«حنا مخملباف» جایزه ویژه سن سباستین را گرفت

فیلم سینمایی بودا از شرم فروریخت ساخته حنا مخملباف جایزه ویژه پنجاه و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم سن سباستین را از آن خود کرد.
مراسم اختتامیه جشنواره سن سباستین شب گذشته در اسپانیا برگزار شد و فیلمساز 18 ساله ایرانی جایزه ویژه هیات داوران به ریاست پل آستر نویسنده، فیلمساز بریتانیایی را گرفت.
بودا از شرم فروریخت در سومین روز جشنواره به نمایش درآمد و تلاش طاقت فرسای یک دختر جوان افغان را به تصویر می‌کشد که همزمان با تخریب مجسمه‌های بودا می کوشد درس بخواند. داستان فیلم در دره بامیان افغانستان روی می‌دهد، جایی که طالبان سال 2001 دو مجسمه بزرگ و باستانی بودا را منفجر کرد.
اما هزاران سال دعاهای خوب ساخته وین ونگ درباره تجربیات یک خانواده مهاجر چینی در آمریکا که روز چهارشنبه در پنجاه و پنجمین جشنواره فیلم سن سباستین نمایش داده شد، توانست در مراسم پایانی علاوه بر دریافت جایزه بهترین فیلم، جایزه بهترین بازیگر مرد را هم برای هنری او به ارمغان آورد. فیلم بر مبنای داستانی کوتاه به همین نام نوشته یی‌یان لی ساخته شده است.
نبرد حدیثه ساخته نیک برومفیلد بریتانیایی درباره کشتار 2۴ غیرنظامی عراقی به دست سربازان آمریکایی هم جایزه بهترین کارگردانی را گرفت و جاین سایلز و گارسیا کرختا هم به صورت مشترک جایزه بهترین فیلمنامه را از آن خود کردند. ضمن اینکه جایزه بهترین بازیگر زن هم به بلانکا پورتیو اسپانیایی رسید.
جشنواره فیلم سن سباستین که قدیمی‌ترین و معتبرترین جشنواره در دنیای اسپانیایی زبان است، 29 سپتامبر پس از 10 روز با نمایش فیلم بی‌نقص به کارگردانی مایکل ردفورد با بازی مایکل کین و دمی مور به پایان رسید. در بخش مسابقه جشنواره امسال 1۶ فیلم رقابت کردند.
سال گذشته هیات داوران جشنواره به ریاست ژان مورو، بازیگر قدیمی فرانسوی، جایزه اصلی را به طور مشترک به نیوه مانگ بهمن قبادی و فیلم Mon fils a moi ساخته مارتیال فوژرون اعطا کرد. گفتنی است بهمن قبادی یکی از اعضای هیات داوران جشنواره امسال بود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها