کیومرث پوراحمد: «مهرداد صدیقیان» مارلون براندوی آینده سینمای ایران است

مرجان ریاحی– اپسالا: در آخرین روز نمایش فیلم‌ هشتمین جشنواره یاری در اپسالا فیلم‌های اتوبوس شب و شب یلدا از ساخته‌های کیومرث پوراحمد به نمایش درآمد و پس از آن پوراحمد به سوال‌های مخاطبان پاسخ داد.
کیومرث پوراحمد سخنانش را با اشاره به حضور اسفندیار منفردزاده در جمع تماشاگران آغاز کرد و گفت: افتخار می‌کنم که یکی از بزرگان موسیقی کشورم و بنیانگذار موسیقی متن سینمای موج نوی ایران امشب در جمع ما حضور دارد.
وی در ادامه با اشاره به بازی درخشان خسرو شکیبایی در اتوبوس شب افزود: در زندگیم فقط سه نفر را به یاد می‌آورم که مرگشان ایران را تکان داد. تختی، فردین و خسرو شکیبایی!
خسرو همیشه خلاق بود و ایده‌های جدیدی برای کار داشت. شخصیت عمو رحیم در اتوبوس شب را خسرو بسیار متفات‌تر و بهتر از فیلمنامه اولیه اجرا کرد.
وی در ادامه درباره چگونگی انتخاب مهرداد صدیقیان گفت: ما برای انتخاب آن نقش آگهی دادیم و از ۳۰۰ نفر تست گرفتیم و مهرداد انتخاب شد. بعد فرستادمش آبادان و گفتم برو آبادانی شو و برگرد!
لهجه‌ای که در فیلم می‌بینید او در مدت اقامتش در آبادان پیدا کرد و به اعتقاد من او مارلون براندوی آینده سینمای ایران است.
پوراحمد در مورد چگونگی ساخت اتوبوس شب گفت: ما این فیلم را در ۶۰ شبانه روز و با چنگ‌و دندان ساختیم و اگر کمک تصویربردارم مهدی جعفری و خسرو شکیبایی نبود؛ واقعا ساخت این فیلم امکان‌پذیر نبود.
وی در ادامه در رابطه با چگونگی استقبال از این فیلم در ایران اظهار داشت: مردم حوصله دیدن فیلم سیاه و سفید را ندارند. من تمام سعیم را کردم که فیلم تنها در چهار سالن آبرومند اکران شود. البته فیلم مورد توجه منتقدان هم قرار گرفت و تنها فیلمی جنگی بود که توانست به جشنواره‌های خارجی راه پیدا کند و مخاطبین در کشورهای مختلف توانستند ارتباط خوبی با فیلم برقرار کنند.
وی در مورد چرایی ساخت شب یلدا گفت: من این طرح را که بخش عظیمی آن حدیث نفس است مدت ده سال بود نوشته بود و به دنبال سرمایه‌گذار می‌گشتم.
در واقع می‌خواستم خودم را امتحان کنم. ببینم آیا می‌توانم یک فیلم با یک آدم در یک آپارتمان در 90 دقیقه بسازم؟ خوشبختانه فروش بالای دی‌وی‌دی دارد نشان می‌دهد که موفق بودم.

دیدگاه‌ها

  • هادی شریعتی
    ۸:۳۲ ۱۳ مهر ۱۳۸۷

    سلام و خسته نباشید به عنوان یک فیلمساز کوتاه وظیفه ی خود می دانم با همین چند خط تشکر را ابراز نمایم . سرکار خانم ریاحی پایگاه خبری فیلم کوتاه حالا دیگر جز سایت هایی است که من هر روز خود را موظف می دانم به آن سر بزنم ونه بنده بلکه بسیاری دیگر از دوستان برای شما و خواهرتان و پدر پیرتان آرزوی سلامتی و سربلندی دارم.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها