جشنواره فیلم و تئاتر دانشجویی در کوزوو افتتاح شد

پریشتینا، کوزوو - کاوه جلالی: پنجمین دوره جشنواره فیلم و تئاتر دانشجویی Skena Up شب گذشته افتتاح شد.
این رویداد در حالی آغاز شد که شهر همچنان تحت تاثیر انتخابات هفته گذشته است و پیروزی مدافعان استقلال کوزوو از صربستان خوشحالی اکثریت مردم شهر را به دنبال داشته است.
پوسترهای تبلیغاتی در همه جای شهر دیده می‌شوند و مردم عموما از این جشنواره کوچک دانشجویی چیز زیادی نمی‌دانند و عاشق فیلم‌های آمریکایی هستند.
جشنواره Skena Up به نمایش فیلم‌های کوتاه و تئاترهای دانشجویی اختصاص دارد و هرشب یک فیلم بلند به عنوان مهمان به نمایش درمی‌آید.
نکته قابل توجه دیگر، برگزاری بزرگداشتی برای فراوک بگولی، یکی از مشهورترین کارگردانان و بازیگران سینما و تئاتر کوزوو است که امسال پس از یک مبارزه طولانی با بیماری سرطان درگذشت.
بگولی در سال 1944 در شهر پژا متولد شد و فارغ‌التحصیل آکادمی دراما در بلگراد بود. او یک بازیگر محبوب و معتبر برای شش جمهوری یوگسلاوی سابق محسوب می‌شد.
او در اواخر دهه 1980 به کوزوو بازگشت و به عنوان استاد در دانشکده بازیگری دانشگاه پریشتینا مشغول به کار شد و اداره تئاتر دودونا را در این شهر به عهده گرفت.
او همچنین از ابتدای تاسیس، دبیر هنری جشنواره Skena Up بود.
در دوره‌های گذشته چند گروه تئاتر دانشجویی از ایران در این جشنواره شرکت کرده‌اند و امسال نیز یک گروه شرکت دارد، این در حالی است که امسال هیچ فیلم ایرانی در فستیوال شرکت نکرده است.
در یک نگاه کلی می‌توان متوجه شد که بخش فیلم نقش پررنگ‌تری دارد و از تمام اروپا و آمریکا فیلم‌های دانشجویی در جشنواره شرکت کرده‌اند.
نمایش فیلم‌های بخش رقابتی از امروز آغاز شده و جشنواره تا 27 نوامبر به کار خود ادامه می‌دهد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها