مهکام: ساخت فیلم دینی نیاز به تذهیب نفس دارد

حسین مهکام معتقد است که سینمای دینی نیازمند تذهیب نفس و شناخت خود فیلمساز دینی است و بدون این فاکتورها فیلم در خور توجهی تولید نخواهد شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از حوزه هنری حسین مهکام فیلمنامه‌نویس درباره سینمای دینی گفت: اساسا برای هر شکلی از سینما اولین چیزی که لازم است شناخت خود و دغدغه‌های اندیشمندانه داشتن است. اگر بخواهیم از بعد دینی نگاه کنیم نیاز به تذهیب نفس داریم و اگر از بعد غیردینی بخواهیم شناخت خود مهمترین ابزار است.
وی افزود: مقداری از معارف دینی به شکل درست یعنی آن چیزی که از منبع وحی سرچشمه می‌گیرد، فارغ از سلیقه‌های سیاسی و اجتماعی هم از لازمه‌های این شکل از پرداخت است. عدم سواد دینی کافی و عدم شناخت خود از دلایل کم کار بودنمان در این حوزه است.
این فیلمنامه‌نویس خاطرنشان کرد: فیلم‌سازان و کارشناسان دینی باید به هم اعتماد داشته باشند. به طوریکه کارشناس دینی نگاهی از موضع بالا به سینما نداشته باشد و بالعکس.
هر دو طرف باید از یک سواد نسبی در حوزه طرف دیگر برخوردار باشند، اگر نه دچار نگاه تک ساحتی و اشتباه خواهند شد.
مهکام در پایان گفت: فعالیت حوزه علمیه در عرصه سینما و کمک به این صنعت باید به گونه‌ای باشد که با فیلم سازان تعامل داشته باشند و از سلیقه‌های شخصی فاصله بگیرند و جایگاه ماهوی برای سینما قائل نباشد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • تقدیر از مادر و همسر «سلمان هراتی» در اختتامیه رویش

  تقدیر از مادر و همسر «سلمان هراتی» در اختتامیه رویش

  شب گذشته در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» از مادر و همسر سلمان هراتی تقدیر شد. به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این تقدیر به بهانه حضور مستند من پشت این دریچه چشم براهم به کارگردانی جواد توانا در جشنواره صورت گرفت.
 • هزینه‌های درمان خانواده شیمیایی در اختتامیه رویش پرداخت شد

  هزینه‌های درمان خانواده شیمیایی در اختتامیه رویش پرداخت شد

  شب گذشته در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» کلیه هزینه‌های درمان خانواده شیمیایی عبدالرحمان پرداخت شد. به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مستند جنایت در سکوت ساخته بهروز نورانی‌پور ‌تندیس بهترین مستند ششمین جشنواره فیلم دینی رویش را دریافت کرد.
 • برگزیدگان ششمین جشنواره رویش معرفی شدند

  برگزیدگان ششمین جشنواره رویش معرفی شدند

  برگزیدگان ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» طی مراسمی در سالن همایش‌های صدا و سیمای مشهد معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات داوران ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش پس از بررسی 47 فیلم راه یافته به بخش مسابقه جشنواره آرای خود را اعلام کرد.
 • جشنواره «رویش» امروز به کار خود پایان می‌دهد

  جشنواره «رویش» امروز به کار خود پایان می‌دهد

  ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» امروز طی مراسمی در سالن همایش‌های صدا و سیمای مشهد به کار خود پایان می‌دهد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» امسال ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش همزمان با خراسان رضوی در 14 استان کشور و 11 کشور دیگر نیز برگزار شد.
 • جشنواره «رویش» فیلمسازان را رها نمی‌کند

  جشنواره «رویش» فیلمسازان را رها نمی‌کند

  فیلمسازان حاضر در ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» دیدگاه‌هایشان را نسبت به برگزاری جشنواره بیان داشتند. به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» حمایت از تولیدات بعدی برگزیدگان جشنواره از جمله نکات مثبتی است که بیشتر فیلمسازان حاضر در جشنواره به آن اشاره می‌کنند.
آخرین خبرها