فیلم کوتاه در سال 2007 به روایت «ایندی‌وایر»

سال پربرکت

علی مصلح‌حیدرزاده
2007 سال بسیار خوبی برای مخاطبان فیلم کوتاه بود؛ جشنواره‌ها مجموعه‌ای از فیلم‌های شگفت‌انگیز را ارائه کردند. حدود 200 سالن سینما در سرتاسر آمریکا مجموعه فیلم‌های کوتاه درباره پاریس ساخته کارگردان‌های درجه یک سینمای جهان را به نمایش گذاشتند. شبکه‌های تلویزیونی مسابقه فیلم کوتاه تاسیس کردند. سایت «آی‌تونز» امکان دانلود فیلم کوتاه وس اندرسون را برای نیم میلیون نفر فراهم کرد و...
مجموعه‌ای از بهترین فیلم‌ها و رویدادهای فیلم کوتاه در سال ۲۰۰۷ را اینجا مرور می‌کنیم:

در جشنواره‌ها
همه چیز درست می‌شود انیمیشن جدید دان هرتزفلد بسیار مورد توجه قرار گرفت. او در سال 2000 برای رد شده نامزد دریافت جایزه اسکار شد و در سال 2007 برای انیمیشن 17 دقیقه‌ای خود جایزه بزرگ بهترین فیلم کوتاه را از جشنواره ساندنس دریافت کرد.
مالکیت فیلم 38 دقیقه‌ای سینتیا وید همچنان در جشنواره‌های گوناگون به سفر خود ادامه می‌دهد. این مستند جذاب درباره عشق، مرگ و جدال برای عدالت داستان یک پلیس زن را روایت می‌کند. او که می‌داند به زودی از سرطان می‌میرد، تلاش می‌کند که حقوق بازنشستگی‌اش به تنها همدمش برسد.
تانگی آرجنتینی ساخته گایدو تیس کارگردان بلژیکی همزمان نظر داوران و تماشاگران را در جشنواره‌های سراسر جهان جلب کرد. آغاز موفقیت‌های این فیلم کوتاه در جشنواره کلرمون فران بود که جایزه منتخب تماشاگران و جایزه بهترین فیلم کمدی را از آن خود کرد.

در سالن‌های سینما

پاریس دوستت دارم نخستین مجموعه فیلم کوتاه کارگردانان مشهور نیست («داستان‌های نیویورک» (1989) را به خاطر بیاورید).
پاریس دوستت دارم تابستان گذشته در 200 سالن سینما در سراسر آمریکا به نمایش درآمد. در این مجموعه، فیلمسازان معتبری مانند برادران کوئن، آلفونسو کواران، وس کریون، الکساندر پین، تام تیکور و گاس ون‌سنت درباره یک مل مشهور در پاریس فیلم ساخته‌اند.

در آی‌تونز

هتل کاوالیه که در واقع مقدمه‌ای بر فیلم بلند انحصاری دارجیلینگ است، با بازی جیسون شوارتزمن و ناتالی پورتمن اواخر ماه سپتامبر بر روی آی‌تونز عرضه شد. بیش از 400هزار علاقه مند در فرصت کوتاهی که برای دانلود فیلم وجود داشت، آن را دیدند.

در تلویزیون
برنامه «در کنار هم» برای فیلمسازان جوان در واقع چیزی مانند «امریکن آیدل» برای خوانندگان جوان بود. این برنامه را استیون اسپیلبرگ و مارک برنت تهیه کردند و 12هزار نفر متقاضی شرکت در آن بودند. در نهایت ویل بیگام جایزه این مسابقه را که یک قرارداد یک میلیون دلاری با کمپانی دریم‌ورکس بود، به خود اختصاص داد. «در کنار هم» یک مسابقه تلویزیونی برای ساخت فیلم کوتاه بود که در ماه می از شبکه فاکس پخش شد.

در دی‌وی‌دی
مجموعه فیلم کوتاه پیکسار در نوامبر عرضه شد و شامل 13 فیلم کوتاه مشهور این استودیو انیمیشن سازی بود. در این دی‌وی‌دی که جلد اول محصولات پیکسار محسوب می‌شود، فیلم‌هایی مانند لاکسو جونیور، بازی جری، برای پرندگان و... عرضه شد.

در اینترنت
اگر درباره شوری که صاحبخانه روی اینترنت به پا کرد، نشنیده‌اید، حتما در غار زندگی می‌کنید! جدال میان ویل فارل، کمدین مشهور و صاحبخانه دو ساله‌اش (که نقش او را دختر آدام مک‌کی بازی کرده) در حد مجله People مشهور شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها