نمایی از «زیر درختان کاج»

پنج فیلم ایرانی در دومین جشنواره فیلم کوتاه و مستند کابل

دومین جشنواره فیلم کوتاه و مستند کابل دیروز ۲۶ خرداد طی مراسمی در افغانستان افتتاح شد و پنج فیلم ایرانی را به نمایش می‌گذارد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» از میان 130 فیلم ارسالی به دبیرخانه این جشنواره پنج فیلم ایرانی زیر درختان کاج به کارگردانی هادی آفریده، سواس ساخته محمدعلی هاشم‌زهی، آوای موهوم ساخته کرشمه افسری، نویز به کارگردانی بابک تبریزی میناقی و فرصتی برای کشیدن یک سیگار ساخته بیتا خداداد برای شرکت در بخش مسابقه این جشنواره انتخاب شده‌اند.
دومین جشنواره فیلم‌های کوتاه و مستند کابل، با همکاری نهادهای داخلی افغانستان، انستیتو گوته آلمان  و مرکز فرهنگی فرانسه با شعار «کشف استعدادهای تازه» برگزار می‌شود.
در این دوره جشنواره کشورهای افغانستان، ایران، پاکستان، تاجیکستان، آلمان و فرانسه هر کدام با نمایش پنج فیلم در بخش مسابقه حضور دارند. اما برگزار کنندگان جشنواره کابل اعلام کردند به دلیل کیفیت بالای فیلم‌های ایرانی ارسالی به این جشنواره قصد دارند به زودی هفته فیلمی با حضور تمام ۱۳۰ فیلم ایرانی رسیده به دبیرخانه جشنواره برگزار کنند.
افتتاحیه جشنواره کابل با صحبت‌های عبدالله کریم‌خرم، وزیر فرهنگ افغانستان و ملک شفیعی دبیر اجرایی جشنواره آغاز شد. ضمن اینکه پیام تبریک سفیر فرانسه و آلمان به جشنواره نیز قرائت شد. پس از آن فیلم کوتاه انتهای زمین ساخته‌ ملک شفیعی، برنده‌ سال گذشته‌ جشنواره ، به نمایش درآمد. این جشنواره با استقبال بسیار خوب مردم افغانستان مواجه شده است.
گفتنی است، مرجان ریاحی، روزنامه نگار، مستندساز و مدیر «پایگاه خبری فیلم کوتاه» که به عنوان داور فیلم‌های بخش افغانستان در این جشنواره حضور دارد، از امروز بازبینی آثار را همراه با سایر اعضای هیات داوری آغاز می‌کند.
وی همچنین روز 28 خرداد در سمینار بررسی سینمای مستند ایران در مرکز فرهنگی فرانسه در کابل صحبت می‌کند و سپس با فیلمسازان جوان افغان به گفت‌وگو می‌نشیند.
دومین جشنواره فیلم کوتاه و مستند کابل تا 31 خردادماه در لیسه استقلال و تالار پوهنتون تعلیم و تربیت‌ کابل ادامه دارد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.