مصلحی:جشنواره رویش محلی برای بیان دیدگاه های دینی

مجید مصلحی دبیر ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» در نشست خبری ششمین جشنواره فیم کوتاه دینی «رویش» گفت: جشنواره رویش به دنبال طرح و پرداختن به موضوع دین نیست بلکه از موضوع دین به عنوان خط‌کشی برای بیان پیام ها‌ی دینی و اخلاقی در فیلم‌‌ها استفاده می‌کند که با این تعریف از ژانرهای مختلف برای بیان موضوعات دینی می‌توان استفاده کرد.
 به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مجید مصلحی مدیرکل امور استانها و مجلس حوزه هنری و دبیر ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» در نشست خبری ششمین جشنواره فیم کوتاه دینی «رویش» گفت: من در طول برگزاری دوره‌های مختلف رویش، سه سال به عنوان دبیر و سه سال به عنوان مدیر در خدمت این جشنواره بوده‌ام و در این سال‌ها مهمترین انگیزه‌های حوزه هنری برای تبدیل شدن به محمل پویای فیلم کوتاه دینی عمدتا عدم وجود جایگاه تعریف شده برای نمایش فیلم کوتاه در کشور، اهمیت کسب اعتبار برای فیلم سازان جوان و نبود منابع مالی جهت حمایت فیلم‌سازان جوان بوده است.
وی افزود: جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش با چند هدف از جمله سازماندهی و تقویت جریان فیلم سازی، ویترینی برای آثار شایسته، ایجاد فضای رقابتی سالم برای فیلم سازان جوان در پرداختن به موضوعات دینی و ترویج پژوهش‌های سینمای دینی و تشویق پژوهشگران کارخود را آغاز کرد.
مصلحی لزوم کسب نتیجه مطلوب از جشنواره را وجود یک نظام برنامه‌ریزی شده عنوان کرد و گفت: در صورتی که هر جشنواره از یک نظام برنامه ریزی شده پیروی نکند نتیجه مطلوبی نخواهد داشت. به همین دلیل از سومین دوره جشنواره رویش تصمیم گرفتیم یک دبیرخانه دایمی به این جشنواره اختصاص دهیم که از این طریق فیلمسازان و مسولان برگزاری جشنواره در طول سال، ارتباط مستمر و مدام خود را حفظ کنند.
وی در ادامه به تاسیس باشگاه رویش اشاره کرد و افزود: تمام فیلمسازان دوره‌های مختلف رویش با عضویت در این باشگاه می‌توانند به تبادل نظر پرداخته و تمام آثار و اطلاعات به روز در اختیار آنها قرار گیرد. حتی اگر در دوره‌های بعد نیز در جشنواره رویش شرکت نداشته باشند این آثار برای آنها ارسال خواهد شد.
مصلحی به رونمایی کتاب «چگونه فیلم کوتاه دیجیتال بسازیم» در افتتاحیه جشنواره ششم رویش اشاره کرد و گفت: این کتاب ترجمه‌ای ارزشمند است و تمام مراحل پیش تولید، تولید و پس تولید فیلم کوتاه دیجیتال را مورد بررسی قرار می‌دهد.
همچنین آثار برگزیده شش دوره جشنواره به صورت پکیج دی وی دی آماده شده است که در افتتاحیه به مهمانان اهدا خواهد شد. علاوه بر آن تولیدات سینمایی حوزه دفاع مقدس نیز در قالب پکیج آماده شده و ارائه خواهد شد.
دبیر ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» اظهار کرد: در جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش سه دسته پژوهش انجام شده است. یک پژوهش مربوط به تحلیل نگاه فیلمساز به مقوله سینمای دینی است که حدود 600 فیلم از آثار دوره‌های قبل مورد تحلیل قرار گرفتند که از این تعداد حدود 80 هزار نماد دینی استخراج شد. گاهی نمادها پیام منفی نیز داشتند.
بر این اساس برنامه آتی مسئولان برگزارکننده این جشنواره این است که گام‌های موثری برای اصلاح این نمادها بردارند.
وی ادامه داد: در سال سوم نگاه مخاطب به سینمای دینی مورد بررسی قرا گرفت به این ترتیب که داوران جشنواره گزینه‌های دیگری را به عنوان اثر برتر انتخاب کردند و مردم نیز همان آثار را برگزیدند و در این میان متوجه تشابه نگاه مردم نسبت به نمادها شدیم از این‌رو قدم بعدی اصلاح نمادها در ذائقه مخاطب است که باید انجام شود. سال قبل نیز پژوهشی در زمینه شناسایی عناصر تاثیرگذار در سینمای دینی انجام شد که این پژوهش کمک بسیار زیادی به مسئولان فرهنگی می‌کند. تمام این آثار پژوهشی به صورت مدون، بر روی سایت اطلاع رسانی ششمین جشنواره رویش قرار گرفته‌اند.
مصلحی از ساخت پنج فیلم از طرح‌های برگزیده فیلم سازان دوره قبل رویش در دوره ششم خبر داد و گفت: حوزه هنری سال گذشته به برگزیدگان جشنواره وعده حمایت مالی برای آثار مطرح آنها کرد که از میان فیلمسازانی که با ما مکاتبه کردند پنج فیلم از طرح‌های برگزیده فیلم سازان با کمک مالی حوزه هنری تولید شد که امسال در جشنواره ششم حضور خواهند داشت.
حوزه هنری این آمادگی را دارد که از برگزیدگان دوره‌های قبل رویش نیز حمایت مالی کند. مدیرکل امور استانها و مجلس حوزه هنری در ادامه به رشد قابل توجه تولیدات مراکز استانی حوزه هنری طی این شش سال اشاره کرد و افزود: در اولین دوره رویش، مراکز استانی حوزه هنی با 6 فیلم حضور داشتند در دوره‌های دوم و سوم جمعا 260 اثر از مراکز استانی ارسال شده بود در دوره‌های چهارم و پنجم نیز 160 اثر رسید. اما امسال آثار تولید شده در مراکز استانی حوزه هنری حدود 170 اثر بوده که این رقم رشد 36 درصدی آثار تولیدی مراکز استانی حوزه هنری را نشان می‌دهد.
وی درباره کارگاه‌های آموزشی در استانهای مختلف اظهار کرد: کارگاه‌های رویش در طول سال به طور مستمر برگزار می‌شود و تمام استان‌های کشور در قالب پنج منطقه کشوری از این کارگاه‌ها بهره می‌برند اما امسال علاوه بر این کلاس‌های آموزشی، کارگاه‌های تخصصی با حضور دو تن از فیلم سازان برجسته، مجتبی راعی و مهرداد اسکویی در مناطق مختلف کشور برگزار شد که در این کارگاه‌ها فیلم سازان با فیلم‌های تولیدی خود آمده و برای بهتر شدن فیلم‌های خود از مشورت این استادان بهره‌مند شدند.
مصلحی بازخورد خوب این کارگاه‌ها را از چند جهت بیان کرد و افزود: نتیجه این کلاس‌ها از نگاه استادان برجسته این بود که اکثر فیلم‌های تولیدی فاقد پژوهش هستند، کارگردان ایده خوبی دارد اما اصرار دارد خودش آنرا به فیلم‌نامه تبدیل کند در نتیجه باید یک ایده وب توسط یک فیلم‌نامه‌نویس خوب پرداخته شود و نکته سوم اینکه همواره باید سه عنصر تکنیک، محتوا و تاثیرگذاری بر مخاطب در آثار فیلم سازان وجود داشته باشد.
وی در ادامه به حذف بخش‌های اضافی جشنواره رویش اشاره کرد و گفت: در سال‌های اولیه برگزاری رویش بخش‌های فیلمنامه، ایده، کلیپ، کار اولی‌ها در فراخوان جشنواره وجود داشت. امسال این بخش‌ها حذف و فقط سه موضوع فیلم مستند، داستانی و پویانمایی در فراخوان گنجانده شد و با توجه به موضوعی بودن جشنواره و حذف بخش‌های مختلف، با کمال تعجب شاهد ارسال 955 فیلم به دبیرخانه جشنواره بودیم که چنین استقبالی موجبات شگفتی ما را به وجود آورد.
دبیر ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» ضمن اعلام انتخاب 47 فیلم در بخش مسابقه جشنواره ششم رویش خاطرنشان کرد: از این تعداد 12 فیلم در بخش انیمیشن، 18 اقر در بخش داستانی و 17 اثر نیز مستند هستند.وی افزود: امسال جشنواره رویش همزمان با مشهد در 14 استان و 12 کشور برگزار خواهد شد.
مصلحی ادامه داد: هر سال حدود سه هزار فیلم کوتاه در کشور تولید می شود ولی یک نهاد منسجمی برای حمایت از این تولیدات وجود ندارد. جای اکران این فیلم‌ها در سینماهای کشور خالی است. جای خالی عرضه و فروش این فیلم‌ها در شبکه نمایش خانگی کشور خالی است که در این راستا موسسه رسانه های تصویری سوره برای اولین بار اولین مجموعه از آثار فیلم کوتاه را آماده کرده است ولی باید این امر توسعه یابد. جای خالی یک مجموعه از آثار برگزیدگان 20 سال گذشته و دیدگاه های استادان برجسته و پیشکسوت فیلمسازی، که فیلم سازان جوان از نظرات آنها بهره مند شوند، نیز خالی است که امیدوار هستیم اقدامات موثری در این زمینه برداشته شود.
نشست خبری ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» صبح امروز دوشنبه 26 مهرماه با حضور رئیس حوزه هنری و مجید مصلحی دبیر جشنواره در محل حوزه هنری برگزار شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • تقدیر از مادر و همسر «سلمان هراتی» در اختتامیه رویش

  تقدیر از مادر و همسر «سلمان هراتی» در اختتامیه رویش

  شب گذشته در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» از مادر و همسر سلمان هراتی تقدیر شد. به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این تقدیر به بهانه حضور مستند من پشت این دریچه چشم براهم به کارگردانی جواد توانا در جشنواره صورت گرفت.
 • هزینه‌های درمان خانواده شیمیایی در اختتامیه رویش پرداخت شد

  هزینه‌های درمان خانواده شیمیایی در اختتامیه رویش پرداخت شد

  شب گذشته در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» کلیه هزینه‌های درمان خانواده شیمیایی عبدالرحمان پرداخت شد. به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مستند جنایت در سکوت ساخته بهروز نورانی‌پور ‌تندیس بهترین مستند ششمین جشنواره فیلم دینی رویش را دریافت کرد.
 • برگزیدگان ششمین جشنواره رویش معرفی شدند

  برگزیدگان ششمین جشنواره رویش معرفی شدند

  برگزیدگان ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» طی مراسمی در سالن همایش‌های صدا و سیمای مشهد معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات داوران ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش پس از بررسی 47 فیلم راه یافته به بخش مسابقه جشنواره آرای خود را اعلام کرد.
 • جشنواره «رویش» امروز به کار خود پایان می‌دهد

  جشنواره «رویش» امروز به کار خود پایان می‌دهد

  ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» امروز طی مراسمی در سالن همایش‌های صدا و سیمای مشهد به کار خود پایان می‌دهد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» امسال ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش همزمان با خراسان رضوی در 14 استان کشور و 11 کشور دیگر نیز برگزار شد.
 • جشنواره «رویش» فیلمسازان را رها نمی‌کند

  جشنواره «رویش» فیلمسازان را رها نمی‌کند

  فیلمسازان حاضر در ششمین جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش» دیدگاه‌هایشان را نسبت به برگزاری جشنواره بیان داشتند. به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» حمایت از تولیدات بعدی برگزیدگان جشنواره از جمله نکات مثبتی است که بیشتر فیلمسازان حاضر در جشنواره به آن اشاره می‌کنند.
آخرین خبرها