نمایی از مستند «المو بودن: سفر خیمه‌شب‌باز»

آغاز رقابت مستندها برای اسکار 2012

اتحادیه بین‌المللی سینمای مستند با نمایش 24 مستند کوتاه و بلند در دو شهر نیویورک و لس آنجلس رقابت اسکار در رشته‌های مستند را به شکل رسمی کلید می‌زند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در پانزدهمین دوره برنامه «داکوویکز» مرکز آی‌اف‌سی در نیویورک و مجموعه لیمل سانست این مستندها را طی یک هفته به نمایش عمومی می‌گذارند.
بر اساس قوانین آکادمی علوم و هنرهای سینمایی، مستندهای متقاضی شرکت در رقابت اسکار باید در دو منطقه مختلف در داخل آمریکا اکران تجاری (عمومی) داشته باشند.
نیویورک از 12 اگوست تا 1 سپتامبر و لس آنجلس از 19 اگوست تا 8 سپتامبر میزبان 17 مستند بلند و 7 مستند کوتاه از 16 کشور هستند.
این فیلم‌ها که جزو آثار تحسین شده سینای مستند در جشنواره‌های مختلف هستند، علاوه بر امکان شرکت در رقابت اسکار، شانس دیده شدن توسط تماشاگران را نیز خواهند داشت.
این فیلم‌ها برای نخستین بار در آمریکا به نمایش درمی‌آیند. این در حالی‌ست که از زمان برگزاری هفته فیلم داکوویکز از سال 1997 تا به حال، 161 مستند کوتاه و بلند توانسته‌اند امکان شرکت در رقابت نامزدی اسکار را به دست بیاورند و از این تعداد، 17 فیلم نامزد و 7 فیلم هم برنده اسکار شده‌اند.
از جمله فیلم‌هایی که امسال روی پرده می‌روند، می‌توان به مستندهای المو بودن: سفر خیمه‌شب‌باز، طعم تلخ آزادی، داروین، چمدان مکزیکی، خانم نماینده، لالایی پنوم پن و شنیده شدن اشاره کرد.
فهرست فیلم‌ها و برنامه کامل نمایش در وب‌سایت اتحادیه بین‌المللی سینمای مستند به آدرس www.documentary.org/docuweeks2011 در دسترس است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها