رهبر قنبری: فعالیت فرهنگی باید قدرتمندانه باشد

فیلمساز پیشکسوت فیلم کوتاه ایران عنوان کرد: فعالیت فرهنگی باید قدرتمندانه و قلم مانند شمشیر برنده باشد نه آنکه با اقدامات غیر منسجم و پراکنده خود را راضی نگاه داریم.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از راوبط عمومی انجمن فیلم کوتاه، رهبر قنبری گفت: آکادمی تعریف و زبان ساده ای دارد و اولین مکاتب فلسفی نیز با نام آکادمی در شهر آتن آغاز به کار کردند و این اصطلاح را معمولا موسساتی که صاحب مکتب، روش و تفکر بنیادین هستند به کار می‌برند.  
اگر قرار باشد حوزه سینما نیز با آکادمی یا مکتبی رو به رو باشد بیش از هر امری باید به افراد اصیل و  سبک گذار آن اهمیت و اعتیار داده می شود زیرا توجه به این مسائل یک مکتب را معتبر می‌کند.
این فیلمساز به کارکرد سلیقه در هنر اشاره کرد و افزود: سلیقه یکی از اصول حائز اهمیت در هنر است اما سلیقه فردی که چندین سال فعالیت تخصصی داشته زیرا آن سلیقه می‌تواند تبدیل به سبک، سیاق و روش خاص شود.   
قنبری درباره میزان کمیت و کیفیت فعالیت آکادمی ایسفا، بیان کرد: معتقدم فعالیت این آکادمی کمی است چراکه کیفیت زمانی معنا پیدا می‌کند که تولید و اکران را به دنبال داشته باشد. 
این کارگردان درباره اینکه آکادمی قرار است تنها در زمینه داوری فعالیت داشته باشد، تاکید کرد: به سختی می‌توانم رسیدن به این امر را از سوی آنها بپذیرم زیرا شاید اعضا آن صاحب بهترین سلیقه و تخصص باشند اما از آنجا که عملکرد آنها به تولید و سرمایه منتهی نمی‌شود نمی‌توانند حمایت نخبگان حوزه فیلم کوتاه را آن طور که باید بدست آورد در نتیجه آکادمی ابتر باقی می‌ماند.  
کارگردان نوروز گلی تصریح کرد: شاید برخی معتقد باشند نمی‌توان همه چیز را به تعطیلی کشاند اما بنده اجازه نخواهم داد در بل نسبکی ها سرم را با پنبه ببرند چرا که معتقدم فعالیت فرهنگی باید قدرتمندانه و قلم مانند شمشیر برنده باشد نه آنکه با اقدامات غیر منسجم و پراکنده خود را راضی نگاه داریم.
وی با بیان اینکه اعضا آکادمی ایسفا همگی از دوستانش هستند، گفت: اعضا این آکادمی افراد شایسته‌ای هستند هر چند در شرایط امروز به نتیجه رسیدن اگر غیر ممکن نباشد بسیار سخت است البته بنده مایوس نیستم زیرا معتقدم هر فروریختنی زمینه پیروزی را فراهم می‌کند. 
قنبری معتقد است در شرایطی که بسیاری از افراد به دنبال بسط و گسترش تخصص هستند افرادی هم به دلیل ترس از دیده نشدن به تشکیل یک جمع و یا هیات اقدام می‌کنند تا همیشه درعرصه بمانند.  
بهتر است فیلمسازان از درون، سینما را نظاره گر نباشند بلکه از جهان خارج آن به تحلیل‌اش بنشینند زیرا مورچه‌ای که درون یک درخت برای خود خانه ساخته از ریشه‌های سست آن بی‌خبر خواهد ماند.   
دومین جشن مستقل فیلم کوتاه ایران همزمان با چهاردهمین جشن بزرگ خانه سینمای ایران  شهریور ماه سال جاری برگزار می‌شود.  

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها