برگزیدگان سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران

برگزیدگان سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران دوشنبه ششم بهمن‌ماه در پردیس سینمایی ایران‌مال معرفی شدند.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این رویداد به کادر درمان که در طول یکسال گذشته به دلیل شیوع کرونا، زحمات زیادی کشیدند، تقدیم شد.
سیدصادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران و دبیر سی‌وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران در سخنانی کوتاه، از 65 هزار بازدید مجازی که در طول جشنواره به دلیل شیوع کرونا اتفاق افتاد، خبر داد.
او با اشاره به اینکه این جشنواره بصورت حضوری و مجازی برگزار شد از همه مسئولان که در برگزاری این رویداد کمک کردند، قدردانی کرد.
دبیر جشنواره از حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی تشکر کرد و گفت: از آقای انتظامی که به جوانان و ایده های جسورانه اعتماد می‌کند، تشکر می‌کنم. کاری که ما امسال در ارتباط با محل برگزاری جشنواره داشتیم، اینکه جشنواره به صورت ترکیبی از آنلاین و غیرآنلاین برگزار شد، به خاطر اعتماد ایشان بود. در این چهار سال ما تراز برگزاری جشنواره را تغییر دادیم و پیشاپیش به برندگان تبریک می گویم.
محمدجواد حق‌شناس رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران سخنران بعدی این مراسم بود که درباره لزوم زنده نگه داشتن فعالیت‌های فرهنگی و هنری در عین رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حمایت مدیریت شهری از این رویدادها تأکید کرد.
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران اظهار کرد: در شرایط کنونی وضعیت هنرمندان خوب نیست و راه هنرمندان سخت است و فیلمسازان مجبورند پس از سال‌ها تجربه همچنان فیلم کوتاه بسازند. فیلم کوتاه و انتظار بازگشت مالی آن مسیر این سینما را به انحراف می‌کشاند.
حق شناس با بیان اینکه از آنجا که ایران جز ۱۰ تولید کننده فیلم کوتاه جهان است، گفت: انجمن سینمای جوانان ایران از قدیمی‌ترین مدارس سینمایی جهان و برگزار کننده جشنواره‌های ملی و بین‌المللی است. دولت با حمایت حداکثری و دخالت حداقلی نتوانسته آنطور که شایسته است برای سینمای کوتاه کاری کند.

اهدای جایزه «کرونا روایت»
ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت و درمان، سخنران بعدی از مراسم بود که به بهانه اهدای جایزه اصلی بخش «کرونا روایت» روی سن حاضر شد و پس از پخش کلیپی درباره گرامیداشت مدافعان و شهدای عرصه سلامت، گفت: تشکر می‌کنم که چنین جلسه باعظمت و جشنواره مهمی برگزار شده است اختصاص یک بخش برای سلامت موجب قدردانی است. ممنونم که از شهدای سلامت تجلیل کردید.
وی افزود: می‌گویند یکی از کارهای اصلی متولیان عرصه سلامت تبادل اطلاعات، توصیه‌ها، نظرات و پیشنهادات بین افراد متخصص با مردمی است که در معرض خطرات هستند تا موجب کاهش خطر و تغییر رفتار اجتماعی شوند. هدف نهایی این است که فرد در خطر متوجه شود خطر چیست و باید چه اقداماتی انجام دهد تا افراد دیگر از آن خطر رهایی پیدا کنند. یکی از بزرگترین ابزارهای این موضوع، ابزار سینما و به طور کلی ابزار هنر است. بیماری‌های عفونی می‌تواند مهمترین خطرات را روی اجتماع، اقتصاد و حتی سیاست بگذارد پس باید به این موضوع توجه کنیم خواهشم این است که سلامت مردم با ابزار شما یعنی هنر افزایش پیدا کند.
در ادامه جایزه بهترین فیلم در بخش کووید ۱۹ به شهاب آب روشن برای فیلم «آن‌سینز» تعلق گرفت.

اهدای جوایز مطالعات فیلم کوتاه
در ادامه جوایز همایش مطالعات فیلم کوتاه اهدا شد. جایزه سوم به محسن رهنما، جایزه دوم به پریسا حسین‌زاده و جایزه اول هم به احمد خوش‌نیت رسید.
جوایز این بخش با حضور احمد الستی استاد سینما و دبیر علمی دومین همایش مطالعات فیلم کوتاه اهدا شد که در سخنانی کوتاه بیان کرد: درخواست دارم که مقالات این همایش به صورت یک کتاب منتشر شده و در قالب منابع اطلاعاتی در دسترس فیلمسازان کوتاه قرار گیرد.
وی به مقاله برگزیده این دوره اشاره کرد و گفت: برای مثال مقاله «راهکاری برای خلق روایت ادبی موسیقایی در انیمیشن» عنوان یکی از این مقاله هاست که نشان از نگاه عمیق به انیمیشن دارد.
الستی خاطرنشان کرد: از دبیر جشنواره که با پشتیبانی بسیار زیاد این جشنواره را رهبری کردند تشکر ویژه دارم.

اهدای مدال «ایسفا»
در ادامه الهام حسین زاده یکی از اعضای هیات داوران ضمن تقدیر از فیلم «دکل» به کارگردانی بابک مصطفوی، مدال ایسفا را برای نوآوری در مضمون و خلاقیت در ارایه به فیلم «ترس خود را جا به جا می‌کند» به کارگردانی ایمان صالحی اهدا کرد.
الهام حسین زاده در پایان این بخش از اهدای جوایز گفت: به نظرم تغییرات این روزهای جهان و کووید 19 ایجاب می‌کند، تغییراتی در روش‌های سیاست‌های فرهنگی داشته باشیم تا از جریان غیررسمی جا نمانیم.

جایزه آسیفا
جایزه این بخش با حضور مریم کشکولی نیا یکی از اعضای هیات داوران به مهسا سامانی کارگردان انیمیشن «هبوب» رسید.

در ادامه امیر شهاب رضویان کارگردان و فعال قدیمی عرصه فیلم کوتاه هم در سخنانی از استاد اکبر عالمی، خسرو سینایی، پرتویی و... که از دنیا رفتند، یاد کرد و گفت: امسال پنجاه و یکمین سال فعالیت فیلم کوتاه در ایران است. سینما پدیده‌ای یکپارچه است اما یکی از شاخه های آن فیلم کوتاه است. ما زمانی فیلم هشت میلیمتری می‌ساختیم. فیلم کوتاه یک مدیوم مستقل است و هویت مستقل دارد.
وی تصریح کرد: معتقد نیستم هرکسی فیلم کوتاه می‌سازد، باید در همین عرصه بماند همه ما هم فیلم کوتاه هم فیلم‌بلند و... ساختیم. در جریان کرونا سینمای کوتاه کمتر آسیب دید چون وابسته به چرخه اقتصادی سینما نیست. معتقدم مدیران و سیاست‌مداران برای فهمیدن خوبی ها و مشکلات جامعه می‌توانند به تماشای فیلم‌های مستند و کوتاه بنشینند و روایت های صادقی پیدا می‌کنند. کشوری هستیم که صاحب سنت فیلم کوتاه هستیم.
امیر شهاب رضویان در ادامه به خلا ثبت تصاویری از تهران در سینما اشاره کرد و افزود: شهرداری و عرصه فرهنگ و هنر که باید درباره تهران فیلم می ساختند، اهمال کردند. وقتی «قصه های کیش» ساخته شد، نمادهای خوبی از مقطعی از این جزیره را ثبت کرد و حالا وقت آن است که درباره تهران فیلم هایی ساخته شود. اگر شهرداری، وزارت بهداشت، شورای شهر و سایر سازمان ها پای کار بیایند، می‌توان این فیلم ها را تولید کرد. امیدوارم کرونا یکسال دیگر پدیده ای نوستالوژیک برایمان باشد اما همین دوران را می‌توان ثبت کرد. امیدوارم دوره صدم جشنواره را هم کنار هم جشن بگیریم.

در ادامه حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی ضمن قدردانی از برگزارکنندگان این رویداد، گفت: تشکر می‌کنم که چراغ سینما و فیلم کوتاه را روشن نگه داشتند. وقتی پدیده‌ای بر جهان غالب می‌شود، می‌توان دو راه را در پیش گرفت یکی اینکه همه چیز را تعطیل کنیم و دیگری اینکه زیست کرونایی را هم تجربه کنیم و همپای آن کارها را پیش ببریم. این جشنواره راه دوم را در پیش گرفت و جا دارد از همکارانم تشکر کنم.
سپس تندیس جشنواره و جایزه نقدی بهترین فیلم با مضمون هویت ملی و افزایش سرمایه اجتماعی به علیرضا کاویان راد برای فیلم پویانمایی«من ایرانی ام» اهدا شد.
در ادامه بزرگداشت امیر حسین لطفیان با حضور احمد مسجد جامعی و محمد حمیدی مقدم برگزار شد.

برگزیدگان بخش بین‌الملل
بهنام بهزادی (کارگردان سینما و رییس هیات داوران بخش بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران) در سخنانی به زبان انگلیسی با هنرمندان خارجی که بصورت مجازی، جشنواره را دنبال می کردند، سخن گفت و در ادامه به زبان فارسی از برگزارکنندگان جشنواره قدردانی کرد.
هیات داوران در بخش بهترین فیلم کوتاه تجربی مسابقه بین‌الملل فیلمی را شایسته دریافت جایزه ندانست.
جایزه بهترین مستند بخش بین‌الملل به «کاک ئیرج» ساخته جمشید فرج وند فردا اهدا شد. کارگردان این فیلم این جایزه را به کادر درمان تقدیم کرد.
جایزه بهترین فیلم کوتاه انیمیشن نیز به «کاندلا» از اسپانیا رسید.
بهترین فیلم کوتاه داستانی در این بخش نیز به فیلم «دایی» از غنا اهدا شد.
جایزه بزرگ جشنواره در بخش بین‌الملل به رضا فهیمی برای «سفید پوش» از ایران تعلق گرفت.

برگزیدگان بخش ملی
در بخش بهترین فیلمبرداری تنديس جشنواره و جایزه نقدی به وحید بیوته برای فیلم داستانی «جبرئیل» اهدا شد.
در بخش بهترین صدا تنديس جشنواره و جایزه نقدی به محمدحسین مهرجو و سید محمد کشفی برای صدای فیلم داستانی«خوناب» اهدا شد.
در بخش بهترین فیلم نامه تنديس جشنواره و جایزه نقدی به صمد علیزاده برای فیلم داستانی«ناهید» تعلق گرفت.
در بخش بهترین فیلم نامه اقتباسی تنديس جشنواره و جایزه نقدی به محمدرضا مرادی برای فیلم داستانی «دوآل پا» اهدا شد.
جایزه بهترین تحقیق و پژوهش در فیلم مستند به فرشته توکلی برای «فروغ کوچه بن‌بست» اهدا شد.
جایزه بهترین کارگردانی انیمیشن به مونا عبدالله شاهی برای «آتش سرخ» رسید.
وی بعد از دریافت جایزه اش گفت: از دریافت این جایزه تشکر می‌کنم که کمک کردند. فیلم من در دقیقه نود به جشنواره رسید از آقای موسوی تشکر می‌کنم که کمک کردند این فیلم به جشنواره برسد. انیمیشن ایران جدی و شگفت‌انگیز است.
جایزه بهترین کارگردانی مستند به آرمان قلی‌پور دشتکی برای «فرزندان خونیار» رسید.
وی بعد از دریافت جایزه اش گفت: سه سال پیش همینجا کاندید شدم ولی ناامید نشدم و رفتم فیلم‌های بهتری ساختم. من فرزند روستا هستم و خوشحالم که این جایزه را دریافت می‌کنم. این جایزه را به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تقدیم می‌کنم که اگر حمایت آنها نبود این فیلم ساخته نمی‌شد.
جایزه بهترین کارگردانی فیلم تجربی به کمال کچوییان برای «آداپت» رسید.
وی پس از دریافت جایزه اش گفت: من با پارتی جایزه گرفتم و پارتی من خانواده ام، مادرم، پدرم، دوستانم و... هستند.
جایزه بهترین کارگردانی فیلم داستانی به مهیار ماندگار برای «اسب سفید بالدار» تعلق گرفت.
ماندگار گفت: به تیم خودم تبریک می‌گویم که این جایزه برای آنهاست، ما رویای خودمان را ساختیم.
جایزه ویژه هیات داوران به ایمان صالحی برای «ترس خود را جا به جا می‌کند» رسید.
جایزه بهترین فیلم در سینمای ایران به حمیدرضا زبیر برای تهیه‌کنندگی «اسب سفید بالدار» رسید.
دیپلم افتخار بهترین نوآوری به لعیا میرنصیری برای بازی در «ناهید» اهدا شد
جایزه بهترین تدوین به بابک بهرام بیگی برای «فرزندان خونیار» رسید.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • آمار نمایش‌های آنلاین سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران

  آمار نمایش‌های آنلاین سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران

  نزدیک به 64 هزار مخاطب در خانه مجازی جشنواره و 13 هزار مخاطب با خرید بلیت و تماشای آنلاین در سه پلت‌فرم‌ به تماشای آثار بخش مسابقه سی وهفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران نشستند. به ‌گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» طی 5 روز برگزاری جشنواره سی‌و‌هفتم، درخانه مجازی جشنواره (پلت‌فرم هاشور) جمعا 15 هزار و 994 نفر به تماشای فیلم‌های کوتاه بخش بین‌الملل و 38 هزار و 859 نفر به تماشای فیلم‌های کوتاه بخش ملی نشستند.
 • اعلام نامزدهای مسابقه ملی سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

  اعلام نامزدهای مسابقه ملی سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

  نامزدهای بخش مسابقه ملی سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری سیدصادق موسوی برای اولین بار اعلام شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه»نامزدهای سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری سیدصادق موسوی در آستانه برگزاری اختتامیه این رویداد سینمایی اعلام شد.
 • هیات ‌داوران ایسفا برای جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

  هیات ‌داوران ایسفا برای جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

  اعضای هیات داوران ایسفا در آستانه برگزاری اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ایسفا، انجمن فیلم کوتاه ایران(ایسفا) همچون سال‌های گذشته، با اهدای مدال از فیلم برگزیده خود در سی و هفتمین جشنواره فیلم کوتاه تهران تقدیر خواهد کرد.
 • معرفی منتقدان و کارشناسان نشست‌های ایسفا در روز پنجم از جشنواره ۳۷

  معرفی منتقدان و کارشناسان نشست‌های ایسفا در روز پنجم از جشنواره ۳۷

  امیرشهاب رضویان، سحر عصر آزاد، محمدرضا فرزاد، مسعود امینی تیرانی، نیما عباسپور و احسان طهماسبی کارشناسان و منتقدان ایسفا برای تحلیل و بررسی فیلم‌های پنجمین و آخرین روز از جشنواره سی و هفتم هستند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» نشست‌های نقد و بررسی انجمن فیلم کوتاه ایران(ایسفا) در پنجمین روز از سی و هفتمین جشنواره بین‌الملللی فیلم کوتاه تهران با حضور 6 سینماگر پی گرفته می‌شود.
 • معرفی منتقدان و کارشناسان نشست‌های ایسفا روز چهارم جشنواره ۳۷

  معرفی منتقدان و کارشناسان نشست‌های ایسفا روز چهارم جشنواره ۳۷

  بهمن ارک، آزاده جعفری، حسین عیدی زاده، مجید برزگر و شیرین برق نورد کارشناسان و منتقدان ایسفا برای تحلیل و بررسی فیلم‌های چهارمین روز از جشنواره سی و هفتم هستند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» نشست‌های نقد و بررسی انجمن فیلم کوتاه ایران(ایسفا) در چهارمین روز از سی و هفتمین جشنواره بین‌الملللی فیلم کوتاه تهران با حضور 5 سینماگر پی گرفته می‌شود.
آخرین خبرها