در آیین‌نامه «جشنواره فجر» به فیلم کوتاه بی‌مهری شده است

هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران طی نامه‌ای به «محمدرضا جعفری‌جلوه» معاون امور سینمایی خواستار تجدید نظر در آیین‌نامه جشنواره فیلم فجر در بخش فیلم کوتاه شدند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی انجمن فیلم کوتاه ایران، در متن این نامه آمده است:
جناب آقای مهندس جعفری جلوه، معاونت محترم سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ضمن تبریک فرا رسیدن سی امین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و متعاقبا فرا رسیدن بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، به استحضار می‌رساند که هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران؛ طی نامه‌هایی به شمارهای 175- ف / ک در تاریخ 16/10/1385 و همچنین 06/21 به تاریخ 25/09/1387 خواستار دیدار با مدیرعامل محترم بنیاد سینمایی فارابی جناب آقای دکتر شاه‌حسینی بوده تا بتوانیم نقطه نظرات خود را در باب جشنواره فیلم فجر و مشکلات آیین‌نامه‌ای آن در رابطه با بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه به اطلاع ایشان برسانیم و زمینه را برای همکاری و همفکری فراهم سازیم، اما متاسفانه هر بار با کم لطفی از جانب ایشان مواجه شده و در نتیجه به دیدار آقای شاه‌حسینی مفتخر نشده‌ایم.
جناب آقای جعفری جلوه، نظر به این که حضرتعالی همواره یار و یاور فیلمسازان و دلسوز مسائل مربوط به فیلم کوتاه هستید و در دیداری با نمایندگان انجمن فیلم کوتاه اعلام کردید که از این پس هر گونه تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در بخش فیلم کوتاه با تعامل و همکاری کارشناسان این صنف انجام می‌پذیرد اما در عمل این اتفاق نیفتاده است.
همان طور که مستحضرید در آیین‌نامه جشنواره فیلم فجر بخش فیلم کوتاه است که مورد بی‌مهری قرار گرفته است و علی رغم رایزنی با دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران جناب آقای باکیده ، مدیر روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی جناب آقای ایل‌بیگی و همچنین قائم‌مقام محترم بنیاد سینمایی فارابی جناب آقای نبوی، طرح این مسئله به نتیجه نرسیده است.
این صنف با وجود صبر دو ساله‌ای که در پیش گرفته، ضرورت می‌داند نکاتی را که در ذهن دارد و پاسخی برایشان دریافت نکرده با شما مطرح کند.
آقای جعفری جلوه، چرا برای حفظ حرمت فیلم کوتاه ایران، بخش فیلم کوتاه را از جشنواره فیلم فجر حذف نمی‌کنید؟
بدین ترتیب پاک کردن صورت مسئله به بسیاری از دغدغه‌ها و واکنش‌های فیلمسازان پاسخ داده و برخوردهای سطحی مسئولان را در پی نخواهد داشت. اما سوال دیگری ایجاد می‌شود، مگر چند جشنواره فیلم کوتاه مستقل داریم که صرفا به فیلم کوتاه اختصاص داشته باشد و این نگرش آیا زمینه ارتباط فیلمسازان جوان با صنعت سینما ملی را فراهم خواهد ساخت؟
در طرح سینمای ملی ایران، سینمای کوتاه داستانی و تجربی چه جایگاهی دارد؟ و در طول این مدت چگونه با آن برخورد شده است؟
آقای جعفری جلوه، شما همواره حامی بزرگ فیلمسازان جوان بوده‌اید. آیا عملکرد حال حاضر را ما می‌بایست نوعی حمایت تلقی کنیم؟
چرا مدیریت‌های زیر مجموعه معاونت سینمایی کشور پاسخگوی نیازهای فیلمسازان این عرصه نیستند؟
چرا در دولت جوان نهم به اندیشه‌های نو در عرصه فیلم کوتاه توجهی نمی‌شود؟
آقای جعفری جلوه در دو سال گذشته حرف‌های زیادی شنیدیم. بد نیست شما هم بدانید. گفته‌اند اصلا فیلم کوتاه در جشنواره فیلم فجر چه کار می‌کند؟ به انجمن فیلم کوتاه چه ارتباطی دارد؟ و در شکل دیگری گفته‌اند اعتراض کنید، تحریم کنید، مطبوعاتی کنید. نامه سرگشاده بنویسید. به بالاتری‌ها بنویسید.
اما این صنف که عمده افراد آن، این حرفه را از دانشگاه یاد گرفته‌اند و برای این مهم تحصیل کرده‌اند، ضرورت گفت‌وگو و تجدید نظر در آئین‌نامه جشنواره فیلم فجر را در نگاه مدیریتی دقیق حضرتعالی می‌طلبند، و در آستانه مهمترین رویداد سینمایی کشور افکار عمومی را شاهد می‌گیریم و از شما پاسخی صریح در این مورد می‌خواهیم. می‌دانیم امسال دیر است اما اقدام ما برای سال آینده زود است و فرصت برای عمل کرد و بررسی کارشناسی بسیار؛ و قطعا اثرگذار. پیشاپیش از حسن توجه‌تان سپاسگزاریم.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.