آیین‌نامه جشن سینمای ایران اصلاح می‌شود

با حضور نمایندگان معرفی شده از سوی کانون‌ها و انجمن‌های خانه سینما و روسای صنوف سینمایی، ضمن تقدیر از تلاش‌های امین تارخ برای برگزاری دوازدهمین جشن خانه سینما، اعضای کمیته هفت‌نفره سیزدهمین جشن بزرگ سینمای ایران انتخاب شدند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی خانه سینما، فرهاد توحیدی نایب رئیس هیات مدیره خانه سینما و رئیس کانون فیلمنامه‌نویسان سینمای ایران که مدیریت و اجرای این جلسه را به عهده داشت، در ابتدای این گردهمایی اظهار داشت: از امسال قرار است که کمیته منتخبی، نارسایی‌های آیین‌نامه این رویداد بزرگ را بررسی و اصلاحات مورد نیاز را اعمال کنند.
محمدمهدی عسگرپور رئیس هیات مدیره و مدیرعامل خانه سینما نیز با اشاره به تنگناهای زمانی هیئت مدیره جدید در برگزاری جشن دوازدهم، از پاره‌ای اظهارنظرهای غیرکارشناسانه در مورد این جشن گلایه و اشراف و انجام تحقیقات بیشتری را از سوی نظردهندگان در خصوص چگونگی حضور فیلم‌ها در داوری این جشن خواستار شد.
وی با اشاره به زحمات طاقت‌فرسا و تلاش شبانه‌روزی امین تارخ در برگزاری هرچه مطلوب‌تر جشن خانه سینما از اختصاص تمامی اوقات شخصی و حرفه‌ای ایشان به برگزاری جشن قدردانی کرد و لوح تقدیر هیات مدیره را به نمایندگی از جامعه اصناف سینمای ایران به امین تارخ اهدا کرد.
سپس امین تارخ دبیر دوازدهمین جشن بزرگ سینمای ایران و سخنگوی هیات مدیره خانه سینما با اشاره به نواقص و نارسایی‌های آیین‌نامه جشن، یادآور شد که در زمان پذیرفتن این مسئولیت اشرافی به آیین‌نامه تدوین شده پیشین نداشتم و صرفا به دلیل محدودیت زمان ناگزیر به اجرای همان آیین‌نامه شدم و در حین برگزاری به تدریج به نقائص آن پی‌ بردم، به همین خاطر مصرا از هیات مدیره و مدیرعامل خانه سینما خواستم که بلافاصله بعد از برگزاری جشن با تشکیل کمیته‌ای نسبت به بازنگری و اصلاح آیین‌نامه پرداخته شود.
وی همچنین اظهار داشت که ستاد برگزاری با همراهی و همدلی مدیرعامل خانه سینما سعی کرد با وجود تمامی تنگناها، جشن را به صورت شایسته برگزار کند.
تارخ افزود: ما پنج مراسم مستقل از یکدیگر تحت عناوین جشن فیلم کوتاه، جشن فیلم مستند، جشن فیلم انیمیشن، مراسم بزرگداشت‌ها و نهایتا جشن فیلم‌های سنیمایی برگزار کردیم و اینکه صرفا نگاه‌ها به مراسم اختتامیه جشن فلم‌های بلند سینمایی معطوف باشد، نگاه کاملی نیست و شاید برای نخستین‌بار بود که این هیئت‌های انتخاب و داوری با تعامل کامل و همکاری صنوف مربوطه برگزیده شدند.
امین تارخ افزود: برگزاری دوازدهمین جشن بزرگ سینمای ایران دو دستاورد بزرگ را نیز در کنار همه محسنات، به همراه داشت. اول این که علیرغم همه شائبه‌ها و حاشیه‌های پیرامون جشن‌های گذشته خانه سینما، استقلال آرا به طور کامل رعایت شد و تندیس‌ها به برگزیدگان قطعی داوران اهدا گردید و هیچ‌گونه دخل و تصرفی در آرا و فیلم‌های منتخب صورت نگرفت. دوم، تشکیل همین جلسه برای انتخاب اعضای کمیته بررسی و اصلاح آیین نامه جشن سینمای ایران است که اقدام مثبتی در پاسخ به تمامی درخواست‌ها و اعتراضات اعضای داوری و صنوف برای اصلاح آیین‌نامه جشن محسوب می‌شود، به همین خاطر به‌طور قطع و یقین می‌توان اذعان داشت که دوازدهمین جشن سینمای ایران یکی از سربلندترین جشن‌های خانه سینما است.
وی در خصوص پاره‌ای از انتقادهای صورت گرفته در مورد بی‌نظمی ایجاد شده در برگزاری جشن گفت که حضور غیرقابل پیش‌بینی بیش از چهارهزار علاقه‌مند علاوه بر دعوت‌شدگان رسمی جشن، وضعیت غافلگیرانه‌ای را برای ما رقم زد و ما به ناچار بدون هیچگونه شدت عملی و صرفا بخاطر احترام به دوستداران سینمای کشورمان، ناگزیر به پذیرفتن حضور آنان شدیم.
تارخ در خاتمه از همکارانش در ستاد برگزاری جشن و همچنین همراهی کارکنان خانه سینما در طول ایام برگزاری قدردانی کرد.
در ادامه مراسم حسن حسن‌دوست نماینده کانون تدوین‌کنندگان سینمای ایران ضمن ارائه توضیحاتی در مورد نحوه بازنگری آیین‌نامه جشن، بر این نکته که هیچگونه تغییری در آرای داوران صورت نگرفته، تاکید کرد.
در خاتمه این مراسم، پس از رای‌گیری کتبی، 7 نفر عضو کمیته بررسی و اصلاح آیین‌نامه جشن سینمای ایران، به ترتیب آرا و به شرح زیر انتخاب شدند.
1. تورج منصوری، 2. حسن حسن‌دوست، 3. ابوالحسن داوودی، 4. عبدالله اسکندری‌، 5. احمد امینی، 6. کتایون شهابی، 7. نظام‌الدین کیایی.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها