عکس از مهدی قاسمی - ایسنا

اهدای لوح یادبود سینماگران ایرانی به موسسه کوروساوا

لوح یادبودی به امضا جمعی از سینماگران ایرانی از سوی خانه سینما به نریونوگامی دستیار و فیلمنامه‌نویس، موسسه کوروساوا اهدا می‌شود.
این لوح یادبود هم‌اکنون به امضا جمعی از سینماگران همچون عباس کیارستمی، ناصر تقوایی، مجید مجیدی، محمود کلاری، محمدرضا هنرمند، محمد رضا دلپاک، محمد علی نجفی و... رسیده است و قرار است با امضا دیگر سینماگران این لوح یادبود در سه نسخه تهیه‌شود و نسخه‌ اصلی آن به موسسه کوروساوا و دستیار همیشگی او اهدا شود. همچنین دو نسخه‌ دیگر در خانه سینما و موزه سینما قرار خواهد گرفت.
روز گذشته تعدادی از سینماگران همچون سیف‌الله داد، محمد رضا هنرمند، کمال تبریزی، محمد داودی، علیرضا شجاع‌نوری، مازیار میری و رضا میرکریمی در خانه سینما با هیات ژاپنی که متشکل از نریو نوگامی، ساتورا ایزکی (تهیه کننده سینمای ژاپن) و دایساکو کیمورا( مدیر فیلمبرداری آثار کوروساوا) بودند دیدار کردند و درباره مسائل سینمایی دو کشور و همکاری‌های در این زمینه به تبادل نظر پرداختند.
این هیات ژاپنی به دعوت خانه سینما برای دریافت تندیس دهمین جشن خانه سینما به ایران سفر کردند و این نخستین‌باری است که از سوی خانه سینما یک تندیس به خارج از مرزها فرستاده می‌شود.
نوگامی در گفت‌وگویی گفت: این دومین‌باری است که به ایران سفر کرده است و چند سال گذشته برای حضور در جشنواره فیلم فجر و نمایش یکی از فیلم هایی کوروساوا به ایران آمده است.
وی گفت: مطمئنا این دیدارها باعث خواهد شد که بیشتر با سینمای ایران آشنا شویم و برای محصول مشترک پس از به وجود آمدن این دیدارها و پیدا کردن یک تم اقداماتی خواهیم کرد.
نوگامی همچنین همچون کوروساوا اولین تصویری که از ایران دیده است با فیلم‌های عباس کیارستمی بوده است، وی همچنین سینما گران ایرانی ژاپن را شبیه هم می‌داند.
نوگامی تاکید می‌کند: این سینما است که فرهنگ کشورها را به هم می‌شناساند و ما از طریق سینما است که با فرهنگ ایران آشنا می‌شویم.
نوگامی که مسئولیت موسسه کوروساوا را برعهده دارد، در تدارک برگزاری صدمین سالگرد تولد کوروساوا در سال 2010 است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها