«آواز گنجشک‌ها» نماینده ایران در اسکار 2009 بود

سینمای ایران از رقابت اسکار 2009 بازماند

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا فهرست 9 نامزد اولیه برای دریافت جایزه اسکار در رشته بهترین فیلم خارجی را منتشر کرد که در آن نامی از نماینده سینمای ایران نیست.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ورایتی، امسال شیوه جدیدی برای انتخاب نامزدهای این رشته به کار رفته که سال گذشته پس از برگزاری مرام اهدای جوایز تصویب شد.
پس از معرفی فیلم‌های کشورهای مختلف -که تعداد آنها امسال 65 فیلم بود- در مرحله اول آثار متقاضی از نیمه اکتبر تا دهم ژانویه برای اعضای آکادمی به نمایش درآمدند. شش فیلم انتخاب شده در این مرحله، همراه با سه فیلم برگزیده کمیته اجرایی رشته بهترین فیلم خارجی (که امسال تاسیس شده است) نامزدهای اولیه را مشخص کردند.
از میان فیلم‌های حاضر در فهرست منتشر شده، پنج نامزد نهایی رشته بهترین فیلم خارجی اسکار 2009 انتخاب می‌شوند. این کار را یک کمیته ویژه شامل اعضای آکادمی در لس آنجلس و نیویورک انجام می‌دهد.
به نوشته ورایتی، غافلگیری مهم امسال نبود نام فیلم تحسین شده گومورا ساخته ماتئو گارونه نماینده ایتالیا و برنده چندین جایزه مهم امسال در جشنواره‌های اروپایی است. این فیلم همچنین پنج جایزه آکادمی فیلم اروپا را به دست آورد.
دیگر فیلم‌های مهمی که در فهرست نامزدهای اولیه اسکار حضور ندارند، تونی مانرو ساخته پابلو لارین از شیلی، کاپیتان ابورعد ساخته امیر متلقا نخستین نماینده اردن، تولپان ساخته تحسین شده سرگی دوورتسوی از قزاقستان و اوهورتن به کارگردانی بنت هامر از نروژ هستند.
نماینده ایران در این دوره از رقابت اسکار آواز گنجشک‌ها ساخته مجید مجیدی بود که به فهرست اولیه راه نیافته است.
نامزدهای این رشته در کنار سایر کاندیداها روز 22 ژانویه در یک نشست ویژه از سوی رئیس آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی خواهند شد.
نامزدهای اولیه این رشته عبارت‌اند از:
تلافی (گوتز اسپیلمن) از اتریش، ضرورت‌های زندگی (بنو پیلون) از کانادا، کلاس (لورن کانته) از فرانسه، مجتمع بادر مینهوف (اولی ادل) از آلمان، والس با بشیر (اری فولمن)، رفتن‌ها (یوجیرو تاکیتا) از ژاپن، این قلب را بیرون بکش (روبرتو اسنایدر) از مکزیک، لحظه‌های جاودانی (یان تروئل) از سوئد و سه میمون (نوری بیلگه جیلان) از ترکیه.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها