مستند فرانسوی راز ارتباط آمریکا و بن لادن را افشا می‌کند

دو مستندساز فرانسوی در فیلم جدید خود مدعی شدند نیروهای ویژه فرانسه سه سال پیش دو بار فرصت کشتن رهبر القاعده را داشتند، اما فرماندهان امریکایی آنها مانع این کار شدند.
ارتش فرانسه ضمن تکذیب ادعای فوق اعلام کرد این فیلم حاوی اطلاعات نادرست است. در فیلم مستند بن لادن: کوتاهی های یک تعقیب سراسری که قرار است سال آینده پخش شود، یک سرباز فرانسوی ناشناس می گوید: سال های 2003 و 200۴ بن لادن دو بار در معرض دید ما بود. یک تک تیرانداز گفت: من بن لادن را می بینم.
این فیلم مستند را دو روزنامه نگار، امانوئل رضوی و اریک دو لاوارن، ساخته اند که برای یک موسسه رسانه ای فرانسوی کار می کنند. رضوی می گوید: سرباز فرانسوی به ما گفت تقریبا دو ساعت طول کشید درخواست ما به گوش فرماندهان مسئول برسد. اما آنها در صدور فرمان تعلل به خرج دادند. کریستف پرازاک، سخنگوی نیروهای فرانسه، در پاسخ به خبرنگاران گفت: چنین چیزی صحت ندارد.
تصور می شود بن لادن که مغز متفکر حملات 11 سپتامبر بود، جایی در کوه های مرز بین افغانستان و پاکستان پنهان شده باشد. حدود 200 تن از نیروهای ویژه فرانسوی در نزدیکی مرز این دو کشور تحت نظر نیروهای آمریکایی کار می کنند. یکشنبه ای که گذشت پاریس اعلام کرد همین تعداد نیرو را هم در آغاز سال 2007 به کشور فرامی خواند.
افغانی هایی که در مستند بن لادن: کوتاهی های یک تعقیب سراسری  با آنها گفتگو می شود اعتقاد دارند، هر چند آمریکایی برای سر بن لادن 2۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده اند، اما در مجموع علاقه ای به پیدا کردن او ندارند.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها