عکس از محمد حمیدی

آکادمی فیلم کوتاه ایران تشکیل می‌شود

صبح امروز در نشستی با حضور نقی نعمتی (رئیس انجمن)، شهرام مکری (سخنگو) و امیرعلی اعلایی (دبیر) اهداف و برنامه‌های یک‌سال آتی انجمن فیلم کوتاه ایران مطرح شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در ابتدای این نشست نقی نعمتی اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین اهداف هیات مدیره صنف تعریف فیلم کوتاه به فرهنگ کشور است. متاسفانه یک فرهنگ نادرست از فیلم کوتاه در اذهان ارائه شده و آن یک نگاه کودکانه به فیلم کوتاه است.
این‌طور تصور می‌شود که فیلم کوتاه یک‌جور تمرین برای ساخت فیلم بلند است و هر فیلمسازی با ساخت چند فیلم کوتاه آماده می‌شود که فیلم بلندش را بسازد.
وی ادامه داد: هدف ما در صنف تصحیح این نگرش غلط است. فیلم کوتاه سینمای مستقل است. صنف ما به دنبال سینمای مستقل است. امیدواریم فیلمسازان این عرصه بتوانند بدون دغدغه فیلم‌ بسازند و جامعه را نقد کنند.
نعمتی بااشاره به فعالیت‌های آتی صنف گفت: صنف فیلم کوتاه سال گذشته برای نخستین‌بار کمپ فیلم کوتاه را به منظور ایجاد فضایی فرهنگی جهت تقویت فیلم کوتاه برگزار کرد و امسال نیز برای دومین‌بار کمپ فیلم کوتاه به مدت سه روز در شهر سرعین برگزار می‌شود.
رئیس صنف فیلم کوتاه اضافه کرد: سال گذشته کمپ در اردیبهشت‌ماه برگزار شد اما امسال به دو دلیل برگزاری آن را به اوایل مهرماه موکول کردیم. اول به دلیل برگزاری انتخابات و دوم به این دلیل که شهر توریستی سرعین در تابستان شلوغ و گران است. به همین دلایل احساس کردیم برگزاری این کمپ در اوایل مهرماه پس از ماه رمضان و جشن سینما زمان خوبی است.
ضمن اینکه با آسیب‌شناسی ضعف‌های کمپ اول و استفاده از تجربه گذشته امیدواریم کمپ را به خوبی برگزار کنیم.
نعمتی با اشاره به برگزاری هفته‌های فیلم انجمن در کشورهای مختلف گفت: فرودین امسال هفته فیلم انجمن در شهر پرت استرالیا برگزار شد که بازتاب‌های خوبی در رسانه‌های استرالیا داشت و همین بازتاب های مثبت باعث شد جشنواره فیلیکسیس سیدنی نیز از انجمن دعوت کند که 60 تا 90 دقیقه از فیلم‌های اعضای انجمن را در برنامه ویژه‌ای به نمایش بگذارد.
ضمن اینکه این فیلم‌های علاوه بر نمایش ویژه در بخش مسابقه جشنواره نیز حضور خواهند داشت.
در ادامه جلسه شهرام کری در خصوص برگزاری دومین جشن مستقل فیلم کوتاه گفت: امسال برای دومین‌بار جشن مستقل فیلم کوتاه را برگزار می‌کنیم که تفاوت‌هایی با جشن گذشته دارد.
عمده تفاوت این دوره تشکیل آکادمی فیلم کوتاه است که با تصویب هیات مدیره خانه سینما در پی تاسیس آن هستیم.
در این آکادمی که به مدت 3 تا 5 ساله تشکیل می‌شود یک تیم از اعضای انجمن به همراه برندگان تندیس دوره گذشته جشن سینما آثار را انتخاب می‌کنند.
سخنگوی انجمن از اضافه شدن یک تندیس به جشن فیلم کوتاه خبر داد و گفت: امسال یک تندیس به جوایز جشن فیلم کوتاه اضافه شده و آن تندیس تهیه‌کننده مستقل فیلم کوتاه‌ است. برای تشویق تهیه‌کنندگان مستقل فیلم کوتاه این تندیس را به دو تندیس بهترین فیلم کوتاه داستانی و بهترین فیلم تجربی اضافه کرده‌ایم.
ضمن اینکه چهار دیپلم افتخار جشن به بهترین صدابردار، بهترین تدوینگر، بهترین فیلمنامه و بهترین تصویربردار اهدا خواهد شد.
همچنین در این جشن نشان ایسفا را به یکی از شخصیت‌های بزرگ سینمایی اهدا خواهیم کرد و در جشنواره فیلم کوتاه تهران نیز دو نشان ایسفا در بخش ملی و بین‌الملل اهدا خواهد شد.
مکری ادامه داد: از دیگر تغییرات دومین جشن مستقل فیلم کوتاه دو مرحله‌ای شدن انتخاب آثار است. ابتدا یک گروه پنج نفره یک‌سوم فیلم‌های رسیده را بازبینی می‌کنند و در مرحله دوم گروه 7 نفره از آکادمی 40 تا 50 فیلم را بازبینی و انتخاب می‌کنند.
شهرام مکری افزود: از دیگر برنامه‌های انجمن گفت‌وگو با فارابی در خصوص حضور فیلم کوتاه در جشنواره فیلم فجر است و امیدواریم بتوانیم جلوی کم‌توجهی به فیلم کوتاه در فجر را بگیریم.
سپس امیرعلی اعلایی در خصوص نمایش فیلم‌های انجمن توضیح داد: امیدواریم بتوانیم در صنف نمایش مطلوب فیلم کوتاه را داشته باشیم. چون متاسفانه بیشتر نمایش فیلم‌هایی که وجود دارد بیشتر در جهت تخریب فیلم کوتاه است تا حمایت از آن.
امیدواریم با نمایش فیلم کوتاه در شرایط مطلوب مخاطب جدید برای این آثار پیدا کنیم و عوام را به این سینما جذب کنیم.
به همین منظور جلسات نمایش فیلم ماهانه‌ای را در فرهنگسرای ارسباران و خانه هنرمندان همراه با جلسات نقد و بررسی برنامه‌ریزی کرده‌ایم و در صورت وجود شرایط مطلوب نمایش این برنامه‌ها را همزمان در شهرستان‌ها هم برگزار می‌کنیم.
وی همچنین از برگزاری ورک‌شاپ‌های آموزشی در انجمن خبر داد و گفت: باتوجه به شرایط فعلی فیلم کوتاه در جهان و پیشرفت‌هایی که صورت گرفته، حضور فیلم‌های کوتاه ایرانی در جشنواره‌های بین‌المللی به دلیل به روز نبودن با شرایط روز جهان کمتر شده است و این انگیزه‌ای شد که ما در صنف برگزاری ورک‌شاپ‌های ماهیانه را برنامه‌ریزی کنیم.
اعلایی همچنین از طراحی سایت جدید انجمن خبر داد و افزود: به دلیل برخی کاستی‌ها در سایت فعلی سایت جدیدی را برای انجمن طراحی کرده‌ایم که قطعا خبرگزاری نیست و یک بخش کوچکی از آن خبر خواهد بود. این سایت بیشتر به منظور جریان‌سازی در فیلم کوتاه طراحی شده است.
در ادامه جلسه شهرام مکری در خصوص بحث اکران فیلم کوتاه در سینما آزادی توضیح داد: صحبت‌های اولیه‌ای برای اکران در سینما آزاد شد اما چون سانس پیشنهادی آنها 1-11 در یکی از روزهای بد هفته بود؛ ما این شرایط را مطلوب ندیدیم و ترجیح دادیم در سینما آزادی اکران فیلم کوتاه نداشته باشیم.
متاسفانه سینمادارها سانس‌های مرده‌شان را برای فیلم کوتاه پیشنهاد می‌کنند که این باعث می‌شود از فیلم‌ها استقبال نشود و در نهایت به ضرر فیلم کوتاه تمام شود.
نقی نعمتی نیز در این خصوص گفت: برگزاری هفته‌های فیلم و اکران فیلم کوتاه در وظایف ما نیست. مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و انجمن سینمای جوانان ایران به عنوان دو نهاد دولتی که بودجه کافی در اختیار دارند باید این وظیفه رابرعهده بگیرند. البته ما در جلسه‌ای که با ناصرباکیده مدیرعامل انجمن سینمای جوان داشتیم قرار شد مشکل اکران به نحوی حل شود. 

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها