مستندهای مفاخر سینمای جهان در جشنواره مادرید

پنجمین دوره جشنواره بین‌المللی مستند مادرید از دوم تا یازدهم می در پایتخت اسپانیا برگزار می‌شود.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این جشنواره که امسال برنامه بزرگداشتی به میکل‌آنجلو آنتونیونی فیلمساز برجسته ایتالیایی اختصاص داده و تعدادی از مستندهای او را به نمایش می‌گذارد، چند فیلم ایرانی را نیز در بخش‌های مختلف خود پذیرفته است.
جشنواره مستند مادرید دو بخش رقابتی بین‌المللی و یک بخش مسابقه ملی دارد و در این دوره دو مستند از کشورمان در بخش‌های رقابتی بین‌المللی آن نمایش داده می‌شوند.
ترانه اندوهگین کوهستان ساخته حامد خسروی در بخش مسابقه «مستندهای اریژینال» و راف کات به کارگردانی فیروزه خسروانی در بخش مسابقه «مستندهای گزارشی» که به نمایش فیلم‌های تلویزیونی اختصاص دارد، حضور می‌یابند.
همچنین در بخشی با عنوان «مرثیه‌های صمیمانه: اساتید» مستندهایی از فیلمسازان صاحب‌نام سینمای جهان روی پرده می‌روند که از آن جمله می‌توان به جاده‌های کیارستمی ساخته عباس کیارستمی و فیلم‌هایی از ژان‌لوک گدار، فدریکو فلینی، اورسن ولز، ویم وندرس و کریس مارکر اشاره کرد.
در بخش «مرثیه‌های صمیمانه: فیلمسازان امروز» نیز مستند عباس کیارستمی: حقایق و اوهام به کارگردانی ژان پیر لیموزین اشاره کرد که در سال 1994 ساخته شده و روایتی است از سفر کیارستمی به لوکیشن‌های فیلم‌هایش در شمال کشور و جست‌وجوی بازیگران آنها.
جشنواره مستند مادرید در بخش‌های غیر رقابتی خود برنامه مرور آثار دو فیلمساز (نیکولاس فیلیبر و هارون فرخی) و بخش ویژه‌ای برای سینمای مستند کشورهای عربی را نیز تدارک دیده است.
در بخش بزرگداشت آنتونیونی نیز پنج فیلم مستند این فیلمساز فقید که در دوره‌های مختلف کارنامه او و طی حدود شش دهه ساخته شده‌اند، به نمایش درمی‌آیند.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها