نشست جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان تاک برگزار شد

نشست جشنواره تاک صبح امروز با حضور هاشم میرزاخانی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران، حجت الاسلام کرمی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان و دبیر جشنواره  و یزدان عشیری مدیر روابط عمومی سینمای جوان کشور در محل سالن کنفرانس انجمن برگزار شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در ابتدا عشیری با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره های منطقه ای سینمای جوان در سطوح مناطق و استان ها عنوان کرد : سلسله جشنواره منطقه ای سینمای جوان اکنون پس از ده دوره برگزاری به رویدادهای مهم و تاثیرگذار در کشور تبدیل شدند و زمینه ساز نشاط و بالندگی و پویایی سینما بومی وکشف استعدادهای جوان است.
وی ادامه داد: انجمن سینمای جوان در طول سال سه جشنواره را در قالب سه منطقه برگزار می کند که شامل تمامی استانهای کشور می شود.
به گفته وی در سالجاری جشنواره های منطقه ای آلامتو به میزبانی استان ایلام و خاوران به میزبانی استان خراسان جنوبی برگزار شد که در مقایسه با دوره های پیشین جشنواره هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی به اذعان صاحب نظران و کارشناسان شاهد رشد و تکامل بوده ایم.
عشیری خبر داد: جشنواره منطقه ای تاک از اوائل هفته آینده با پیام جواد شمقدری معاون امور سینمایی آغاز می شود.
هاشم میرزاخانی در این نشست با اشاره به اهداف جشنواره عنوان کرد: ارتقای سطح آگاهی، تجربه و بینش نسل جوان برای نیل به سینمای ملی با هدف بسط و تعمیم ارزش های والای دینی و هویتی، تحکیم خانواده، موضوعات اجتماعی و فرهنگی، امید، عدالت، فرهنگ شهادت و دفاع مقدس، دستاوردهای جدید علمی، ظرفیت های فرهنگی، تمدنی، تاریخی و جغرافیایی کشور با نگاه پرورش هنرمندان متعهد، خلاق و توانمند که موجب دستیابی به آثار فاخر فیلم کوتاه می شود از جمله اهداف این جشنواره است.
وی ادامه داد: از طریق این جشنواره ها تولیدات یکساله فیلم کوتاه در مناطق مورد ارزیابی و آسیب شناسی قرار می گیرد و برپایی نشست های تخصصی و جلسات نقد وبررسی که در کنار جشنواره برگزار می شود و نیز، کارگاههای موضوعی فضا و بستر مناسبی تحلیل نیازها و ضرورت ها مهیا می گردد.
میرزاخانی طی سخنانی با اشاره به اهمیت و جایگاه مراكز سینمای جوان در مسیر آموزش سینمای كشور، كشف استعدادهای جوان، شناسایی ظرفیت‌های تازه و اثرگذاری آن در رشد و اعتلای ساختار سینمای ملی عنوان كرد: لازم است دفاتر سینمای جوان به نگاه نقادی و تحلیل فیلم‌ها توجه ویژه‌ای نشان دهند و برنامه‌های آموزشی طوری طراحی شوند تا هنرجویان در زمینه های نقد فیلم توانمند شوند و تخصصی‌تر و فنی تر به فیلمسازی و سینما نگاه كنند.
وی ادامه داد: تقویت بنیان‌های فكری و نظری در زمینه روایت، قصه‌گویی، فیلمنامه‌نویسی و حقیقت‌گرایی یكی دیگر از محورهای مهم در آموزش دفاتر سینمای جوان باید قلمداد شود.
به گفته وی، فیلمنامه‌نویسی به مثابه كاشتن بذر خوب است كه ثمر می‌دهند و به بار می‌نشینند.
وی تصریح كرد: نباید برای فیلمسازان ایرانی رفتن روی سن جشنواره‌های خارجی مهم باشد و تقویت و اعتلای فرهنگ ملی و دینی و سینمای بومی ما باید مدنظر قرار گیرد.
وی با بیان اینكه سینمای جوان مهجور مانده است، عنوان كرد: باید با برنامه‌ریزی و كلان‌نگری فضایی ایجاد كنیم تا جایگاه، توانمندی و پتانسیل‌های سینمای جوان در سطح كشور دیده شود.
حجت الاسلام کرمی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان و دبیر جشنواره با بیان اینکه  استان های اصفهان، بوشهر، تهران، چهار محال و بختیاری، خوزستان، فارس، قزوین، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه و همدان در جشنواره منطقه ای سینمای جوان تاک حضور دارند اظهار داشت : این جشنواره در قالب بخش های فیلم کوتاه، عکس، فیلمنامه، پوستر فیلم طراحی شده و خوشبختانه با استقبال گسترده هنرمندان و سینماگران جوان استان های مذکور روبرو شده است.
وی ادامه داد :  1587 اثر اثر در بخش های مختلف به دبیرخانه جشنواره رسیده 967 قطعه عکس،348  عنوان فیلم ، 201 عنوان فیلم نامه ، 71 قطعه پوستر فیلم برای جشنواره رسیده است که 59  عنوان فیلم ، 62  عکس از 41 عکاس ،  14 فیلمنامه ، 9 قطعه پوستر انتخاب شده است.
به گفته وی  59 فیلم راه یافته شامل : 27 عنوان داستانی ، 16 عنوان مستند ، 8 عنوان تجربی و 8 عنوان پویانمایی هستند.دبیرجشنواره سینمای جوان تاک گفت :  از استان همدان 14 اثر ( فیلم ، عکس ، فیلمنامه و پوستر) در بخش مسابقه راه یافتند.
حجت الاسلام کرمی همچنین، خاطر نشان ساخت : در این جشنواره چندین نشست پیش بینی شده که قطعا برای هنرمندان و فیلمسازان جوان کشور قابل استفاده است.
وی اضافه کرد:  نشست با موضوع استانداردسازی در فیلم کوتاه ، نمایش و عرضه با حضور محسن برمهانی،  شست کارگاه های تدوین دیجیتال و استانداردهای صوتی و تصویری با حضور مهرداد سلیمانی ، نشست عکاسی با حضور علیرضا کریمی صارمی، نشست فیلمنامه نویسی با حضور تیرداد سخایی و جلسات نقدوبررسی با حضور احمدکاوری در طول روزهای جشنواره پیش بینی شده است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها