نمایی از مستند «نوارهای جنگ»

روایت تصویری سربازان آمریکایی از یکدیگر در مستند «نوارهای جنگ»

فیلم مستند نوارهای جنگ که در آخرین دوره جشنواره فیلم ترایبکا جایزه بهترین فیلم مستند را به دست آورد، از روز گذشته در سینماهای لس آنجلس به نمایش درآمده است.
به گزارش »پایگاه خبری فیلم کوتاه» نکته جالب توجه در مورد این فیلم آن است که کارگردان دوربین را به دست سربازان آمریکایی حاضر در عراق داده و آنها از یکدیگر فیلم گرفته‌اند.
خانم دبورا اسکرانتون که پیش از این مستند تلویزیونی داستان‌هایی از سکوت: شاهد جنگ را درباره کهنه سربازان جنگ جهانی دوم کارگردانی کرده بود، توسط گارد ملی نیو همپشایر برای پوشش تصویری جنگ عراق دعوت به کار شد.
اسکرانتون به خبرنگار هالیوود ریپورتر می‌گوید: نیمه شب بیدار شدم و این ایده را داشتم؛ اگر دوربین را به سربازان بدهم چه اتفاقی می‌افتد؟
این فیلمساز و روزنامه نگار تاکید می‌کند که قصد ساخت مستندی با روش‌های سنتی را نداشته است. چون اگر سربازان با تصورهای از پیش تعیین شده مقابل دوربین قرار می‌گرفتند، اتفاق جدیدی نمی‌افتاد.
اسکرانتون می‌خواسته واقعیت جنگ را از درون آنها بیرون بکشد٬ چون «جنگ را از میان چشمانشان می‌دیدم».
کارگردان مستند نوارهای جنگ ده سرباز را برای تصویربرداری انتخاب می‌کند و حدود یک سال تصویربرداری طول می‌کشد. حاصل این مدت تصویربرداری، بیش از یک هزار ساعت راش بوده است.
اسکرانتون برای تدوین فیلم از استیو جیمز سازنده مستند رویاهای حائل و رابرت می تدوینگر مه جنگ کمک می‌گیرد تا مستند 97 دقیقه‌ای نوارهای جنگ آماده نمایش شود.
تنها صحنه‌ای که به اجبار سانسور شده است مربوط به ماجراهایی پس از یک درگیری در شهر فلوجه است.
نوارهای جنگ را موسسه «سن‌آرت فیلمز» در سینماهای آمریکا به نمایش گذاشته است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها