سینایی: سینمای مستند اجتماعی حقایق جامعه را آشکار می‎‎کند

خسرو سینایی نویسنده و کارگردان مطرح سینمای ایران، معتقد است مستند اجتماعی حقایق جامعه را آشکار می‎کند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی سومین جشنواره فیلم پلیس، وی ضمن بیان مطلب فوق گفت: مستندسازان برای نمایش توانایی‎های خود ازیک سو و ادا کردن وظیفه و رسالت خود از سوی دیگر، به سراغ آسیب‎ها و زخم‎های جامعه می‎روند تا بتوانند با زبان تصویر معضلات و ناهنجاری‎های اجتماعی را بیان کنند.
وی افزود: اما در حال‎ حاضر سینمای مستند اجتماعی به دلیل نبود علاقه مستندسازان به ساخت فیلم‎هایی با این مضمون در حال تبدیل شدن به سینمای آرشیوی است.
این کارگردان درباره دلایل نبود علاقه برای ساخت مستندهای اجتماعی گفت: هم‎اکنون ظرفیت نمایش فیلم‎های مستند در زمینه به تصویر کشیدن آسیب‎ها و معضلات اجتماعی در جامعه وجود ندارد، بنابراین مستندساز اجتماعی نیز حاضر نیست فیلمش به دلیل مسائل و مصلحت اندیشی‎های خاص، دچار تغییر و تحول شود.
سینایی به سومین جشنواره فیلم پلیس که با هدف معرفی و پیشگیری از آسیب‎های اجتماعی و ارزیابی سینمای پلیسی برگزار می‎شود، پیشنهاد داد: سینما و تلویزیون می توانند بدون اعمال محدودیت، برنامه‎هایی را برای نمایش مستندهای اجتماعی اختصاص داده و از این طریق ظرفیت مسئولان و مردم را در برابر حقایق جامعه  افزایش دهند.
کارگران عروس آتش جایگاه سینمای اجتماعی را هم‎اکنون در جامعه مناسب ندانست و از بی‎توجهی مسئولان، نهادها و ارگان‎های مربوطه به دلیل حمایت‎ نکردن و ممانعت از ارائه امکانات لازم به مستندسازان اجتماعی انتقاد کرد.
وی تاکید کرد: مسئولان  بدانند که کمک به ارتقای سینمای مستند اجتماعی موجب افزایش توانایی فیلمساز در مشاهده ناهنجاری‎های موجود و  بازسازی آنها برای نمایش به منظور اصلاح ساختار و فرهنگ اجتماعی جامعه می‎شود.
وی در عین حال خاطرنشان کرد: جشنواره فیلم پلیس که هر دو سال یکبار در کشور برگزار می‌شود، زمینه‎ای است تا پلیس به جای اعمال محدودیت، فیلمسازان و به ویژه مستندسازان را به دلیل نوع نگاه متفاوتشان به انحرافات و آسیب‎های اجتماعی، تشویق و زمینه همکاری خود را با آنها گسترش دهد.
خسرو سینایی در پایان به فیلمسازان نسل جدید توصیه کرد: سینماگران به ویژه مستندسازان می‎‎توانند برای تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطب خود ، به دور از سیاه‎نمایی جامعه، خطرات ناشی از معضلات و ناهنجاری‎های اجتماعی را با زبان طنز و کمدی به خانواده‎ها، جوانان و نوجوانان هشدار دهند.
سومین جشنواره فیلم پلیس از 19 تا 22 آذرماه امسال در تهران برگزار می‎‌شود.          

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها