نگاتیوهای گمشده فیلم«یوکوکو» بعد از 39سال پیدا شد

با پیدا شدن نگاتیوهای گمشده فیلمی که پرده از راز خودکشی یک نویسنده مطرح ژاپنی بر می دارد، راه برای عرضه نسخه دی وی دی این فیلم در سال آینده هموار شد.
یوکوکو (به معنی میهن پرستی) به کارگردانی یوکیو میشیما در سال 1966 ساخته شده و داستان آن درباره چگونگی خودکشی یک افسر ارتش امپراتوری ژاپن و همسرش به شیوه ها راگیری پس از ناکامی او در پیوستن به کودتا کنندگان سال 1936 است.
میشیما که خود از نویسندگان برجسته ژاپنی
بود، روز 25 نوامبر 1970 به همین شیوه خودکشی کرد.می گویند او پیش از هاراگیری، به مرکز فرماندهی ارتش در توکیو هجوم برده و از سربازان خواسته بود به نام امپرتور قیام و کشور صلح طلب ژاپن را دوباره تجهیز کنند
.
فیلم 30 دقیقه ای یوکوکو به کارگردانی و بازی میشیما، بر اساس داستانی کوتاه به همین نام ساخته شده و هیچ دیالوگی ندارد. زیرنویس های فیلم هم با قطعاتی از موسیقی ریچارد واگنر، آهنگساز مشهور آلمانی، همراهی می شوند. با اینکه یوکوکو در سینماها هم روی پرده رفت، اما برخی معتقدند همسر میشیما پس از خودکشی او از نگاتیوهای فیلم بیزار شد و آنها را در آتش سوزاند.هیرواکی فوجی، تهیه کننده فیلم، بقایای آن را در انباری خانه میشیما در توکیو کشف و موافقت خود را برای انتشار نسخه دی وی دی یوکوکو در اوایل سال آینده میلادی اعلام کرد.
ساتورو ایتو، ویراستار ناشر اختصاصی کتاب های میشیما، در این باره می گوید:همسر میشیما ظاهرا فیلم را، با آن مضمون خودکشی و هاراگیری، ناخوشایند می دانست و به همین دلیل از امضای قرارداد  تجدید حق پخش سینمایی آن خودداری کرد و به گفته برخی، نگاتیوها را سوزاند. اما اینکه چرا نگاتیوها در یک مکان مخفی در انباری آنها دست نخورده پیدا شد، همچنان یک راز است؛ چون همسر میشیما هم از دنیا رفته و نمی تواند پرده از این راز بردارد.
یوکیو میشیما یکی از تاثیرگذارترین نویسندگان دوران پس از جنگ دوم جهانی در ژاپن بود و بااشتیاق تمام به یاد شیوه سامورایی های سابق کشورش می نوشت.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها