نمایش یک فیلم اسرائیلی جشنواره اسماعیلیه را متشنج کرد

نمایش فیلم اسرائیلی اسباب بازی قرمز در جشنواره فیلم‌های مستند و کوتاه اسماعیلیه مصر فضای جشنواره را متشنج و مدیر مراسم را ناچار به عذرخواهی کرد.
نمایش این فیلم اسرائیلی در نهمین جشنواره فیلم‌های مستند و کوتاه اسماعیلیه که با تهیه ‌کنندگی یونسکو تولید شده بود، اعتراض منتقدان عرب حاضر در جشنواره را برانگیخت مدیر جشنواره علی ابوشادی برای آرام کردن فضای جشنواره در بیانیه‌ای رسمی از حاضران پوزش خواست و نمایش این فیلم را نتیجه یک اشتباه توصیف کرد.
به گفته او از میان چهار فیلم ارائه شده از سوی یونسکو قرار بود فیلم هندی آغازی دیگر برای شرکت در جشنواره اکران شود که به اشتباه فیلم اسرائیلی نمایش داده شد.
ابوشادی تاکید کرد:جشنواره اسماعیلیه به هیچ فیلم اسرائیلی صرف نظر از جهت‌گیری آن اجازه شرکت در مسابقه را نداده و نمی دهد؛ چرا که این اقدام با مبنای رد هرگونه عادی‌سازی روابط فرهنگی با اسرائیل ناسازگار است،اسرائیلی که همچنان سرزمین‌های عربی را تحت اشغال دارد و فرزندان فلسطین را قلع و قمع می‌کند.
نهمین جشنواره اسماعیلیه با مشارکت 198 فیلم از 52 کشور در اسماعیلیه مصر در حال برگزاری است.
گفتنی است،جشنواره اسماعیلیه و بسیاری از دیگر نهادهای فرهنگی مصر در اساسنامه‌های خود هرگونه مشارکت اسرائیل در فعالیت‌هایشان را به طور کامل تحریم کرده‌اند.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.