نرگس آبیار: در ساخت مستند قوم‌نگارانه پژوهش نقش مهمی دارد

نرگش آبیار با مستند روز پایان در بخش مسابقه سومین جشنواره مستند «سینما حقیقت» حضور دارد.
وی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در مورد موضوع فیلمش گفت: این مستند در واقع در دسته مستندهای قوم‌نگارانه طبقه‌بندی می‌شود و البته ساخت این نوع مستندها بسیار سخت و دشوار است و تحقیق و پژوهش در آن نقش مهمی دارد و کارگردان برای پردازش درست فیلمش نیازمند به اطاعات و دانش بالایی است.
آبیار ادامه داد: در ساخت این نوع مستندها که در یک روز خاص در یک سال برگزار می‌شود باید فیلمساز با سرعت عمل بالا کارش را انجام بدهد و گرنه برای فیملبرداری باید تا سال بعد تحمل کند.
در این مستند به زندگی شمر خوان کهنسالی پرداخته می‌شود که در شهر زارچ یزد زندگی می‌کند. در فیلم در کنار روایت این پیرمرد مواجه راهب نصرانی در واقع کربلا را با سر امام حسین روایت می‌کند و هر کدام از افراد زاویه متفاوتی از یکدیگر دارند. البته حساسیت‌های مذهبی زیادی در ارتباط با این موضوع در مردم منطقه وجود دارد و نکته جالب برداشت جدید از نمایش است که افراد حاضر در این نمایش لباس‌های به روز بر تن‌شان می‌کنند.
آبیار در مورد برگزاری جشنواره سینما حقیقت گقت: برگزاری این جشنواره یک مرجع امید برای نمایش و بررسی آثار مستندسازان است و امیدوارم برگزاری جشنواره تدوام داشته باشد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • حامد خسروی: طرز نگاه به کلیشه و سفارش هنر است

  حامد خسروی: طرز نگاه به کلیشه و سفارش هنر است

  حامد خسروی با مستند قاب سرد در بخش مسابقه سومین جشنواره «سینما حقیقت» حضور داشت. وی در گفت‌وگو با «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در مورد شکل‌گیری ساخت این مستند گفت: قاب سرد یکی از چندین فیلم سفارشی بود که در کنار نبود کارهای شخصی من در سال گذشته ساخته شد.
 • مسعود نجفی: «قیصر چهل سال بعد» حس نوستالژیکی دارد

  مسعود نجفی: «قیصر چهل سال بعد» حس نوستالژیکی دارد

  مسعود نجفی با مستند قیصر چهل سال بعد در بخش مسابقه سومین جشنواره «سینما حقیقت» حضور داشت.
 • نجفیان: در مستند «رحم جایگزین» وجوهات مختلف مورد توجه بود

  نجفیان: در مستند «رحم جایگزین» وجوهات مختلف مورد توجه بود

  اعظم نجفیان با مستند رحم جایگزین در بخش مسابقه سومین جشنواره «سینما حقیقت» حضور داشت. وی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در مورد علل رویکردش به این نوع موضوع عنوان کرد: ساخت این مستند به سفارش پژوهشکده ابن سینا و مرکز گسترش سینمای مستند صورت گرفت. البته در ارتباط با موضوع ناباوری چند فیلم دیگر هم در گذشته ساخته شده بود.
 • سالاری: برای ساخت «صاحبقرانیه» به جزئیات توجه داشتم

  سالاری: برای ساخت «صاحبقرانیه» به جزئیات توجه داشتم

  امیررضا سالاری با فیلم صاحبقرانیه در بخش مسابقه سومین جشنواره مستند «سینما حقیقت» حضور دارد. وی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» در باره ساخت فیلمش گفت: در ساخت این فیلم هم به مکان توجه کردم و هم به هویت مکانی و به تمام چیزهایی که در این کاخ قرار دارد و به این مکان هویت داده است.
 • نشست «رسانه و سینمای مستند» در سینماحقیقت برگزار شد

  نشست تخصصی «رسانه و سینمای مستند» با حضور دکتر احمد میرعابدینی استاد دانشگاه تهران در رشته ارتباطات اجتماعی روز گذشته در حاشیه سومین جشنواره مستند «سینما حقیقت» در مرکز فرهنگی هنری صبا برگزار شد.
آخرین خبرها