«چه‌گوارا» از زاویه‌ای جدید در مستند آرژانتینی

در جریان برگزاری بیست و نهمین دوره جشنواره سینمای نو آمریکای لاتین در هاوانا، بخش‌هایی از یک مستند جدید درباره ارنستو چه‌گوارا به نمایش درآمد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این مستند را تریستان بائر، فیلمساز آرژانتینی کارگردانی کرده که در سال 2005 جایزه کورال جشنواره هاوانا را از آن خود کرده بود.
او درباره مستند خود که ارنستو گوئه‌وارا نام دارد، گفت: ما 12 سال بر روی این پروژه کار کرده‌ایم. فیلم ما را سرشار از غرور و لذت کرد، چون توانستیم از یک چشم‌انداز سینمایی به خاطرات یک انسان خارق‌العاده بپردازیم.
این مستند که ده دقیقه اولش در جشنواره به نمایش درآمد، در کشورهای گوناگونی از جمله آرژانتین و کوبا فیلمبرداری شده و طی سه تا چهار ماه آینده آماده نمایش می‌شود.
فیلم برای اولین بار مدارک به نمایش درنیامده‌ای را در معرض دید می‌گذارد، از جمله گزارش‌هایی از ارتش بولیوی و صدای ضبط شده چه‌گوارا که پیش از ترک همسرش برای رفتن به بولیوی، اشعاری را از حفظ می‌خواند.
بائر هدف از ساخت این فیلم مستند را تمرکز بر عوامل اثبات شده زندگی این مبارز افسانه‌ای از زاویه‌ای نزدیک و خاطره‌انگیز ذکر کرد.
او به این منظور از اسناد، اصوات، متن‌های ادبی و تصاویر استفاده کرده و کنتراست میان زندگی «چه» و دوران امروز را به نمایش می‌گذارد.
فیلمساز آرژانتینی همچنین گفت که الیدا مارچ، همسر چه‌گوارا الهام بخش او برای ساخت این مستند شد و تشویقش کرد داستان چه‌گوارای متفاوتی را فارغ از مبارزاتش و بر اساس روابط انسانی او با اطافیانش روایت کند.
جشنواره سینمای نو آمریکای لاتین که از چهارم دسامبر آغاز شده است، تا 14 دسامبر به کار خود ادامه می‌دهد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها