انیمیشن رستم و سهراب در آمریکا ساخته شد

سعید قهاری نویسنده و کارگردان ایرانی ساکن آمریکا اخیرا ساخت فیلم انیمیشنی را بر اساس یکی از مشهورترین حکایات شاهنامه اثر برجسته حکیم ابوالقاسم فردوسی به پایان برده است.
انیمیشن قهاری تولد دوباره رستم نام دارد و بیشتر از حکایت «رستم و سهراب» یکی از مشهورترین و حماسی ترین اشعار شاهنامه فردوسی اقتباس شده است.
سعید قهاری درباره علت رویکرد خود به شاهنامه فردوسی گفت: من همیشه شیفته داستان‌ها و استعاره‌های ادبیات ایران بوده‌ام. در این میان، شاهنامه پر از افسانه، حماسه و وقایع تاریخی است. شاهنامه خوانندگانش را به جهانی زیبا و مرکب از واقعیت و خیال رهنمون می شود.
او درباره تناسب داستان‌های شاهنامه با سلایق جوانان گفت: شاهنامه در عین حال که مجموعه‌ای از داستان‌های اساطیری و فلسفی محسوب می‌شود، افسانه‌ای را خلق می‌کند که در آن اتفاق افتادن هر چیزی امکان پذیر است. این ویژگی است که شاهنامه را برای خوانندگان جوانتر هم جذاب می‌کند.
این کارگردان با اشاره به این که اسطوره رستم در فرهنگ ایرانی اعتبار و قدرت زیادی دارد، اظهار داشت: وقتی جوانتر بودم و فیلم‌هایی را درباره سوپرمن و هرکول تماشا می‌کردم، همیشه به یاد رستم خودمان می‌افتادم. رستم قهرمان بزرگی است که برای ایفای چنین نقش هایی بسیار مناسب است.
به گفته قهاری، هدف از ساختن انیمیشنی بر اساس شاهنامه، آشنا ساختن هر چه بیشتر مردم جهان و همچنین نسل جدید ایرانیانی که در خارج از ایران به دنیا آمده‌اند با فرهنگ ایرانی است.
تولید انیمیشن سه بعدی تولد دوباره رستم سه سال و نیم زمان برده و این انیمیشن به گفته کارگردان آن، یکی از پرهزینه‌ترین فیلم‌هایی است که تا کنون به زبان فارسی ساخته شده است. 
تولد دوباره رستم به زبان فارسی ساخته شده و دارای زیرنویس انگلیسی است و به گفته قهاری، بعد از توزیع دی‌وی‌دی آن در میان مخاطبان ایرانی، این انیمیشن به زبان های دیگری نیز ساخته خواهد شد.
این انیمیشن در استودیو «پاپریکاس» بنگال هند ساخته شده است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.