مارادونا و کوستوریتسا در جشنواره کن

چرا مستند «مارادونا» در انگلیس اکران نمی‌شود؟

مستند مارادونا ساخته امیر کوستوریتسا در انگلستان اکران نشده و این باعث برانگیختن زمزمه‌هایی است که انگلیسی‌ها هنوز اعجوبه فوتبال آرژانتین را نبخشیده‌اند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» روزنامه گاردین در گزارشی درباره این موضوع نوشته است: به نظر می‌رسد مارادونا به همان اندازه که از دست مدافعان انگلیس در جام جهانی 1986 مکزیک گریخت، از سینماروهای انگلیسی هم می‌گریزد.
در این گزارش آمده است: تئوری توطئه دلیل ظاهر نشدن فیلم بر پرده سینماهای بریتانیا است. آیا می‌تواند دلیلش این باشد که انگلیسی‌ها هنوز مارادونا را به خاطر «دست خدا» نبخشیده‌اند؟
دست خدا لقبی است که به ماردونا دادند، پس از آن که در بازی جنجالی آرژانتین و انگلیس، او با دست گل زد و داور آن را پذیرفت.
آن بازی دو بر یک به نفع آرژانتین تمام شد و مارادونا هر دو گل آرژانتین را به ثمر رساند. گل دیگر او هم بسیار شهرت دارد. او با فرار از میانه میدان و عبور از همه بازیکنان انگلستان آن را به ثمر رساند.
امیر کوستوریتسا به گاردین می‌گوید که این بازی مشهور را در خانه‌اش در نزدیکی سارایوو دیده است: ما تنها بودیم و مثل دیوانه‌ها دور خانه بالا و پایین می‌پریدیم. نمی‌دانم چرا.
او در مستند مارادونا می‌گوید این یک معجزه بوده که پس از گل دوم مارادونا محور زمین بر اثر بلند شدن مردم جهان برای تشویق مارادونا کج نشده است.
با این حال کارگردان صرب برنده دو جایزه نخل طلایی کن به شدت این اتهام را که فیلمش ضد انگلیسی است، رد می‌کند.
کوستوریتسا به یاد می‌آورد که در زمان یوگسلاوی سابق، جوانان فوتبالیست‌های انگلیسی را بیش از بازیکنان آمریکای لاتین می‌شناخته‌اند و خود او هم طرفدار چند بازیکن انگلیسی بوده است.
کوستوریتسا اکنون قصد دارد مستندی درباره پانچو وبلا رهبر انقلابی مکزیک بسازد و آن را به عنوان پروژ‌ه‌ای نزدیک به مستند مارادونا می‌بیند. چون در حالی که اغلب فوتبالیست‌های جهان در حال تبلیغ برای محصولاتی مانند تیغ ریش‌تراشی هستند، ماردونا در قلبش یک انسان انقلابی است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها