سیاره استعدادها

مرجان ریاحی
«سیاره استعدادها»... این لقبی است که یک روزنامه نگار نیجریه ای به کمپ استعدادهای جوان برلین داده است. این کمپ برنامه ای نوپاست که جشنواره بین المللی فیلم برلین درسال ۲۰۰۳ راه اندازی کرد.
در این کمپ همانطور که از نامش پیداست فیلمسازان جوان گردهم می آیند و طی چند روز علاوه بر تبادل نظر، از حضور تعدادی از بهترین سینماگران معاصر جهان بهره می برند و در یک ارتباط مستقیم با تجربه های عملی یا آکادمیک آنها آشنا می شوند.
به جز برنامه عمومی، کمپ استعدادهای جوان هرسال دو موضوع تخصصی را نیز مطرح می کند. در سال ۲۰۰۵ مقوله طراحی تولید(production design) و برنامه نمایش فیلم های با موضوع فوتبال(به مناسبت جام جهانی ۲۰۰۶ که در آلمان برگزار می شود) را برپا کرد و در سال ۲۰۰۶ این برنامه های ویژه شامل مبحث تدوین فیلم و نمایش فیلم های با موضوع گرسنگی، غذا و طعم می شود.
در سومین دوره کمپ ۵۳۰ فیلمساز جوان از ۹۰ کشور و بیش از ۸۰ سینماگر و کارشناس سینمایی حضور داشتند و والتر سالس (کارگردان آرژانتینی)، امی وادا (طراح لباس ژاپنی) و دانته فره تی (تهیه کننده ایتالیایی که رئیس هیأت داوری جشنواره ونیز ۲۰۰۵ خواهد بود) میزبان سینماگران جوان بودند. به علاوه افراد سرشناسی مانند ویم وندرس، رایدلی اسکات، مایک فیگیس، کاترین بریا، رولند امریش و ... تجربیات خود را در اختیار شرکت کنندگان در کمپ قرار دادند.
این کمپ منحصر به کارگردان ها نیست و تهیه کنندگان، بازیگران، فیلمبرداران، فیلمنامه نویسان، تدوینگران، طراحان صحنه و لباس، آهنگسازان و طراحان صدا امکان شرکت در آن را دارند.
چهارمین دوره کمپ استعدادهای جوان برلین از ۱۱ تا ۱۶ فوریه ۲۰۰۶ برگزار می شود. ثبت نام برای شرکت در این برنامه آغاز شده و به این منظور سینماگران جوان باید نمونه کار ارائه کنند. این نمونه کار می تواند یک فیلم کوتاه یک دقیقه ای یا کار مناسب دیگری باشد. همچنین برای شرکت در بخش ویژه می توانند فیلم کوتاهی حداکثر تا پنج دقیقه با موضوع گرسنگی، غذا و طعم ارسال کنند. آخرین فرصت برای ثبت نام یکم نوامبر ۲۰۰۵ است. سینماگران جوان ایرانی بدین منظور می توانند به وب سایت کمپ استعدادهای جوان برلین به آدرس www.berlinale-talentcampus.de مراجعه کنند.
لطفا اعتماد به نفس داشته باشید! حضور در این کمپ غیر ممکن نیست. حضور جوانان ایرانی در این کمپ از ابتدا سابقه داشته است. در سومین دوره شش سینماگر ایرانی در این کمپ پذیرفته شدند؛ دلارام کارخیران، پژمان مظاهری پور، صدف فروغی، محمود رمضانی و محمد رمضانی در برنامه عمومی و آیت نجفی در بخش مسابقه فیلم های کوتاه درباره فوتبال. در دوره دوم هم پنج ایرانی دیگر حضور داشتند؛ مهرداد اسکویی، مسعود بخشی، فیما امامی، اعظم نجفیان و کریستف رضاعی. اما جالب است که بدانید اولین فیلمساز ایرانی شرکت کننده در کمپ برلین علی محمد قاسمی بود که در دوره اول تنها نماینده استعدادهای ایرانی به شمار می رفت. شما هم با اندکی تقویت زبان انگلیسی می توانید در این برنامه بی نظیر شرکت کنید و علاوه بر آشنایی با بیش از پانصد فیلمساز جوان از سراسر جهان از موهبت همراهی با بزرگان سینمای معاصر بهره ببرید. اگر بخواهید، می توانید به جمع ساکنان «سیاره استعدادها» بپیوندید.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها