نشست خبری جشنواره فیلم کوتاه تهران برگزار شد

نشست خبری بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران صبح امروز در سالن کوچک معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در ابتدای این نشست هاشم میرزاخانی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و دبیر جشنواره ضمن معرفی بخش های مختلف جشنواره گفت: جشنواره بیست و هفتم امسال با تغییراتی نسبت به دوره گذشته برگزار خواهد شد.
وی با اشاره به حذف فیلم های کوتاه و مستند از جشنواره فیلم فجر افزود: با حذف فیلم های کوتاه و مستند از جشنواره فیلم فجر وظیفه ما در جشنواره فیلم کوتاه تهران سنگین تر از گذشته شده است. همان طور که می دانید این جراحی مخالفان و موافقانی داشت. ما نیز جلسات زیادی با فعالین حوزه فیلم کوتاه در صنف فیلم کوتاه و... داشتیم. به این نتیجه رسیدیم که باتوجه به بی توجهی هایی که در حاشیه جشنواره فیلم فجر به فیلم کوتاه می شد لذا این جراحی اتفاق میمونی است.
میرزاخانی از اضافه شدن جوایز بخش فیلم کوتاه جشنواره فجر به جشنواره فیلم کوتاه تهران خبر داد و افزود: با حذف فیلم کوتاه از جشنواره فجر ما توانستیم جوایز آن بخش را به جشنواره فیلم کوتاه تهران منتقل کنیم.
وی ادامه داد: در کنار برگزاری جشنواره امسال نخستین همایش رسمی سرپرستان دفاتر انجمن سینمای جوان از دو روز پیش از آغاز جشنواره برگزار خواهد شد.
همچنین برای نخستین بار آئین افتتاحیه جشنواره روز جمعه 28 آبان ماه ساعت 15 در سینما فلسطین برگزار خواهد شد.
مدیرعامل سینمای جوان از راه اندازی پرتال سینمای جوان خبر داد و افزود: پرتال سینمای جوان همزمان با آئین افتتاحیه رونمایی خواهد شد. این پرتال اخبار انجمن، اخبار فیلم کوتاه، اکران و تولید فیلم های کوتاه و... را پوشش خواهد داد. همچنین آرشیوی از فیلم های کوتاه روی این پرتال قرار خواهد گرفت تا جشنواره های بین المللی با مراجعه به این پرتال امکان انتخاب فیلم های کوتاه ایران را داشته باشند و با این روش بحث بازرگانی سینمای جوان را هم تقویت می کنیم.
میرزاخانی از مجهز شدن سینمای جوان به امکانات پخش و نمایش HD خبر داد و افزود: برای نخستین بار ما امکانات پخش و نمایش HD را به ایران وارد کردیم و در جشنواره بیست و هفتم فیلم کوتاه تهران فیلمسازانی که با کیفیت HD فیلم تولید کرده باشند شاهد نمایش فیلمشان با همین کیفیت در جشنواره خواهند بود.
دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران ادامه داد: امسال به طور همزمان جشنواره در هشت نقطه فرهنگی کشور برگزار می شود و برای نخستین بار جز فیلم های بخش ملی، فیلم های بخش بین الملل هم در این هشت منطقه نمایش خواهند داشت.
هاشم میرزاخانی بااشاره به برگزاری نشست های تخصصی در حاشیه جشنواره گفت: علاوه بر نمایش فیلم ها، نشست های تخصصی با حضور اساتید بین الملل انیمیشن، نشست استاندار سازی عرضه و نمایش فیلم کوتاه و... نیز برگزار خواهد شد.
وی از حضور مهمان های خارجی در جشنواره خبر داد و اضافه کرد: در این دوره ما میزبان 40 سینماگر تاثیرگذار سینمای جهان در جشنواره هستیم و سعی می کنیم حضور این مهمان ها صرفا جنبه تشریفاتی نداشته باشد و از حضورشان بهره ببریم.
میرزاخانی با اشاره به سایر بخش های جشنواره گغت: مرور فیلم های کوتاه کشور آمریکا، انیمیشن های سوئیس، برگزیدگان جشنواره کارتاژ، مرور فیلم های اتحادیه کشورهای اسلامی، مرور فیلم های کوتاه دفاع مقدس، مرور فیلم های شهرهای ترک زبان، فیلم های اکو و... از جمله سایر بخش های جشنواره بیست و هفتم است.
مدیرعامل سینمای جوان از برگزاری بازار فیلم در کنار جشنواره خبر داد و افزود: پس از انتقادهایی که به عدم وجود بازار فیلم در جشنواره می شد، امسال بازار فیلم کوتاه با حضور چندین مرکز از جمله مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در حاشیه جشنواره برگزار خواهد شد. 
میرزاخانی در پاسخ به سوال خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در این باره که چرا داوران جشنواره فیلم کوتاه تهران برخلاف روش معمول جشنواره های مطرح بین الملل بسیار دیر و همزمان با برگزار جشنواره معرفی می شوند، گفت: ما نمی خواستیم روابط روی انتخاب ها تاثیری بگذارد. ضمن اینکه داورهای ما هم اصرار داشتند فیلمسازها اسامی آنها را ندانند و این موضوع سربسته بماند. ما به روش معمول جشنواره های دنیا کاری نداریم و عدم معرفی داوران به خاطر رعایت عدالت بود.  
بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران 28 آبان تا 3 آذر در سینما فلسطین و خانه هنرمندان برگزار می شود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
آخرین خبرها