موفقیت مستند ایرانی در جشنواره «ژان روش»

یک فیلم مستند ایرانی جایزه بهترین فیلم اول یک فیلمساز بیست و هفتمین جشنواره بین‌المللی ژان روش را به خود اختصاص داد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که ویژه فیلم‌های انسان شناسانه است، از پانزدهم تا بیست و هفتم مارس در پاریس برگزار شد.
مستند صفیر لنج‌های در بند ساخته مهدی امیدواری که یکی از دو فیلم ایرانی حاضر در این جشنواره بود و به نقش ساز دمام در زندگی مردم جنوب ایران می‌پردازد، در پایان جایزه «فاتومبی» برای بهترین فیلم اول یک کارگردان را به شکل مشترک با فیلم فرانسوی پادشاه هرگز نمی‌میرد ساخته پیر لامارک به دست آورد.
بر اساس این گزارش، هیات داوری جایزه بزرگ جشنواره «نانوک-ژان روش» را به فیلم ایتالیایی سرود به کارگردانی روسلا اسکیلاچی اهدا کرد.
همچنین فیلم سونا و خانواده‌اش ساخته دنیلا راسنوکووا از اسلواکی جایزه «ماریو راسپولی» و فیلم بورکینافاسویی M'Bi Balan Blana ساخته ژولی کورل جایزه «بارتوک» را به دست آوردند.
جشنواره ژان روش به متخصصانی از دو عرصه سینما و انسان شناسی اختصاص دارد و هر سال آثار یک مدرسه مستندسازی را به شکل ویژه به نمایش می‌گذارد.
ژان روش، انسان شناس و فیلمساز مشهور فرانسوی که او را مهم‌ترین انسان شناس (انتروپولوژیست) قرن بیستم لقب داده‌اند، با برقراری ارتباط میان این دو عرصه، گام‌های بلندی برای ارتقای سینمای انسان شناسانه و قوم نگار برداشت.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها