نشست خبری جشن فیلم کوتاه برگزار شد

نشست خبری سومین جشنواره مستقل فیلم کوتاه چهاردهمن جشن خانه سینما با حضور فرهاد توحیدی؛ دبیرجشن خانه سینما، بیژن میرباقری؛ اعضا هیات موسس آکادمی فیلم کوتاه، شهرام مکری؛ مسئول ارتباط خانه سینما با جشن فیلم کوتاه، مریم فخیمی؛ مسئول گردآوری کتاب های ایسفا و هادی آفریده؛ روابط عمومی انجمن فیلم کوتاه ایران و آکادمی ایسفا صبح امروز در سالن اجتماعات خانه سینما شماره 2 برگزار شد.  
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی انجمن فیلم کوتاه ایران، دبیر چهاردهمین جشن خانه سینما عنوان کرد: تنها راه برون رفت مشکلات سینمای بلند نگاه عالمانه و با تدبیر به آن است و البته باید بگویم ما با تمامی خوبی‌ها و بدی‌های مملکت خود کنار خواهیم آمد و امیدواریم در آینه فیلم کوتاه نقش راست و حقیقت نمایان شود.   
در ابتدای این نشست هادی آفریده؛ با بیان اینکه آکادمی ایسفا را خود فیلمسازان این عرصه تشکیل می‌دهند، گفت: تدوین آکادمی ایسفا نشان گرفته از فضای است که فیلمسازان سال‌ها از آن رنج برده‌اند چراکه نگاه سلیقه‌ای مدیران سینمای بر سینمای کوتاه حاکم شده است.  
وی با اشاره به اینکه دهه هفتاد دوران طلایی فیلم کوتاه در ایران بود، افزود: متاسفانه برخی از رسانه‌ها با تکیه بر مسائلی قلم می‌زنند که چندان حرفه‌ای و منصفانه نیست زیرا تاکنون بهترین حضور در جشنواره های خارجی و دریافت جوایز در عرصه‌های بین‌المللی از سوی آثار کوتاه بوده است. 
در ادامه این نشست توحیدی؛ دبیر جشن خانه سینما اظهارکرد: بخش‌های فیلم کوتاه، مستند و انیمیشن جشن خانه سینما به صورت کاملا مستقل از سینمای بلند برگزار می‌شوند این در حالی است که سایه سنگین فیلم های سینمای فرصت عرض اندام را از سینمای کوتاه گرفته است.
وی با تاکید بر اینکه فیلم کوتاه سکوی پرش به سینما بلند محسوب نمی‌شود، بیان کرد: در سینما جهان و ایران افرادی هستند که با وجود سالمند شدن هنوز در عرصه فیلم کوتاه باقی مانده اند و فعالیت می‌کنند.  
به گفته دبیر چهاردهمین جشن خانه سینما استقلال، بدعت گذاری و تجربه گرای در سینمای جوان کوتاه می‌تواند تضمین کننده حیات سینمای رو به پیشرفت باشد هر چند تجربه این حیات دوباره در سینمای بلند به دلیل محافظه کاری و نبود سرمایه کافی امکان پذیر نخواهد بود اما سینمای کوتاه توان این تجدید حیات را دارد. 
اعضا انجمن فیلم کوتاه برآن شدند تا داوری بخش کوتاه این دوره از جشن خانه سینما به صورت آکادمی انجام شود تا تحولاتی در داوری ایجاد شود.
وی ادامه داد: انجام داوری فیلم‌های کوتاه به شکل آکادمی آزمایش کوچکی بود برای تمامی بخش‌های جشن خانه سینما زیرا اگر قرار باشد در سال‌های آینده داوری جشن خانه سینما نیز کاملا به صورت آکادمی برگزار شود این سوال پیش می‌آید که چگونه باید به سمت شمارش ماشینی آرا مانند جشن اسکار رویم؟
بنابراین گزارش هادی آفریده با بیان اینکه اعضا آکادمی ایسفا از اعتراض‌های پیرامون داوری استقبال کرده اند، گفت: امسال با برگزاری  داوری جشن به صورت آکادمی آرزوی بسیاری از فیلم سازان در عرصه داوری به تحقق پیوست و اعضا آکادمی از تمامی اعتراض های پیرامون داوری استقبال کرده و سعی داشتند هیچ صدای معترضی به اصطلاح خفه نشود.  
در ادامه اعلایی؛ دبیر جشنواره به میزان فیلم‌های رسیده به دبیرخانه اشاره کرد و افزود: 648 فیلم به دبیر خانه جشنواره رسید که در دو مرحله انتخاب و داوری شدند در مرحله اول داوران آثار را به نصف رساندند و  40 فیلم از میان 250 اثر باقی مانده را برای داوری انتخاب کردند. 
داوران ثابت آکادمی ایسفا از اعضا اصلی انجمن فیلم کوتاه بودند ضمن آنکه حدود 15 نفر از کارشناسان فرهنگی و هنری به عنوان داوران میهمان در امر داوری سهیم شدند. 
دبیر آکادمی فیلم کوتاه جشن خانه سینما با بیان اینکه نشان ایسفا نماد فرهنگی آن محسوب می‌شود، اظهارکرد: دراین دوره از بخش کوتاه جشن خانه سینما از ناصر تقوایی تقدیر می‌شود و نشان ایسفا از سوی عباس گنجوی و عباس کیارستمی به وی اهدا خواهد شد.   
اعلایی درباره دلایل انتخاب ناصر تقوایی برای هدا نشان ایسفا، توضیح داد: ناصر  تقوایی چند فیلم کوتاه فاخر را در کارنامه هنری خود به ثبت رسانده اند و دیگر اینکه شاگردان بسیاری در این عرصه تربیت کرده‌اند به همین دلیل از سوی آکادمی مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.
همچنین آفریده دراین باره گفت: اصلی ترین نکته‌ای که به انتخاب ناصر تقوایی برای دریافت این تندیس منتهی شد شخصیت مستقل آثارشان در سینمای ایران بوده است.  
شهرام مکری: کم رنگ شدن فیلم‌های خوب نهادهای دولتی زنگ خطری برای آنها است
د رادامه مکری؛ عضو هیات موسس چهاردهمین جشن خانه سینما  گفت: چهاردهمین دوره جشن خانه سینما با مشکلات بسیاری رو به رو  بود اما فرهاد توحیدی با درایت خود اجازه ندادند این مشکلات به درون آکادمی ایسفا نفوذ کند به همین دلیل اعضا آکادمی توانستند مطابق برنامه‌های شان حرکت کنند. 
وی به حضور محدود فیلم‌های بخش دولتی درجشن خانه سینما اشاره کرد و افزود: حضور  فیلم‌های بخش خصوصی نسبت به سینمای دولتی چشم گیرتر بود و البته شاید کم رنگ شدن فیلم‌های خوب نهادهای دولتی پ بتواند زنگ خطری برای آنها باشد. 
مریم فخیمی؛ از اعضا آکادمی درباره انتشار سه کتاب از سوی آکادمی ایسفا، گفت: سه کتاب با عنوان کتاب ما، کتاب فیلمنامه و کتابی با نام ناصرتقوایی از سوی آکادمی به چاپ رسیده است که کتاب اول شامل مشخصات و معرفی اعضا انجمن، آیین نامه و اساس نامه است، کتاب دوم شامل فیلم‌نامه‌های مطرح در عرصه فیلم کوتاه و کتاب آخر نیز درباره اقای ناصر تقوایی است.  
همچنین میرباقری؛ رییس هیات موسسه آکادمی ایسفا، گفت: فیلم‌های کوتاه بخش‌های دولتی کمتر از یک سوم فیلم‌های راه یافته به جشنواره هستند به همین دلیل این امر می‌تواند زنگ خطری برای متولیان و حامیان سینمای کوتاه باشد زیرا تولیدات ان ها به سر انجام نامعلومی پیدا خواهند کرد و به غیر از جشنواره‌های خودشان در جای دیگر دیده نمی‌شوند.
وی به دلایل تشکیل آکادمی اشاره کرد و افزود: آنچه که سبب شد آکادمی ایجاد شود اعمال تفکر دمکراسی است تا فیلمسازان بتوانند بر اساس این تفکر فیلم‌های خود را ارزیابی کنند. 
بنابراین گزارش مکری بیان کرد: بنده آماری که مراکز دولتی از تولیدات خود ارائه می‌دهند را با دیده شک نگاه می‌کنم زیرا به عنوان فردی که در این عرصه فعالیت دارم از جزئیات چگونگی ارائه این آمارها مطلع هستم.
وی دراین باره ادامه داد: اینکه انجمن سینمای جوان در سال دو هزار فیلم تولید می‌کند چندان منطقی نیست زیرا هر فیلم اگر تنها 5 نفر عوامل داشته باشد یعنی حدود سه هزار نفر در عرصه فیلم کوتاه فعالیت می‌کنند که چنین آماری برای فیلم کوتاه وجود ندارد.
در پایان این نشت توحیدی خطاب به خبرنگاران حاضر که خواهان صحبت درباره سینمای  بلند جشن خانه سینما بودند، گفت: در سرزمین فیلم کوتاه هستیم بنابراین بهتر است تنها درباره این عرصه سخنوری کنیم.  
وی ادامه داد: شخصا از این نکته که هر نشستی به زدن پنه دولت ختم شود استقبال نمی‌کنم  و یا اینکه مرتب بگویم آن طرف یعنی سینمای دولتی مملو از سیاهی و سینمای مستقل سفیدی را رواج نمی‌دهد را نمی‌پذیرم چراکه همه ما در بخش دولتی فعالیت داشته‌ایم و می‌دانیم این عرصه مشکلات خاص خود  را دارد به همین دلیل یک نگاه واقعه بینانه متکی بر نگاه تحلیل گر و مستقل است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها