شمقدری: سوگواره لحظه‌های عاشورایی روشنگر راه هنرمندان

معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بازشناسی فرهنگ عاشورا را لازمه پرداختن به هنرهای عاشورایی دانست و گفت: سوگواره لحظه‌های عاشورایی روشنگر راه هنرمندان برای فعالیت در این عرصه است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سوگواره لحظه‌های عاشورایی، جواد شمقدری معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: آنچه که موجب پیدایش و رشد و تاثیرگذاری انقلاب اسلامی شده، همه متاثر از فرهنگ عاشوراست که همواره در چالش‌های متعدد، راهگشای این انقلاب بوده است.
وی با اشاره به برگزاری دومین سوگواره لحظه‌های عاشورایی افزود: آنچه فرهنگ و اندوخته ذهنی و اهداف و انگیزه‌های مخاطبان امروز را شکل می‌دهد، تصویر است زیرا به تعبیر رهبر معظم انقلاب، پویاترین و بلیغ ترین زبان امروز، زبان تصویر و سینما است.
معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اظهار داشت: اگر هنر اسلامی ما بخواهد در دنیا مخاطبان را جذب کند نخست باید از فرهنگ عاشورایی درک درستی پیدا کرده و تاثیراتی که عاشورا و نهضت امام حسین(ع) در طول تاریخ داشته را بازشناسی کنیم تا هنرمندان با تاسی از این فرهنگ بتوانند هنر عاشورایی را محور قرار دهند.
شمقدری با تاکید بر ضرورت توجه بیش از پیش به سینما، تصریح کرد: باید بیش از گذشته به این حوزه اهتمام داشته باشیم تا بتوانیم داشته های فرهنگی و معرفتی خود را از این طریق به مخاطب خود در گستره جهانی انتقال دهیم.
وی در ادامه گفت: برگزاری سوگواره لحظه‌های عاشورایی، به نوعی فرهنگ و معارف اهل بیت(ع) را دغدغه دست اندرکاران هنرمندان قرار می‌دهد تا تجربه‌های خود را گرچه در یک زمان محدود، به یکدیگر منتقل کنند.
معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد، این برنامه را مقدمه برای توجه بیشتر به فعالیت‌های سینمایی با محوریت عاشورا دانست و در خصوص موانع تولیدات عاشورایی ابراز داشت: از نظر سخت افزاری همان مشکلات تولید در سایر موضوعات، در سینمای عاشورایی نیز وجود دارد اما به طور ویژه در این موضوع، دیدگاه، تحلیلی و نحوه هضم حماسه عاشورا از سوی فیلمنامه نویس و سپس انتقال آن به زبان تصویر، امری است که نیاز به فعالیت‌های مستمر تا رسیدن به سطح مطلوب دارد.
شمقدری با بیان اینکه تجربه تاریخ سینما در بخش تولیدات عاشورایی به نسبت کمتر بوده است، افزود: این تجربه‌ها، اغلب منقطع و اندک بوده لذا  یکی از رسالت های سوگواره لحظه‌های عاشورایی، گردآوری این تجارب و تبیین راه برای کسانی است که می‌خواهند در حوزه عاشورا فیلم یا عکس داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: با حمایت‌های ویژه، شبکه توزیعی که در کشور وجود دارد می‌تواند در خدمت انعکاس و انتشار محصولات این سوگواره قرار گیرد تا این آثار بسته به سطح کیفی و کمی، در کنار فیلم های ویدئویی یا در پکیج های مستقل به جامعه ارائه شود.
گفتنی است دومین سوگواره لحظه‌های عاشورایی در بخش های فیلم، عکس و فیلمنامه با موضوعات «نگاه مردم به عاشورا و حماسه حسینی»، «عزاداری سنتی و عزاداری امروزی» و «روحانیت و نهضت امام حسین(ع)» از سوی گروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار می‌شود.
علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را تا بیستم فروردین روی لوح فشرده به نشانی مشهد، خيابان سنايي، میدان صاحبالزمان(عج)، مرکز فرهنگی تبلیغی شهید هاشمینژاد، گروه مبلغان هنرمند دفتر تبليغات اسلامی خراسان رضوی ارسال کنند.
گفتنی است دسترسی به فرم مقررات شرکت در سوگواره اینجا امکان پذیر است. 

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • کارگاه تخصصی فیلمنامه‌نویسی در حاشیه لحظه‌های عاشورایی

  مدیرگروه مبلغان هنرمند دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: کارگاه تخصصی فیلمنامه نویسی ویژه مبلغان هنرمند 30 و 31فروردین در مشهد برگزار می‌شود.
 • لحظه‌های‌عاشورایی حرکتی بالنده در فضای فرهنگی کشور

  لحظه‌های‌عاشورایی حرکتی بالنده در فضای فرهنگی کشور

  عضو هیات داوران سوگواره لحظه‌های عاشورایی این برنامه را حرکتی بالنده در فضای فرهنگی هنری کشور دانست و گفت: ادامه اینگونه برنامه ها می‌تواند در تغییر فضای سینمایی و ارتقا سواد بصری جامعه موثر باشد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سوگواره لحظه‌های عاشورایی، محمود عبدالحسینی رییس هیات مدیره انجمن عکاسان ایران گفت: هر حرکتی در جهت ارتقا سواد بصری جامعه قابل حمایت، تشویق و تقدیر است.
 • سینمای عاشورا باید چگونه حسین شدن را به تصویر بکشد

  سینمای عاشورا باید چگونه حسین شدن را به تصویر بکشد

  پرویز شیخ طادی با تاکید براینکه هنرمندان باید با اهداف الهی و بومی پیش روند گفت: متاسفانه در اغلب موارد فضای عاشورا را فضای افسرده و تراژدی صرف معرفی می‌کنیم در حالی که اگر پویایی عاشورا و پتانسیلی که در آن وجود دارد را ملاک قرار دهیم بسیار اثربخش خواهد بود.
 • فرخنده‌کیش: مفاهیم عاشورایی نمود بارز سینمای دینی است

  فرخنده‌کیش: مفاهیم عاشورایی نمود بارز سینمای دینی است

  فرید فرخنده کیش، مدرس و پژوهشگر سینما گفت: قلت آثار فاخر مذهبی در سینما و عدم فرهنگسازی در این زمینه، موجب افت سلیقه مخاطبان در حد نمودهای کلیشه‌ای شده است. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سوگواره لحظه‌های عاشورایی، وی در خصوص برگزاری سوگواره سراسری لحظه‌های عاشورایی اظهار داشت: ظرف چند سال گذشته با حضور جشنواره‌های تخصصی سینمای دینی و به ویژه جشنواره رویش، این نگاه در سینما تقویت شده اما کافی نیست.
 • معرفی داوران دومین سوگواره لحظه‌های عاشورایی

  معرفی داوران دومین سوگواره لحظه‌های عاشورایی

  اعضای هیات داوران دومین سوگواره لحظه‌های عاشورایی معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سوگواره لحظه‌های عاشورایی، ابراهیم حاتمی‌کیا، سيدرضا ميركريمی و سيدعباس مير هاشمی در هیات داوران این سوگواره حضور دارند.
آخرین خبرها