عطا مجابی: بخش پیچینگ اتفاق خارق‌العاده‌ای در فیلم کوتاه است

کارگردان فیلم کوتاه بیکوک، اجرای بخش پیچینگ در جشنواره را یک اتفاق مهم خواند و گفت: سینمای فیلم کوتاه مهجور اما نخبه است.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» به نقل از ستاد خبری سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، عطا مجابی کارگردان فیلم مردی که اینجا نبود، جشنواره فیلم کوتاه تهران را یکی از مهم‌ترین رویدادها در حوزه این هنر خواند و در این باره گفت: سینمای فیلم کوتاه مهجور اما نخبه است. این سینما بسیار نیاز به حمایت دولتی دارد تا افراد جوان‌تر بتوانند با روحیه جوانگرایی خود سینما را بسط و گسترش دهند در این راستا نیز، جشنواره‌ها امکان و فرصتی برای دیده شدن چنین استعدادهایی هستند.
او افزود: به نظر من جشنواره فیلم کوتاه تهران یکی از مهم‌ترین جشنواره‌ها چه به لحاظ قدمت و چه از نظر وسعت است زیرا هم بخش ملی و هم بین‌المللی را در دل خود دارد.
کارگردان فیلم کوتاه حفره بخش بین‌الملل جشنواره را یک فرصت درخشان خواند و اظهار کرد: در بخش بین‌الملل جشنواره این امکان فراهم می‌شود که جوانان ایران با وجود محدودیت‌های موجود، بتوانند با هنرمندان سایر کشورها تعامل برقرار کنند و موفق به انتقال ایده، تکنیک و اندیشه شوند.
او مخاطبان فیلم کوتاه را قشر خاص‌تری نامید و بیان کرد: مخاطبان فیلم کوتاه معمولاً تماشاگران حرفه‌ای سینما هستند بنابراین می‌توان در سطح وسیع و در حدی که توان جشنواره است، فرصت برای پخش فیلم‌ها فراهم کرد.
این کارگردان فیلم کوتاه تصریح کرد: اکران منظم فیلم‌های کوتاه در سالن‌های بیشتر و به شکل منظم‌تر می‌تواند سبب شود که مخاطبان فیلم کوتاه شرایط بهتری را تجربه کنند زیرا ما به عنوان یک کشور پهناور و با داشتن جمعیتی نزدیک به ۸۰ میلیون، علاقه‌مندان بسیاری به حوزه فیلم کوتاه داریم که باید پاسخگوی آن‌ها باشیم.
او تأکید کرد: باید در نمایش فیلم‌های جشنواره به این موضوع دقت داشته باشیم که آثار را به شکلی مناسب و امن ارائه دهیم به این معنا که از امکان جا به جا شدن، کپی و مباحثی از این دست پیشگیری کنیم به همین خاطر معتقدم که برای چنین رویدادهایی نیازمند برنامه‌ریزی پیچیده‌تری هستیم با این وجود من معتقدم که شکل کنونی جشنواره فیلم کوتاه تهران با وجود محدودیت‌ها و مشکلات، بسیار قابل تحسین و تأثیرگذار است.
این کارگردان از پذیرفته شدن فیلم کوتاه جناکات در بخش پیچینگ سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران خبر داد و افزود: این فیلم نامه یک کمدی سیاه است که من با یک تهیه‌کننده ایتالیایی پیش می‌برم و امیدوارم که سال آینده بتوانم فیلم‌برداری و ساخت آن را آغاز کنم.
مجابی ادامه داد: به نظر من بخش پیچینگ اتفاقی بسیار جذاب و یک تجربه فوق‌العاده است زیرا با توجه به تفاوتی که ما در زمینه ارزی با سایر کشورها داریم، این بخش فرصت خوبی است که به شکلی ساده‌تر و حرفه‌ای‌تر بتوانیم منابع مالی را جذب کنیم.
او پیچینگ را یک فرصت استثنایی خواند و گفت: امروز بودجه متوسط یک فیلم کوتاه در اروپا ۳۰ هزار یورو است درحالی‌که تأمین این مبلغ در ایران تنها توسط یک فرد ثروتمند آن هم برای ساخت یک فیلم بلند به کار می‌رود. به همین خاطر من فکر می‌کنم که این بخش فرصتی استثنایی است که اجرای آن در دل جشنواره واقعاً جای تشکر دارد.
این هنرمند خاطرنشان کرد: اجرای پیچینگ را چه به صورت رسمی و از طریق جشنواره‌ها و چه به صورت غیررسمی باید فیلم‌سازان ما بیاموزند و یاد بگیرند بنابراین امیدوارم که این بخش در تمام دوره‌های آینده جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران و حتی جشنواره‌ای ملی مد نظر قرار گیرد.
سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به منظور شناسایی و معرفی برترین آثار کوتاه در سطح ملی و بین‌المللی و همچنین ایجاد رقابت سازنده بین فیلم‌سازان از ۱۸ تا ۲۳ آبان۹۷ برگزار خواهد شد.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
اخبار مرتبط
 • مستندهای منتخب جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

  مستندهای منتخب جشنواره فیلم کوتاه تهران معرفی شدند

  اسامی 28 فیلم مستند راه‌یافته به سی‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران اعلام شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات انتخاب بخش مستند از میان 258 فیلم ارسال شده به دبیرخانه جشنواره، 28 فیلم را برای شرکت در بخش مستند سی‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران انتخاب کردند.
 • آثار منتخب بخش تجربی جشنواره فیلم کوتاه تهران اعلام شد

  آثار منتخب بخش تجربی جشنواره فیلم کوتاه تهران اعلام شد

  اسامی ۱۵ فیلم تجربی راه‌یافته به سی‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران اعلام شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات انتخاب بخش تجربی ١۵ فیلم را برای شرکت در بخش تجربی سی‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران انتخاب کردند.
 • احمد الستی: نشست‌های جشنواره فیلم کوتاه جنبه آموزشی دارد

  احمد الستی: نشست‌های جشنواره فیلم کوتاه جنبه آموزشی دارد

  دکتر احمد الستی دبیر علمی مجموعه نشست‌های سی‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران جنبه آموزشی این دوره از نشست‌های جشنواره را پررنگ خواند و گفت: امسال وضعیت متفاوت است زیرا بسیار بر آموزش تأکید وجود دارد.
 • معرفی داوران خارجی بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران

  معرفی داوران خارجی بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران

  داوران خارجی بخش مسابقه بین‌الملل سی و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران معرفی شدند. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» کریستوف گیرات از لهستان، ویرجیل ویدریش از اتریش، تام پالمن از سوئد، ساری ولانن از فنلاند، میک هنیگن از ایرلند، پر فیکسه از نروژ شش داورخارجی جشنواره هستند.
 • آثار منتخب بخش پویانمایی سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران اعلام شد

  آثار منتخب بخش پویانمایی سی‌و‌پنجمین جشنواره فیلم کوتاه تهران اعلام شد

  اسامی 21 فیلم پویانمایی راه‌یافته به بخش ملی سی‌و‌پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران اعلام شد. به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» هیات انتخاب بخش پویانمایی از میان 144 فیلم ارسال شده به دبیرخانه جشنواره، 21 فیلم را برای شرکت در بخش پویانمایی مسابقه سینمای ایران جشنواره سی‌وپنجم انتخاب کردند.
آخرین خبرها