باکیده: جشنواره‌ منطقه‌ای حرکتی برای پرکردن خلا اکران فیلم کوتاه

مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران گفت: جشنواره‌های منطقه‌ای به ما کمک می‌کنند تا بخشی از خلا اکران فیلم کوتاه را در کشور جبران کنیم.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از روابط عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، ناصر باکیده مدیر عامل انجمن سینمای جوانان ایران در گفت‌وگویی ضمن بیان این مطلب افزود: انجمن سینمای جوانان ایران به عنوان متولی سینمای کوتاه کشور وظیفه دارد با رویکردی فراگیر و نگاهی کلان به ایجاد، توسعه و گسترش فرصت‌های عادلانه برای بهره‌گیری تمامی علاقه‌مندان به هنر سینما در مناطق و استان‌های مختلف کشور بپردازد و در همین راستاست که در سال‌های اخیر و به پیروی از نگاه کلان معاونت سینمایی کشور یکی از اقدامات اساسی این انجمن سینمایی احیا، بازشناخت، طراحی و مهندسی نوین حرکت های موضوعی، منطقه ای و بومی بوده که این امر در تمامی سطوح اعم از تولید، آموزش و برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌ها و هفته های فیلم و عکس محقق گردید و خوشبختانه روند تکاملی و رو به رشد خوبی شکل گرفته است.
جشنواره‌منطقه‌ای سینمای جوان به یقین فرصتی را برای مدیران و متولیان کشور فراهم می آورد تا ضمن شناسایی ظرفیت ها و توانمندی های سینمای بومی و ارزش ها و قابلیت های فرهنگی و هنری، چهره‌ های جدیدی به کاروان سینمای ملی معرفی شوند. یکی از جدی ترین رسالت های انجمن سینمای جوانان ایران به عنوان آموزش و پرورش سینمای کشور، پرورش و تقویت نیروی تخصصی سینما و کشف و شناسایی افق‌های جدید، چهره های جدید و تجربه های تازه است و جشنواره ها یکی از بسترها و فضاهای راهبردی و تاثیرگذار در مسیر رسیدن به این هدف است.
وی گفت: سینمای جوان نقش کلیدی و تعیین کننده در روند شکل‌گیری نسل‌های جدید فیلمسازی و هم عکاسی در کشور دارد. برخورداری انجمن سینمای جوانان ایران از حدود 60 دفتر در تمامی استان ها و مناطق کشور بی شک عرصه ای بی بدیل است برای کشف و ثبت لحظات تاریخی و ارزش های فرهنگی و آیینی و انسانی این سرزمین و خلق نرم افزارهای جدید سینمایی و گنجینه‌ی ارزشمندی است. نگاهی به کارنامه‌ انجمن سینمای جوانان به خصوص در سال های اخیر گواه آن است که شاهد شکل‌گیری دنیای تازه‌ای هستیم در حوزه سینما. نسل تازه‌ای از سینماگران و فیلمسازان جوان در راهند با تفکرات و ایده‌های شگفت. اکنون شاهد جهش نگاه‌های بومی و خودکاوی و هویت‌یابی در حوزه سینمای کوتاه و فیلم‌های سینمایی هستیم و به اعتقاد بنده با جنبش نوینی در عرصه محتواها و مفاهیم و مضامین در این دوره مواجهیم که در آینده، نمودهای مشهورتر و تاثیرگذارتری خواهد یافت. سینمای کوتاه امروز ایران مسیر بالنده و باروری را می پیماید.
رسالت فیلمسازان سنگین و دشوار است. بیش از هر زمان با انبوه تولید روبروییم و به تبع، رقابت فشرده تر، سخت تر و دشوار تر است. از این رو کیفی گرایی در رقابت ها و جشنواره ها حرف اول را می زند و یکی از دغدغه های اساسی ماست.
باکیده ادامه داد: سینما امروزه تاثیرگذارترین و نافذترین رسانه است. این رسانه در مناسبات کلان اجتماعی و فرهنگی و تعاملات ملت ها و دولت ها نقش پر رنگی دارد. اندیشه ها، تفکرات، عاطفه ها و حتی اغراض سیاسی، منفعت جویی های امپریالیستی و شست شوی مغزها و تحمیق و تحقیر ملت های جهان سوم از سوی قدرت های بزرگ از طریق این رسانه در مقیاس وسیعی مشاهده می‌شود. امروزه از این رسانه به عنوان ابزاری سیاسی، اقتصادی و فرهنگی استفاده و حتی سو استفاده می‌شود. و اینجاست که حساس‌ترین و ظریف‌ترین ماموریت‌ها متوجه فیلمسازان و سینماگران ماست. به ویژه فیلمسازان جوان که با حساسیت، جسارت، انعطاف پذیری و شگفتی سازیشان می‌توانند افکارسنجی و افکارسازی نمایند.
از دیگر سو ناشناخته‌های فرهنگی و آیینی و دینی ما بسیار است. سرزمین کهن ما با توجه به تنوع فرهنگی، تعدد پررنگ و ریشه‌دار آیین‌ها، سلایق و رسوم آیینی، زیبایی‌های جغرافیایی همچنان ناشناخته است. زیبایی‌های بی‌شمار آن در تمامی عرصه‌ها قابل رصد کردن است. وظیفه ‌فیلمسازان ما رصد کردن است. کشف و کاوش و کند و کاو. جستجو در اعماق و انفس و دغدغه دستیابی به اهداف بلند سینمای ملی، سینمای دین مدار، سینمای متعهد و هشدارگر همین است. و سینمای جوان مناسب‌ترین و بهترین عرصه تجربه و ممارست و کشف است.
مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران خاطرنشان ساخت:خوزستان سراسر آکنده از خاطرات و لحظات ماندگار است. این خطه، خطه شگفتی و هنر و حماسه است و طبیعی است همواره نگاه‌ها را به خودش جذب می‌کند. بخشی از هشت سال حماسه مردم این سرزمین در لوکیشن این استان آفریده شد. سرزمین شوریدگی، دلدادگی، پایداری و مقاومت و دزفول به عنوان نماد مشخص تر این صبوری، همت و پایداری و مقاومت است. بر این باورم برگزاری جشنواره ی منطقه ای در این استان فرصت هایی را فراهم می آورد تا فیلمسازان جوان کشور از نزدیک با گوشه گوشه این مرز و بوم آشنا شوند و ببینند و لمس کنند که آن همه شگفتی و حماسه و غرور و افتخار در کجا خلق شده است. از دیگر سو استان خوزستان با برخورداری از سه دفتر سینمای جوان یکی از استان های فعال و پر برکت سینمای جوان کشور است. نگاه حمایتی و قابل تحسین مدیر کل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان، جناب آقای بسی خاسته و پیگیری های شوق انگیز فیلمسازان و سینماگران استان به ویژه سرپرستان محترم دفاتر استان ما را بر آن داشت تا در دومین دوره برگزاری جشنواره منطقه‌ای در سال های اخیر این استان را به عنوان میزبان انتخاب کنیم. امیدواریم با حمایت مسئولان استان و با پشتیبانی ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی، سینمای جوان و همراهی و همدلی مردم خوب دزفول و هنردوستان استان شاهد برگزاری جشنواره‌ای اثر بخش، جهت دهنده و خاطره انگیز باشیم و با توجه به پیش بینی حضور جعفری جلوه، معاونت محترم سینمایی و سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این امید می‌رود که رونق، پویایی و تحرک چشمگیرتری را در جشنواره و در فعالیت های سینمایی استان خوزستان شاهد باشیم.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها