نسخه قاچاق «سیکو» روی اینترنت آمد

نسخه قاچاق سیکو مستند جدید مایکل مور که در آن سیستم بهداشت و درمان آمریکا را مورد انتقاد قرار داده، روی وب‌سایت YouTube آمد.
دو هفته پیش از اکران سراسری سیکو از 29 ژوئن (۸ تیر)، یک نسخه ۱۲۴ دقیقه‌ای فیلم توسط حداقل دو کاربر در 1۴ فیلم کوتاه پشت سر هم روی وب سایت پرطرفدار YouTube قرار گرفته است.
هالیوود ریپورتر اعلام کرد اثر جدید فیلمساز جنجالی در حالی روی YouTube قرار گرفته که هفته گذشته نیز گزارش داده شد یک نسخه قاچاق با کیفیت نسبتا خوب فیلم از طریق نرم افزار BitTorrent که به کاربران امکان استفاده مشترک از فایل‌ها را می‌دهد، همین‌طور چند وب‌سایت قابل دسترسی است.
هر یک از بخش‌های نسخه‌ای که از این هفته روی YouTube بارگذاری شده، حدود ۵00 تا ۶00 بار دیده شده و تعداد بازدیدها از یکی از نخستین بخش‌ها 1700 بار بوده است. یک نسخه دیگر که از شنبه بارگذاری شده برای هر بخش 200 تا 300 مشاهده کننده داشته و تعداد بازدیدها از 10 دقیقه اول فیلم بیش از 1200 بار بوده است.
کمپانی واینستاین با همکاری لاینزگیت این مستند 9 میلیون دلاری را توزیع می‌کند، اما بازاریابی و دیگر هزینه‌های غیرمرتبط با توزیع در سینماها با خود این کمپانی است. یک سخنگوی واینستاین اعلام کرد کمپانی برای جلوگیری از قاچاق فیلم با چند موسسه متخصص در این زمینه قرارداد امضا کرده است. تا اواخر یکشنبه حتی مسئولان واینستاین هم در جریان قرار گرفتن نسخه کامل سیکو روی YouTube نبودند.
اینکه نسخه قاچاق فیلم که ظاهرا از یک کپی DVD گرفته شده، چه تاثیری بر میزان فروش فیلم می‌گذارد، نامعلوم است.‌ فارنهایت 911 مستند ضدبوش مایکل مور در مقیاس گسترده به طور قاچاق تکثیر شد و حوالی ژوئن 200۴ که قرار بود اکران فیلم آغاز شود، یک کپی قاچاق آن روی اینترنت موجود بود، با این حال فارنهایت 911 تنها در آمریکا 119 میلیون دلار فروخت.
در ژوئیه 200۴ مور به روزنامه اسکاتلندی ساندی هرالد گفت: من با قوانین کپی رایت موافق نیستم و تا وقتی کسی نخواهد با دسترنج من پول درآورد، با کسانی که فیلم را دانلود می‌کنند و به دیگران هم نشان می‌دهند، مشکلی ندارم. من این فیلم را ساخته‌ام برای اینکه می‌خواهم دنیا تغییر کند. هر چه آدم‌های بیشتری فیلم را ببینند بهتر است، بنابراین از این اتفاق خوشحال هستم.
اوایل هفته گذشته پیش از توزیع نسخه قاچاق یک منبع در کمپانی واینستاین ابراز امیدواری کرده بود سیکو  بتواند به اندازه بولینگ برای کلمباین مستند سال 2002 مور که 6/21 میلیون دلار فروخت، بفروشد. این فیلم ماه گذشته در بخش خارج از مسابقه جشنواره کن برای نخستین بار در دنیا به نمایش درآمد و استقبال خوبی از آن شد.
مور در اقدامی نامعمول شنبه گذشته فیلم جدید خود را برای اولین بار در آمریکا در دهکده توریستی بلر حدود 2۵0 مایلی شمال دیترویت که خودش آنجا زندگی می‌کند به نمایش گذاشت. در این نمایش حدود 900 نفر از جمله مور و همسرش شرکت داشتند. منافع حاصل از این نمایش به دفتر حزب دموکرات محلی تعلق می‌گیرد. سیکو از امروز دوشنبه در نیویورک و دو روز بعد در واشینگتن به طور محدود به نمایش درمی‌آید.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.