معرفی رئیس هیات داوری فیلم های کوتاه جشنواره کن 2005

ادوارد یانگیک فیلمساز تایوانی به عنوان رئیس هیات داوری مسابقه فیلم های کوتاه و سینه فونداسیون جشنواره کن 2005 انتخاب شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» ادوارد یانگ که به عنوان یکی از کارگردانان برجسته موج نو سینمای تایوان شناخته می شود، ریاست هیات داوری این دو بخش را بر عهده خواهد داشت تا جا پای فیلمسازانی مانند مارتین اسکورسیزی، نیکیتا میخالکوف، لوک داردن و توماس وینتربرگ که در سال های قبل این سمت را بر عهده داشتند، بگذارد. (ادامه...)
یانگ در سال 2000 به خاطر ساخت فیلم یی یی جایزه بهترین کارگردانی جشنواره کن را به دست آورد. او روز 19 می سه جایزه بخش سینه فونداسیون را به آثار برگزیده اهدا خواهد کرد و برنده نخل طلای فیلم کوتاه نیز این جایزه را در مراسم اختتامیه جشنواره در 21 می از دست او خواهد گرفت.
انتخاب ادوارد یانگ فهرست روسای هیات های داوری پنجاه و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کن را کامل کرد. پیش از این امیر کاستاریتسا، الکساندر پین و عباس کیارستمی به ترتیب به عنوان روسای هیات داوری سه بخش مسابقه، نوعی نگاه و دوربین طلایی معرفی شده بودند.
بخش سینه فونداسیون در سال 1998 برای جست و جوی استعدادهای فیلمسازی جدید تاسیس شد و هر سال حدود پانزده فیلم کوتاه و نیمه بلند از مدارس فیلمسازی سراسر جهان را به نمایش می گذارد. در بخش فیلم های کوتاه نیز که تقریبا همین تعداد فیلم به نمایش درمی آید از اثر برگزیده با اهدای نخل طلا تقدیر می شود.
یانگ 58 ساله در شهر شانگهای چین متولد شد، اما در تایپه پایتخت تایوان پرورش یافت و در رشته مهندسی از دانشگاه تایوان فارغ التحصیل شد. سپس به فلوریدا آمریکا رفت و در رشته مهندسی الکترونیک ادامه تحصیل داد، اما آن را نیمه تمام گذاشت و در عوض به مدرسه فیلم دانشگاه USC رفت که آن را نیز رها کرد.او نخستین فیلم کوتاهش را با نام آرزوها در سال 1982 پس از بازگشت به تایوان ساخت.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها