علیرضا رئیسیان: ارتباط بین شهر و سینما گسترش یابد

کلان شهری مثل تهران نیاز به فضاهای تازه‌ای برای فیلمبرداری دارد، شهرداری به عنوان یک حرکت موثر می‌تواند در رفع این مشکل پیش‌قدم شده و حداقل برای پروژه‌ها و فیلمسازان مطرح شرایط و امکانات مناسبی را فراهم آورد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سومین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر ، وی در مورد ارتباط بین فیلم و سینما با مقوله شهر و معماری شهری عنوان کرد: ما اصولا در فیلم چیزی داریم به نام فضا یا اتمسفر فیلم که در مجموع حال و هوای فیلم را انتقال می‌دهد.
وی افزود: بر خلاف تصوری که ازمعماری وجود دارد مبنی بر اینکه معماری یعنی لوکیشن، در حقیقت تعریف واقعی معماری فضاسازی با سایه و نور است. برخی معتقدند معماری ماکت تاریخ است و یک شناخت عمومی از جامعه و اجتماع در یک روزگار خاص به ما می‌دهد. بنابراین معماری در سینما صرفا لوکیشن نیست بلکه فضای فیلم را شامل می‌شود.
رئیس کانون کارگردانان ادامه داد: فضای شهر بی‌قواره‌ای مثل تهران، هم از لحاظ فضاهای داخلی و هم فضاهای شهری و بیرونی برای تصاویر سینمای جدی و تاثیرگذار مناسب نیست، بنابراین همواره مجبوریم  فضای مناسب را با نگاهی که در درون مجموعه داستان ترکیب می‌شود ایجاد کنیم تا چیز تازه‌ای به نمایش در آید.
وی افزود: در مقابل شهری مانند اصفهان یک ماکت کامل و مناسب برای فیلمسازی است و همه چیز را به طور همزمان در اختیار فیلمساز قرار می‌دهد، اما ساخت فیلم در شهرهای دیگری به غیر از تهران نیز مشکلات خاص خود نظیر گرفتاری‌های اداری و اجرایی و هزینه‌های سنگین را در بر دارد که سبب می‌شود فیلم‌ها کمتر به سایر شهرها بروند.
رئیسیان تصریح کرد: بنابراین کلان شهری مثل تهران نیاز به فضاهای تازه‌ای برای فیلمبرداری دارد. به عنوان نمونه ما تا کنون در هیچ فیلم سینمایی یک پلان هوایی از شهر تهران نداشته‌ایم و این عیب بزرگی است، زیرا بخشی از ویژگی‌های یک شهر در پلان‌های هوایی خیلی بهتر دیده می‌شود.
وی ادامه داد: اما به دلیل اینکه در برخی مناطق اجازه پرواز داده نمی‌شود و همچنین این کار هزینه‌های گزافی دارد، عملا تاکنون هیچ  تصویر زیبایی که از بالا از شهر تهران و به منظوراستفاده در فیلم گرفته شده باشد، وجود ندارد، به جز یک سری تصاویر خبری که آنها هم هیچ کاربردی در فیلم‌ها ندارد.
این کارگردان در پایان عنوان کرد: به اعتقاد من شهرداری به عنوان یک حرکت موثر می‌تواند در رفع این مشکل پیش‌قدم شده و حداقل برای پروژه‌ها و فیلمسازان مطرحی که این پلان‌ها به نحوی برایشان کاربرد دارد، شرایط وامکاناتی را فراهم آورد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.