سالاری: برای ساخت «صاحبقرانیه» به جزئیات توجه داشتم

امیررضا سالاری با فیلم صاحبقرانیه در بخش مسابقه سومین جشنواره مستند «سینما حقیقت» حضور دارد.
وی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در باره ساخت فیلمش گفت: در ساخت این فیلم هم به مکان توجه کردم و هم به هویت مکانی و به تمام چیزهایی که در این کاخ قرار دارد و به این مکان هویت داده است.
وی تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین مسائلی که در فیلم مطرح است جایگاه هنر در زندگی امروز بشر است. در منازل‌مان چون هیج نوع چیدمان لوازم غیرماشینی نداریم باعث می‌شود دچار افسردگی شویم. به نوعی از هنر و اصالت دور شده‌ایم. در فیلم تلاش کردم علاوه بر معرفی یک بنای تاریخی به نقش آن در زندگی آدم‌ها بپردازم.
این مستندساز در مورد تاثیر گرفتن از مستندسازانی نظیر خسرو سینایی و آلبرت لاموریس گفت: در این زمینه رجوعی به این نوع آثار نداشتم. به دو مسئله مهم و اساسی فکر می‌کردم و ورود و کار در کاخ صاحبقرانیه بهانه‌ای بود تا به تمام هویت ایرانی داخل کاخ بپردازم. بیشتر این نوع آثار کارشان معرفی صرف بنا و هویت تاریخی آن است. در واقع اثاثیه، تابلوها و سایر موارد هر کدام‌شان بیانگر بخشی از واقعیات جامعه ما در دوره‌ای تاریخی است.
سالاری افزود: اگر یک بنای تاریخی مربوط به دوران قاجاری داشته باشیم بدون توجه به درونیاتش به تنهایی حائز اهمیت نیست. حتی اسم هم هویت می‌بخشد و من آگاهانه اسم فیلمم را صاحبقرانیه گذاشتم. همه جزئیات مانند یک زنجیره به هم متصل هستند.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • حامد خسروی: طرز نگاه به کلیشه و سفارش هنر است

  حامد خسروی: طرز نگاه به کلیشه و سفارش هنر است

  حامد خسروی با مستند قاب سرد در بخش مسابقه سومین جشنواره «سینما حقیقت» حضور داشت. وی در گفت‌وگو با «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در مورد شکل‌گیری ساخت این مستند گفت: قاب سرد یکی از چندین فیلم سفارشی بود که در کنار نبود کارهای شخصی من در سال گذشته ساخته شد.
 • مسعود نجفی: «قیصر چهل سال بعد» حس نوستالژیکی دارد

  مسعود نجفی: «قیصر چهل سال بعد» حس نوستالژیکی دارد

  مسعود نجفی با مستند قیصر چهل سال بعد در بخش مسابقه سومین جشنواره «سینما حقیقت» حضور داشت.
 • نجفیان: در مستند «رحم جایگزین» وجوهات مختلف مورد توجه بود

  نجفیان: در مستند «رحم جایگزین» وجوهات مختلف مورد توجه بود

  اعظم نجفیان با مستند رحم جایگزین در بخش مسابقه سومین جشنواره «سینما حقیقت» حضور داشت. وی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در مورد علل رویکردش به این نوع موضوع عنوان کرد: ساخت این مستند به سفارش پژوهشکده ابن سینا و مرکز گسترش سینمای مستند صورت گرفت. البته در ارتباط با موضوع ناباوری چند فیلم دیگر هم در گذشته ساخته شده بود.
 • نشست «رسانه و سینمای مستند» در سینماحقیقت برگزار شد

  نشست تخصصی «رسانه و سینمای مستند» با حضور دکتر احمد میرعابدینی استاد دانشگاه تهران در رشته ارتباطات اجتماعی روز گذشته در حاشیه سومین جشنواره مستند «سینما حقیقت» در مرکز فرهنگی هنری صبا برگزار شد.
 • عبداللهی: مستند پرتره به خودشناسی انسان‌ها کمک می‌کند

  عبداللهی: مستند پرتره به خودشناسی انسان‌ها کمک می‌کند

  مستند شیوه شاغلام به کارگردانی امید عبد‌اللهی روز گذشته در سومین جشنواره «سینما حقیقت» در میان استقبال بی‌نظیر تماشاگران به نمایش درآمد. امید عبداللهی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در مورد مضمون این فیلم گفت: شیوه شاغلام مستندی پرتره در باره غلامحسین پیروانی فوتبالیست و مربی سابق تیم شهید سپاسی و مربی تیم ملی امید است.
آخرین خبرها