برگزیدگان لوکارنو 2005؛دو جایزه برای سینمای ایران

بیژن میرباقریپنجاه و هشتمین جشنواره لوکارنو روز گذشته برگزیدگان خود را معرفی کرد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» یوزپلنگ طلایی لوکارنو و جایزه نقدی به مبلغ 90 هزار فرانک سوییس امسال به یک فیلم آمریکایی رسید و سهم سینمای ایران دو جایزه بود. (ادامه...)
هیات داوری رسمی لوکارنو به ریاست ویتوریو استورارو که نیکی کریمی هم یکی از اعضای آن بود، یوزپلنگ طلایی را به فیلم نُه زندگی(رودریگو گارسیا) از آمریکا اهدا کرد.
جایزه ویژه این هیات داوری به یک زوج کامل(نوبوهیرو سووا) محصول مشترک ژاپن و فرانسه رسید و فیلم برادرکشی(یلماز ارسلان) توانست یوزپلنگ نقره را به خانه ببرد.
یوزپلنگ نقره بهترین فیلم اول یا دوم هم به شکل مشترک به ما همه خوبیم(بیژن میرباقری) از ایران و سه درجه سرما(فلورین هوفمیستر) از آلمان رسید.
هیات داوری رسمی یوزپلنگ بهترین بازیگر زن را به مجموع بازیگران نُه زندگی و یوزپلنگ بهترین بازیگر مرد را به پاتریک دروله به خاطر فیلم LA NEUVAINE(برنارد اموند) از کانادا اهدا کرد.
در بخش مسابقه فیلم های ویدئویی هیات داوری دو فیلم ماساشیتا(بریلیانته مندوزا) از فیلیپین و کشورهای اسکاندیناوی(دنیس کوته) از کانادا را شایسته دریافت یوزپلنگ طلایی دانست.
در بخش فیلم های کوتاه (یوزپلنگ های فردا) جایزه SRG SSR به Herr Goldstein(میشا لوینسکی)، جایزه کداک به La Limace(آنتونی ورادو و تانیا زامبرانو اواله) و جایزه پدیده سوییس به Frohe Ostern(اولریش شافنر) اهدا شد.رودریگو گارسیا،برنده یوزپلنگ طلایی
هیات داوری جوان هم جایزه اول را به نُه زندگی، جایزه دوم را به 20 سانتیمتر(رامون سالازار) و جایزه سوم را به برادرکشی اهدا کرد.
جایزه حقوق بشر به پرندگان کوچک(تاکه هارو واتای) اختصاص یافت و جایزه نتپک(شبکه ارتقای سینمای آسیا) به برنج خیلی زیاد(لی هونگ کی) از چین رسید.
هیات داوری فیپرشی هم جایزه خود را به یک روز کامل(جوانا هادیج توماس و خلیل جوریگه) داد و هیات داوری کلیسای کاتولیک هم را به عنوان بهترین فیلم معرفی کرد.
جایزه دن کیشوت توسط هیات داوری فدراسیون بین المللی انجمن های فیلم به یک روز کامل اهدا شد و ما همه خوبیم و نُه زندگی تقدیر ویژه دریافت کردند.
یک زوج کامل جایزه Cicae/Arte را دریافت کرد و هیات داوری سه نفره هفته منتقدان فیلم که مینو مشیری هم یکی از اعضای آن بود٬سوییسی گامبیت(سابینه گیسیگر) را شایسته دریافت جایزه شناخت.
پنجاه و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم لوکارنو از سوم آگوست آغاز به کار کرده بود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها