جنجال بر سر قواعد آکادمی در رشته مستند

قواعد جدید آکادمی علوم و هنرهای سینمایی برای رشته مستند بلند که باعث شد فیلم والس با بشیر امکان رقابت در اسکار 2009 را از دست دهد، با اعتراض فیلمسازان و مدیران جشنواره‌ها مواجه شده است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از رویترز، بر اساس تغییری که از امسال در قواعد ایجاد شد، فیلم‌های مستند برای نامزد شدن باید یک هفته در نیویورک اکران شوند.
والس با بشیر که یک انیمیشن-مستند است و نخستین بار در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و با تحسین منتقدان مواجه شد، به همین دلیل امکان رقابت در اسکار 2009 را از دست داد.
هدف آکادمی از تغییر قواعد، ترویج اکران فیلم‌های مستند در سالن‌های سینما است، اما این مساله باعث اعتراض و جنجال شده است. یکی از کسانی که به تغییر قواعد اعتراض کرده است، ریچارد پنیا، منتقد و دبیر جشنواره نیویورک است.
او می‌گوید: من درک نمی‌کنم این سیاست جدید چگونه قرار است به مصلحت عمومی سینما کمک کند.
تا پیش از این، فیلم‌های مستند اکران عمومی یک هفته‌ای در لس‌آنجلس یا نیویورک الزامی بود، اما آکادمی برای هشتاد و یکمین دوره جوایز اسکار قاعده جدیدی تعیین کرد و نمایش در هردو شهر را الزامی کرد.
از آنجا که 31 آگوست آخرین مهلت اکران است، بسیاری از فیلم‌های مستند مستقل دچار مشکل می‌شوند. چون پخش کننده‌ها معمولا تمایل ندارند تا پیش از نخستین نمایش رسمی فیلم در نیویورک، فیلم خود را برای رسانه‌های نیویورکی نشان دهند.
از سوی دیگر چون جشنواره فیلم نیویورک فیلم‌های نمایش داده شده در نیمه اول سال در این شهر را نمی‌پذیرد، مساله پیچیده‌تر شده است.
تام پاورز، مدیر بخش مستند جشنواره تورنتو می‌گوید: همیشه به دست آوردن اکران آگوست مصیبت‌بار بود. اکران نیویورک بدترش هم کرد.
این در حالی است که مایکل آپتد، مستنساز برجسته انگلیسی و مدیر اجرایی کمیته مستند آکادمی معتقد است شرط جدید آکادمی برای ساده‌تر کردن قواعد شرکت است و تعداد شهرها برای اکران عمومی کمتر شده است.
او می‌گوید: جشنواره‌ها به ما فشار زیادی می‌آورند تا این قاعده تغییر کند. اما مهم‌ترین نکته برای من این است که از منافع همه فیلم‌ها به درستی حفاظت کنیم.
اکنون فیلمسازان و مدیران جشنواره‌ها در حال رایزنی هستند تا کمیته مستند آکادمی در پایان ماه اکتبر تشکیل جلسه دهد.
پاورز به 75 فیلمساز اشاره می‌کند که نامه‌ای را امضا کرده‌اند و یک پیشنهاد به آکادمی ارائه داده‌اند.
بر اساس این پیشنهاد، اکران فیلم‌ها باید تا پایان آگوست ثبت شود، اما می‌تواند پس از آن افتق بیفتد.
البته تغییر احتمالی شامل امسال نمی‌شود و والس با بشیر امکان نامزدی در اسکار 2009 را به هر حال از دست داد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
آخرین خبرها