اتاق فرهنگ ایران در دانشگاه تکنولوژی تاجیکستان افتتاح شد

اتاق فرهنگ ایران در دانشگاه تکنولوژی شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان در آیین ویژه‌ای با حضور مقام‌های سیاسی و فرهنگی ایران و تاجیکستان روز جمعه گشایش یافت.
در آیین گشایش اتاق فرهنگ ایران که امیر کتیوف رئیس دانشگاه تکنولوژی تاجیکستان حضور داشت ناصر سرمدی پارسا،سفیر ایران در تاجیکستان گفت:تشکیل اتاق ایران در دانشگاه تکنولوژی تاجیکستان گامی دیگر برای گسترش همکاریهای فرهنگی و علمی دو کشور تاجیکستان و ایران است.
وی با اشاره به سفر قریب‌الوقوع امامعلی رحمانف رئیس جمهوری تاجیکستان به ایران برای شرکت در اجلاس سه‌جانبه ایران،افغانستان و تاجیکستان افزود:این سفر تاثیر زیادی در گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی ایران و تاجیکستان به خصوص مسائل فرهنگی خواهد داشت.
وی خاطر نشان کرد:در جامعه تاجیکستان که تشنه آگاهی علوم جدید می‌باشد راه‌ اندازی اتاقهای فرهنگی ایران می‌تواند سهمی را در این راستا داشته باشد.
عالم حاجمرادف معاون رئیس دانشگاه تکنولوژی و قربان واسع‌اف مشاور رئیس جمهوری تاجیکستان همچنین طی سخنانی در آیین گشایش اتاق فرهنگ ایران درباره اهمیت همکاریهای فرهنگی و علمی تاجیکستان و ایران و سفر رحمانف به ایران و همچنین تبادل دانشجو بین دانشگاه ‌های فنی ایران و تکنولوژی تاجیکستان سخن گفتند.
از ده سال پیش تاکنون ‪ ۲۳‬دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های تاجیکستان و ‪۴۶‬ دانشجوی تاجیک در ایران فارغ التحصیل شده‌اند.تنها در سال گذشته ‪ ۱۰‬دانشجوی تاجیک در دانشگاههای ایران‌پذیرش شده‌اند.قرار است در سال جاری میلادی نیز یک هیات از استادان دانشگاه فنی ایران برای آموزش دانشجویان دانشگاه تکنولوژی تاجیکستان به دوشنبه پایتخت این کشور سفر کنند.تاکنون ‪ ۱۵‬اتاق فرهنگ، توسط جمهوری اسلامی ایران در دانشگاههای تاجیکستان راه‌اندازی شده است.
اتاقهای فرهنگ ایران در دانشگاههای تاجیکستان دارای کتابخانه و مجهز به کامپیوتر،تلویزیون ، ماهواره و امکانات اینترنتی است.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها