توکلی: امیدی به ورود فیلم‌های ایرانی به اسکار نیست

فیلم سینمایی پابرهنه در بهشت با وجود موفقیتی که در جشنواره‌ فیلم فجر به دست آورد، به دلیل اکران نشدن از قرار گرفتن در لیست کاندیداهای نمایندگی سینمای ایران در اسکار 2008 بازماند.
بهرام توکلی، کارگردان این فیلم درباره علت اینکه هنوز پابرهنه در بهشت اکران نشده، گفت: بحث اکران فیلم زیر نظر مستقیم حوزه هنری است و ما تا به حال خیلی سعی کردیم که بتوانیم فیلم را زودتر اکران کنیم، اما این اتفاق نیفتاد.
این کارگردان جوان با ابراز تاسف از شرایط اکران فیلم‌ها گفت: شرایط اکران سخت‌تر از شرایط ساخت و تولید فیلم است. بعضی فیلم‌ها هستند که بلافاصله بعد از جشنواره اکران عمومی می‌شوند و بعضی با کمی وقفه روی پرده می‌روند و بعضی فیلم‌ها هم مثل پابرهنه در بهشت هنوز نوبت اکران‌اش نشده و من متوجه این مناسبات نمی‌شوم.
توکلی با اشاره به نقش  بنیاد سینمایی فارابی و خانه سینما در انتخاب نماینده ایران در اسکار گفت: هیاتی که برای انتخاب نماینده ایران در اسکار تشکیل شده حتما گزینه خوبی را برای این مساله انتخاب می‌کند. اما من به ورود فیلم‌های ایرانی به اسکار خوشبین نیستم.
وی ادامه داد: موفقیت فیلم‌ها در اسکار به فعالیت پخش‌کننده‌ها خصوصا پخش‌کننده‌های آمریکایی بستگی دارد. نمونه‌اش فیلم آقای مجید مجیدی که پخش‌کننده حرفه‌ای و قوی داشت و این اتفاق در سینمای ایران خیلی بعید است.
کارگردان پابرهنه در بهشت درباره‌ ویژگی‌های لازم فیلم‌های ایرانی برای حضور در رقابت اسکار توضیح داد: نمونه‌های موفق فیلم‌های ایرانی در اسکار می‌توانند الگو باشند؛ مثل فیلم آقای مجیدی.
فیلم‌های ایرانی برای این امر باید کاملا ایرانی و حاوی فرهنگ ما و مردم‌مان باشند و از ساختار قابل قبولی برخوردار باشند. اگر به این سمت پیش برویم واز این فیلم‌ها استفاده کنیم خوب است. اما در ایران در زمینه‌ تولید فیلم به یک‌سری استانداردها هم نمی‌توان رسید.       

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها