شمقدری: جشنواره تهران یکی از جشنواره‌های برتر کشور است

معاونت سینمایی گفت: در کشور ما 4 تا 5 جشنواره هستند که جایگاه ویژه‌ای دارند که یکی از آنها جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی جشنواره، جواد شمقدری معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی طی بازدیدی که در دومین روز جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران داشت ضمن بیان مطلب فوق افزود: جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران جایگاه ویژه‌ای دارد و می‌تواند شان بیشتری بیابد و در کل فکر می‌کنم این جشنواره جز جشنواره‌های ویژه و برتر کشور ما به شمار می‌رود.
وی در ادامه با اشاره به حل مشکلات فیلمسازان کوتاه بیان داشت: باید ابتدا دید که چه شرایطی باید برای فیلمساز کوتاه مهیا شود تا امکانات بهتری برای ساخت فیلم در اختیارش قرار گیرد و به همین منظور باید مجموعه ای از شرایط مهیا شود.
وی افزود: یکی از این شرایط امکان اکران فیلم‌های کوتاه است. چون اکران فیلم کوتاه است که می‌تواند به ادامه حیات فیلم کوتاه کمک کند.
جواد شمقدری یکی دیگر از این راه‌کارهای کمک به تولید فیلم کوتاه را تهیه کننده بخش خصوصی دانست و گفت: در زمینه فیلم کوتاه باید تهیه‌کننده خصوصی داشته باشیم. در این زمینه به دنبال این هستیم که طرحی ارائه شود که سرمایه‌گذاری برای فیلم کوتاه مثل فیلم بلند برای تهیه‌کننده خصوصی توجیه پذیر باشد و بازگشت سرمایه داشته باشد.
وی افزود: یکی از مسائلی که موجب جذب تهیه کننده خصوصی می‌شود اکران فیلم است که به همین منظور باید این شرایط لازم فراهم شود و امیدوارم که به ساز و کاری برسیم که تولید فیلم کوتاه گسترش یابد.
معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد ضمن با اهمیت دانستن نقش تلویزیون در زمینه اکران فیلم کوتاه گفت: بخشی از مشکلات پخش فیلم کوتاه در تلویزیون به فیلمسازان کوتاه برمی‌گردد که باید فیلم‌هایی بسازند که شرایط نمایش در تلویزیون را داشته باشد.
وی افزود: چون تلویزیون ما شرایطی برای پخش دارد که باید فیلمسازان فیلم کوتاه به آنها توجه داشته باشند تا فیلم‌هایشان امکان نمایش در تلویزیون را بیابد. به طور مثال در این جشنواره چند فیلم کوتاه دیدم که فیلم‌های خوبی بودند اما به دلیل یک سری از مسائل که در این فیلم‌ها رعایت نشده بود امکان اکران آنها در تلویزیون وجود نخواهد داشت.
وی در ادامه صحبت‌هایش ضمن اظهار امیدواری برای پخش بیشتر فیلم کوتاه در تلویزیون گفت: امیدوارم با مذاکراتی که با مهندس ضرغامی رئیس سازمان صدا و سیما انجام خواهد شد به توافق لازم در زمینه نمایش فیلم‌های کوتاه برسیم و همان فیلم‌هایی که خارج از قوانین صدا و سیماست هم یک باکس نمایش برایشان در نظر گرفته شود. 
جواد شمقدری ضمن انتقاد از برگزاری جشنواره‌های مختلف در فاصله زمانی نزدیک گفت: در امور جشنواره‌ها قرار است صحبت‌هایی صورت گیرد که زمان برگزاری جشنواره‌ها جوری تقسیم بندی شوند که در یک ماه 5 تا 6 جشنواره پشت سر هم نداشته باشیم و از لحاظ تبلیغات نیز این می‌تواند اثر منفی بر روی برگزاری جشنواره‌ها داشته باشد.
وی در پایان ضمن دفاع از تعداد زیادی جشنواره در طول سال در کشور بیان داشت: برگزاری جشنواره‌های متعدد و موضوعی به هیچ وجه اشکال ندارد چون، به طور مثال در آمریکا سالی دو هزار جشنواره فیلم برگزار می‌شود که به نسبت جمعیت کشور ما برگزاری سالیانه 40 تا 50 جشنواره فیلم بسیار کم است و باید بیشتر از این شود.
بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران تا 25 آبان‌ماه ادامه دارد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط