کامیار فاروقی: «سینما حقیقت» تنها جشنواره مهم سینمای مستند ایران

کامیار فاروقی مستند‌ساز و مدیرفیلمبرداری گفت: جشنواره «سینما حقیقت» تنها جشنواره مهم سینمای مستند ایران است.
کامیار فاروقی در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» با اشاره به اهمیت برگزاری جشنواره گفت: جشنواره «سینما حقیقت» در ذات خودش جشنواره خوبی است و در حال حاضر تنها جشنواره جامع سینمای مستند ایران است ولی مثل هر جشنواره‌ای ضعف‌هایی دارد که می‌توان با نقد مثبت آنرا بهبود بخشید. 
به غیر از این فقط جشن مستقل سینمای مستند ایران است که خانه سینما برگزار می‌کند و من هم در هیات رئیسه‌اش بوده‌ام؛ اما این جشن هم بیشتر یک اتفاق صنفی است.
کارگردان مستند آیینه خیال ادامه داد: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی خودش یکی از متولیان اصلی سینمای مستند است و از طرفی متولی این جشنواره بزرگ نیز هست. این جشنواره بخش‌های خیلی خوبی دارد، مثل بخش بین‌الملل آن که فیلم‌های مستند کشورهای دیگر را به نمایش می‌گذارند. از طرفی فیلم‌هایی که در طول سال توسط مستندسازان مستقل ساخته شده‌اند را هم به نمایش درمی‌آوردند. اما جشنواره «سینما حقیقت» هم مثل هر جشنواره‌ای نقاط ضعفی هم دارد که می‌شود آنها را نقد کرد. به عقیده من هیچ جشنواره‌ای در دنیا وجود ندارد که به کام و به طبع همه باشد و بتواند همه را راضی کند.
فاروقی درباره رقابتی بودن جشنواره‌ها بیان کرد: هر چیزی که در جوهره آن هنر وجود دارد به ذوق، زیبایی شناسی، شاخصه‌های فردی و خیلی مسائل دیگر برمی‌گردد و از این رو قضاوت آن را به این صورت بیشتر شخصی و سلیقه‌ای می‌کند. سینما به عقیده من مسابقه دو میدانی یا مسابقه شنا نیست. بر همین اساس من خودم با اینکه جوایزی را هم برنده شدم؛ اما هیچ‌وقت فیلم‌هایم را به جشنواره‌ها نفرستادم و تهیه‌کننده‌هایم این کار را کردند.
این مدیر فیلمبرداری با اشاره به ضعف‌ها و مشکلاتی که در سینمای مستند وجود دارد افزود: ضعف‌ها و مشکلاتی که من در حال حاضر در سینمای مستندمان می‌بینم همان مشکلاتی است که 15 سال پیش هم می‌دیدم و با دوستان راجع به آنها صحبت می‌کردیم. سطحی‌گرایی، ضعف تحقیق و پژوهش، ضعف از سطح به عمق رفتن و ضعف‌های فنی به دلیل انقلاب دیجیتالی که اتفاق افتاد و باعث شد همه خودشان دوربین به دست بگیرند و فیلمبرداری کنند از جمله مشکلاتی است که دراین عرصه وجود دارد. من پیشرفت را تعداد جوایزی که در سال می‌گیریم نمی دانم، اینکه ما الان از بیست سال پیش تعداد بیشتری جایزه می‌گیریم ملاک مهمی نیست چراکه اساسا بیست سال پیش این تعداد جشنواره در دنیا برگزار نمی‌شد.
الان بیشتر به موضوعات جشنواره پسند، تابو‌شکن و شبه روشن‌فکری پرداخته می‌شود و در همین موضوعات هم به خاطر کمبود دانش فنی و دانش نظری از سطح نمی‌توانند به عمق بروند.
فاروقی درباره فعالیت‌هایش در عرصه مستند گفت: آخرین مستندی که ساختم آیینه خیال برای مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بود که یک نقد تاریخی راجع به احیای نگارگری در اواخر عصر قاجار و اوائل دوره پهلوی به حساب می‌آمد. اما در یک سال گذشته تمرکزم روی کتابی در زمینه نقاشی در دوره قاجار بوده که به تازگی آنرا به پایان رسانده‌ام. 
دوازدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینما حقیقت» طی روزهای 18 تا 25 آذرماه 1397به دبیری سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد در شهر تهران برگزار خواهد شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • مهدی نورمحمدی: سینمای مستند ما سرمایه‌های انسانی خوبی دارد

  مهدی نورمحمدی: سینمای مستند ما سرمایه‌های انسانی خوبی دارد

  مهدی نورمحمدی مستندساز گفت: کشور ما چالش‌های محیط زیستی زیادی دارد و مستندسازهای ما می‌توانند به عنوان دیده‌بان‌های خوب خطرات را به جامعه منتقل کنند. مهدی نورمحمدی کارگردان مستند آواز جغد کوچک در گفت‌وگو با خبرنگار «پایگاه خبری فیلم کوتاه» درباره این مستند گفت: آواز جغد کوچک دومین مستند حیات وحش من بعد از در پناه بلوط است.
 • طرح‌های منتخب «پیچینگ» جشنواره سینماحقیقت اعلام شد

  طرح‌های منتخب «پیچینگ» جشنواره سینماحقیقت اعلام شد

  طرح‌های مقدماتی ارائه شده به جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت در قالب Pitching Panel، انتخاب و مستندسازان منتخب معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به دنبال سه دوره برگزاری کارگاه‌های بین‌المللی در قالب پیچینگ و جذب سرمایه، همزمان با برگزاری دوازدهمین دوره‌ این رویداد قصد دارد از طرح‌های تولیدی مستند با ویژگی‌های خلاقانه، اقتصادی، دارای لحظه‌های ناب و با قابلیت حضور در عرصه بین‌المللی حمایت کند.
 • فیلم‌های منتخب بخش «فیلم‌های مستند معدن و صنایع معدنی ایران» جشنواره سینماحقیقت

  فیلم‌های منتخب بخش «فیلم‌های مستند معدن و صنایع معدنی ایران» جشنواره سینماحقیقت

  اسامی فیلم‌های بخش مسابقه «فیلم‌های مستند معدن و صنایع معدنی ایران» دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» اعلام شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این بخش ویژه‌ با مشارکت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برگزار می‌شود.
 • مسترکلاس فیلمبرداری «کلر پیژمان» در جشنواره سینماحقیقت

  مسترکلاس فیلمبرداری «کلر پیژمان» در جشنواره سینماحقیقت

  کلر پیژمان فیلمبردار هلندی و از دستیاران سابق رابی مولر، با سفر به تهران، مسترکلاس فیلمبرداری در دوازدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت برگزار خواهد کرد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این مسترکلاس روز 19 آذرماه 97 در کارگاه آموزشی این رویداد در پردیس سینمایی چارسو برگزار خواهد شد.
 • اسامی فیلم‌های «جایزه شهید آوینی» جشنواره سینماحقیقت اعلام شد

  اسامی فیلم‌های «جایزه شهید آوینی» جشنواره سینماحقیقت اعلام شد

  اسامی فیلم‌های بخش «جایزه شهید آوینی» دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» اعلام شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» جایزه شهید آوینی ویژه‌ی نمایش و تقدیر از فیلم‌های مستند منتخب حوزه‌ی مقاومت، انقلاب اسلامی و دفاع مقدس است که برای پنجمین سال متوالی به عنوان بخش‌ ویژه‌ی جشنواره سینماحقیقت برگزار می‌شود.
آخرین خبرها