علیرضا رئیسیان: ارتباط بین شهر و سینما گسترش یابد

کلان شهری مثل تهران نیاز به فضاهای تازه‌ای برای فیلمبرداری دارد، شهرداری به عنوان یک حرکت موثر می‌تواند در رفع این مشکل پیش‌قدم شده و حداقل برای پروژه‌ها و فیلمسازان مطرح شرایط و امکانات مناسبی را فراهم آورد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سومین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر ، وی در مورد ارتباط بین فیلم و سینما با مقوله شهر و معماری شهری عنوان کرد: ما اصولا در فیلم چیزی داریم به نام فضا یا اتمسفر فیلم که در مجموع حال و هوای فیلم را انتقال می‌دهد.
وی افزود: بر خلاف تصوری که ازمعماری وجود دارد مبنی بر اینکه معماری یعنی لوکیشن، در حقیقت تعریف واقعی معماری فضاسازی با سایه و نور است. برخی معتقدند معماری ماکت تاریخ است و یک شناخت عمومی از جامعه و اجتماع در یک روزگار خاص به ما می‌دهد. بنابراین معماری در سینما صرفا لوکیشن نیست بلکه فضای فیلم را شامل می‌شود.
رئیس کانون کارگردانان ادامه داد: فضای شهر بی‌قواره‌ای مثل تهران، هم از لحاظ فضاهای داخلی و هم فضاهای شهری و بیرونی برای تصاویر سینمای جدی و تاثیرگذار مناسب نیست، بنابراین همواره مجبوریم  فضای مناسب را با نگاهی که در درون مجموعه داستان ترکیب می‌شود ایجاد کنیم تا چیز تازه‌ای به نمایش در آید.
وی افزود: در مقابل شهری مانند اصفهان یک ماکت کامل و مناسب برای فیلمسازی است و همه چیز را به طور همزمان در اختیار فیلمساز قرار می‌دهد، اما ساخت فیلم در شهرهای دیگری به غیر از تهران نیز مشکلات خاص خود نظیر گرفتاری‌های اداری و اجرایی و هزینه‌های سنگین را در بر دارد که سبب می‌شود فیلم‌ها کمتر به سایر شهرها بروند.
رئیسیان تصریح کرد: بنابراین کلان شهری مثل تهران نیاز به فضاهای تازه‌ای برای فیلمبرداری دارد. به عنوان نمونه ما تا کنون در هیچ فیلم سینمایی یک پلان هوایی از شهر تهران نداشته‌ایم و این عیب بزرگی است، زیرا بخشی از ویژگی‌های یک شهر در پلان‌های هوایی خیلی بهتر دیده می‌شود.
وی ادامه داد: اما به دلیل اینکه در برخی مناطق اجازه پرواز داده نمی‌شود و همچنین این کار هزینه‌های گزافی دارد، عملا تاکنون هیچ  تصویر زیبایی که از بالا از شهر تهران و به منظوراستفاده در فیلم گرفته شده باشد، وجود ندارد، به جز یک سری تصاویر خبری که آنها هم هیچ کاربردی در فیلم‌ها ندارد.
این کارگردان در پایان عنوان کرد: به اعتقاد من شهرداری به عنوان یک حرکت موثر می‌تواند در رفع این مشکل پیش‌قدم شده و حداقل برای پروژه‌ها و فیلمسازان مطرحی که این پلان‌ها به نحوی برایشان کاربرد دارد، شرایط وامکاناتی را فراهم آورد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها