عبداللهی: مستند پرتره به خودشناسی انسان‌ها کمک می‌کند

مستند شیوه شاغلام به کارگردانی امید عبد‌اللهی روز گذشته در سومین جشنواره «سینما حقیقت» در میان استقبال بی‌نظیر تماشاگران به نمایش درآمد.
امید عبداللهی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در مورد مضمون این فیلم گفت: شیوه شاغلام مستندی پرتره در باره غلامحسین پیروانی فوتبالیست و مربی سابق تیم شهید سپاسی و مربی تیم ملی امید است.
وی افزود: این مستند با زوایه دیدی جدید ساخته شد. بنابراین در کارم نگاه شخصی‌تری نسبت به شخصیت اصلی داشتم و بیشتر به درونیات و حال و هوای شخصی سوژه توجه کردم.
عبد‌اللهی افزود: این فیلم نخستین تجربه‌ام در حیطه مستندسازی پرتره است. در طی این سال‌ها مستندهای پرتره‌ زیادی دیدم و متوجه شدم اغلب مستندسازان تمایل دارند کلیتی از یک زندگی، حرفه و سایر مسائل سوژه را بیان کنند. اما من سعی کردم از کلیت دور شوم و به جزئیات توجه بیشتری داشته باشم.
وی در باره این ژانر از مستند اظهار داشت: مستند پرتره می‌تواند به خودشناسی انسان‌ها کمک کند. از طرف دیگر وقتی در این حوزه فیلمی ساخته می‌شود که سوژه انسان معروفی است در برخی از مواقع ناچار هستید مطابق میل سوژه کار کنید و صبورانه با سوژه حرکت کنید تا جایی که سوژه به شما اعتماد کند و تازه آن‌موقع است که می‌توانید کار اصلی را انجام دهید.
امید عبد‌اللهی در مورد برگزاری و اثرات جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت گفت: سینمای مستند مشکلات عدیده‌ای دارد و در کنار آنها فرصت‌های درست اندک. یکی از این فرصت‌ها برگزاری جشنواره سینما حقیقت است و باید جشنواره بدور از سوء‌تفاهم برگزار شود و همه مستندسازان در آن حضور داشته باشند.
شیوه شاغلام در بخش مستند نیمه‌بلند نامزد‌ دریافت جایزه بهترین مستند جشنواره سینما حقیقت است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • حامد خسروی: طرز نگاه به کلیشه و سفارش هنر است

  حامد خسروی: طرز نگاه به کلیشه و سفارش هنر است

  حامد خسروی با مستند قاب سرد در بخش مسابقه سومین جشنواره «سینما حقیقت» حضور داشت. وی در گفت‌وگو با «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در مورد شکل‌گیری ساخت این مستند گفت: قاب سرد یکی از چندین فیلم سفارشی بود که در کنار نبود کارهای شخصی من در سال گذشته ساخته شد.
 • مسعود نجفی: «قیصر چهل سال بعد» حس نوستالژیکی دارد

  مسعود نجفی: «قیصر چهل سال بعد» حس نوستالژیکی دارد

  مسعود نجفی با مستند قیصر چهل سال بعد در بخش مسابقه سومین جشنواره «سینما حقیقت» حضور داشت.
 • نجفیان: در مستند «رحم جایگزین» وجوهات مختلف مورد توجه بود

  نجفیان: در مستند «رحم جایگزین» وجوهات مختلف مورد توجه بود

  اعظم نجفیان با مستند رحم جایگزین در بخش مسابقه سومین جشنواره «سینما حقیقت» حضور داشت. وی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در مورد علل رویکردش به این نوع موضوع عنوان کرد: ساخت این مستند به سفارش پژوهشکده ابن سینا و مرکز گسترش سینمای مستند صورت گرفت. البته در ارتباط با موضوع ناباوری چند فیلم دیگر هم در گذشته ساخته شده بود.
 • سالاری: برای ساخت «صاحبقرانیه» به جزئیات توجه داشتم

  سالاری: برای ساخت «صاحبقرانیه» به جزئیات توجه داشتم

  امیررضا سالاری با فیلم صاحبقرانیه در بخش مسابقه سومین جشنواره مستند «سینما حقیقت» حضور دارد. وی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در باره ساخت فیلمش گفت: در ساخت این فیلم هم به مکان توجه کردم و هم به هویت مکانی و به تمام چیزهایی که در این کاخ قرار دارد و به این مکان هویت داده است.
 • نشست «رسانه و سینمای مستند» در سینماحقیقت برگزار شد

  نشست تخصصی «رسانه و سینمای مستند» با حضور دکتر احمد میرعابدینی استاد دانشگاه تهران در رشته ارتباطات اجتماعی روز گذشته در حاشیه سومین جشنواره مستند «سینما حقیقت» در مرکز فرهنگی هنری صبا برگزار شد.
آخرین خبرها