باشه‌آهنگر: در عرصه فیلم کوتاه ارایه الگوی مناسب ضروری است

کارگردان سینما و داور دوره‌های قبل جشنواره «رویش»، توفیق بیش از پیش این جشنواره را در تغییر الگوی رایج جشنواره‌ای دانست.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد اطلاع رسانی جشنواره فیلم کوتاه دینی «رویش»، محمدعلی باشه آهنگر از فیلمسازان موفق که با فیلم فرزند خاک که از تولیدات معاونت سینمایی حوزه هنری تحسین تماشاگران و منتقدین را برانگیخت، یکی از مشکلات دست به گریبان عرصه فیلم کوتاه را نبود متولی برای حمایت مادی و معنوی از آن دانست و گفت: نهادها و سازمان‌های مربوطه از جمله تلویزیون، پشتیبانی شایسته‌ای از فیلم کوتاه به عمل نمی‌آورند؛ در نتیجه فیلم کوتاه مجالی برای نمود و عرضه پیدا نمی‌کند.
وی ضعف اکران فیلم کوتاه را به خاطر نبود مکان مناسب عرضه فیلم کوتاه، دیگر مشکل این بخش عنوان کرد و گفت: بر خلاف اروپا و نقاط دیگر دنیا، فرهنگسرای یا پردیسی که به اکران فیلم کوتاه اختصاص داشته باشد وجود ندارد، در نتیجه تنها مکان نمایش این فیلم‌ها فضاهایی جشنواره‌ای است که با توجه به بعد رقابتی و لحاظ شدن برخی موارد آیین نامه‌ای، استعداد نهفته در دل آنها همچنان مهجور می‌ماند.
داور جشنواره فیلم «رویش» افزود: باید برای فیلم کوتاه ارزش و اعتبار قائل شد و به سرمایه‌گذری در آن اندیشید و به فکر اشتغال زایی در این بخش بود چرا که یک جشنواره همانند « رویش» محلی برای کشف این استعدادها وتربیت ناب ترین آنهاست، و باید این حمایت استمرار داشته باشد.
وی روند موجود در جشنواره «رویش» را مثبت ارزیابی کرد و گفت: دراین جشنواره خوشبختانه تاکید و حساسیت بر بخش فیلمنامه است که به اعتقاد من سینمای ایران از همین جا ضربه خورده است وامیدوارم این حساسیت همچنان در دستور کار هیئت داوری باشد و برگزاری کارگاه‌های حاشیه جشنواره باید درخدمت این هدف قوت گیرد تا ازین پس شاهد فیلمنامه‌هایی فنی و اصولی در چارچوب استانداردهای جهانی باشیم.
باشه آهنگر با تاکید بر فراهم آوردن بستر مناسب برای فیلمسازان دینی گفت: زیاد نباید بر یک اصول خط کشی شده پافشاری کرد؛ به اعتقاد من تمام انسان‌ها به صورت فطری به سمت خدا حرکت می‌کنند پس هر موضوع و مضمون فیلمنامه‌ای می‌تواند جنبه‌ها و رگه‌های دینی و اعتقادی داشته باشد.
آهنگر رسیدن جشنواره «رویش» را به سطح بین المللی شدن دور از دسترس ندانست و گفت: با تغییر یک سری الگوها می‌توان به این مهم دست پیدا کرد مثلا در بخش انتخاب و داوری جشنواره باید قوانین سخت تری اعمال شود و از انجام اقدامات موازی که تنها به هدر رفتن سرمایه و بودجه‌های تخصیص یافته به جشنواره منجر می‌شود، پرهیز کرد.
پنجمین جشنواره فیلم کوتاه دینی رویش 9 تا 12 آذرماه در مشهد مقدس برگزار می‌شود و علاقه‌مندان تا 20 مهرماه مهلت دارند آثارشان را به دبیرخانه جشنواره واقع در: تهران، تقاطع خیابان حافظ و سمیه، حوزه هنری تحویل دهند. همچنین قواعد و فرم ثبت‌نام اینجا قابل دسترس است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • برگزیدگان پنجمین رویش معرفی شدند

  برگزیدگان پنجمین رویش معرفی شدند

  برگزیدگان پنجمین جشنواره سراسری فیلم کوتاه دینی رویش طی مراسمی در سالن همایش‌های صدا و سیما مشهد معرفی شدند. به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در ابتدای این مراسم حسن بنیانیان رئیس حوزه هنری طی سخنانی گفت: از امروز خودمان را برای برگزاری رویش ششم آماده می کنیم. امیدواریم از سال آینده کشورهای اسلامی را برای حضور در این جشنواره دعوت کنیم و بتوانیم فیلم‌های همه مسلمانان جهان را در خراسان داوری کنیم.
 • مصلحی: جای یک شبکه ویدیویی فیلم کوتاه خالی است

  مصلحی: جای یک شبکه ویدیویی فیلم کوتاه خالی است

  نشست دبیر پنجمین جشنواره فیلم رویش با فیلمسازان ساعتی پیش با حضور مجید مصلحی، حسن نجفی عضو هیات انتخاب و علی قربانی مسئول دبیرخانه دائمی جشنواره برگزار شد. به گزارش خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مجید مصلحی در این نشست ضمن ارائه گزارشی از برنامه‌های مختلف رویش گفت: ما در جشنواره رویش توجه ویژه‌ای به مقوله فیلمنامه داریم.
 • مصلحی: توجه به نگاه مخاطب یکی از اهداف جشنواره پنجم بود

  مصلحی: توجه به نگاه مخاطب یکی از اهداف جشنواره پنجم بود

  مجید مصلحی، دبیر پنجمین جشنواره سراسری فیلم کوتاه دینی «رویش» با مثبت ارزیابی کردن سطح کیفی جشنواره پنجم، توجه به نوع نگاه مخاطب را یکی از دلایل مهم برای انتخاب آثار در کنار محتوی، مضمون و تکنیک آثار دانست. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مصلحی ضمن مقایسه جشنواره پنجم، با دوره‌های پیشین این جشنواره، گفت: در دوره‌های پیشین، نگاه فیلمسازان به مسائل دینی در پرداختن به نمادها و مناسک ظاهری دین خلاصه می‌شد.
 • اکران آثار جشنواره «فیلم رویش» در چهارمحال و بختیاری آغاز شد

  همزمان با آغاز جشنواره فیلم رویش در کشور ، اکران آثار برتر جشنواره فیلم رویش در چهارمحال و بختیاری از سوی حوزه هنری در سینما بهمن شهرکرد روز سه شنبه آغاز شد.
 • برنامه کامل روز سوم پنجمین جشنواره «فیلم رویش»

  برنامه کامل روز سوم پنجمین جشنواره «فیلم رویش» چهارشنبه 11 آذر اعلام شد.
آخرین خبرها