فشار تانزانیا بر سازندگان مستند «کابوس داروین»

هوبرت ساوپر کارگردان اتریشی مستند تحسین شده کابوس داروین گفت دولت تانزانیا کسانی را که در ساخت این فیلم همکاری داشته‌اند، تحت فشار قرار داده است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» سخنگوی وزارت امور خارجه اتریش در واکنش به این ادعا گفت که به شکل رسمی از سفرای تانزانیا در برلین و نایروبی خواسته شده در این زمینه توضیح دهند. لازم به ذکر است که تانزانیا در وین سفیر ندارد.
فیلم مستند کابوس داروین که جایزه سزار برای بهترین فیلم اول و جایزه بهترین مستند آکادمی فیلم اروپا را به دست آورد و نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین مستند بلند هم بود، یک تولید مشترک بین‌المللی بود که در تانزانیا می‌گذشت.
این مستند که در دریاچه ویکتوریا فیلمبرداری شده، نشان می‌دهد که پیشرفت صنعت ماهیگیری منابع حیاتی منطقه را به خطر انداخته، اگرچه مردم بومی در فقر به سر می‌برند.
جاکایا کیویته رئیس جمهور تانزانیا این فیلم را متهم کرده که تصویر تیره‌ای از کشورش ارائه داده و به صنعت ماهیگیری دریاچه ویکتوریا خسارت زده است.
این درحالی‌است که ساوپر گفته ریچارد امگامبا یک روزنامه‌نگار و محقق محلی که ساوپر با او در فیلم مصاحبه کرده، دستگیر و به لغو ملیت و اخراج از تانزانیا محکوم شده است.
این اولین بار نیست که یک فیلم مستند باعث بروز اختلاف دیپلماتیک میان دو کشور می‌شود. در سال 2005 هم نمایش یک مستند روسی درباره حضور نازی ها در کشورهای حوزه بالتیک به تنش میان روسیه و لتونی منتهی شده بود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها