی که در فیلم خود دیدگاهی بکر و تازه به داستان ابدی خیال پردازی‌تر رهگذر ذهن کودک می بخشد.

دیپلم افتخار:

جایزه این بخش به صدای پای من از کشور ایران تقدیم شد. این اثر با رویکردی زنده و لذت بخش به سوژه‌ای دراماتیک می پردازد، و روایت مطلوبی از شخصیت اصلی فیلم تا زمان بازیابی عزت نفس و اعتماد به نفس او را به همراه دارد.

پروانه زرین بهترین اثر کوتاه (کارگردان):

جایزه این بخش به فیلم کوتاه مختار از کشور کانادا تقدیم شد؛ به دلیل نشان دادن داستانی قدرتمند و دراماتیک به واسطه‌ی چشم انداز روان شناختی ژرف؛ ضمن اینکه سینماتوگرافی فوق العاده و حرفه‌ای در نشان دادن این تصویر نقش به سزایی داشت.

جوایز هیات داوران سیفژ(سازمان جهانی فیلم کودک) در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم کودک به برگزیدگان این رویداد اهدا شد.

جوایز سازمان سیفژ

در این زمینه، مایلیم از فیلم «دختر زمستان» تقدیر کنیم برای روایتی روشن و خوش ساخت، با نقش آفرینی‌هایی خیلی خوب از بازیگران کودک و بزرگسال.

فیلم برنده «رویاپرداز» است به کارگردانی ریری رضا برای آنکه به یادمان می‌آورد رویاها تحقق پیدا می‌کنند!

جوایز داوران کودک و نوجوان بخش بین الملل بیست و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوان اعلام شد.

پروانه زرین بهترین پویانمایی بلند:

به دلیل کیفیت بالا و تلفیق شور و احساس با لذت توامان این جایزه تقدیم شد به مرغی در جنگل از کره جنوبی.

پروانه زرین بهترین پویانمایی کوتاه:

به دلیل طنز بی نقص و پیام مفید اثر در مورد زندگی، جایزه بهترین کارگردانی در این بخش تقدیم شد به اژدهای بی آزار از فرانسه

پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران:

برای همدلی و همدردی با کودکان کلمبیایی و پویانمایی غنی اثر، جایزه این بخش اهدا شد به صداهای کوچک از کلمبیا

در پایان این بیانیه داوران کودک و نوجوان این رویداد ابراز امیدواری کردند تا همواره راه‌های پیدا کردن دوستانی در جهان را به خوبی کشف کنند.

پرونه زرین بهترین ویدیو کوتاه و نیمه بلند: صدای باران ساخته جلال ساعدپناه

پروانه زرین بهترین ویدیو بلند به فیلم توریست

پروانه زرین بهترین کارگردان به احسان عبدی پور کارگردان فیلم توریست

پروانه زرین بهترین فیلمنامه به علیرضا زرین‌فر برای فیلم کلاس ب

دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه به احسان عبدی پور برای فیلم توریست

پروانه زرین بهترین بازیگر (پسر) به سید محمد حسینی برای فیلم توریست

دیپلم افتخار بهترین بازیگر (پسر) به محمد صالح پورشیخ علی برای فیلم توریست

دیپلم افتخار بهترین بازیگر(پسر) به علی قاسمی برای فیلم خشت بهشت

پروانه زرین بهترین بازیگر(دختر) به نیکی نصریان‌فر برای فیلم یکی بود یکی نبود

در بخش پویانمایی نیز سه دیپلم افتخار به ترتیب به سارا نامجو برای فیلم «لالایی‌ها خواب‌های پارچه‌ای»، حسین مرادی زاده برای فیلم «طنزهای طلایی» و مریم خلیل زاده برای فیلم «زنی زیر یخ‌ها آواز می‌خواند» اهدا شد و در این بخش همچنین یک پروانه زرین ویژه هیات داوران به علی رییسی و ریحانه کاوش اختصاص یافت.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
آخرین خبرها