فراخوان و مقررات جشنواره فیلم فجر منتشر شد

مقررات و فراخوان سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر که از 12 تا 22 بهمن 1392؛ مقارن با سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود، منتشر شد.
به گزارش «پایگاه خبری فیلم کوتاه» این دوره جشنواره شامل سه بخش کلی سینمای ایران، سینمای جهان و مسابقه مواد تبلیغی و اطلاع رسانی است. بخش سینمای ایران شامل پنج بخش رقابتی سودای سیمرغ، نگاه نو (مسابقه فیلم های اول) سینمای حقیقت (مسابقه آثار مستند بلند) ، فیلم برگزیده تماشاگران و تجلی اراده ملی و بخش غیر رقابتی خارج از مسابقه است.
در بخش سودای سیمرغ علاوه بر سیمرغ زرین بهترین فیلم با نگاه ملی، همانند سال‌های قبل، 17 سیمرغ بلورین بهترین فیلم، کارگردان، فیلم نامه، بازیگر نقش اول مرد و زن، فیلمبرداری، تدوین، موسیقی، نقش مکمل مرد و زن، صدابرداری، صداگذاری، طراحی صحنه و لباس، چهره پردازی، جلوه‌های ویژه میدانی و جلوه‌های بصری و جایزه ویژه هیأت داوران اهدا خواهد شد.
در بخش مسابقه فیلم های اول (نگاه نو) سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه، بهترین کارگردانی و بهترین  فیلم به همراه جایزه ویژه هیأت داوران به بهترین دستاورد فنی یا هنری اهدا خواهد شد.
در بخش آثار مستند بلند سینمایی نیز که زمان آثار حداقل باید 60 دقیقه باشد، سیمرغ بلورین به بهترین فیلم ، بهترین کارگردان و بهترین متن و پژوهش و جایزه ویژه هیأت داوران برای بهترین دستاورد فنی یا هنری اهدا می شود.
بخش رقابتی دیگر سینمای ایران، «بهترین فیلم سینمای ایران از نگاه تماشاگران» است. همچنین در بخش تجلی اراده ملی کلیه آثار به نمایش درآمده سودای سیمرغ، خارج از مسابقه و فیلم های اول می توانند شرکت کنند و جوایز سازمان ها و نهادهای خصوصی و دولتی را به خود اختصاص دهند.
بخش خارج از مسابقه سینمای ایران به فیلم هایی  اطلاق می شود که به دلیل حضور یکی از سازندگان اصلی درهیأت های انتخاب، داوری و یا به درخواست تهیه کننده در بخش سودای سیمرغ به نمایش در نمی آید.
بخش سینمای بین الملل شامل دو بخش رقابتی جام جهان نما و سینمای سعادت و بخش غیر رقابتی نمایش های ویژه است.
در بخش جام جهان نما شش سیمرغ بلورین بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه، بازیگران زن و مرد و بهترین دستاورد فنی یا هنری و بهترین فیلم آسیایی به همراه یک جایزه ویژه هیأت داوران به بهترین فیلم همسو با اولویت های مضمونی این بخش اهدا خواهد شد.
اولویت‌های اعلام شده در این دوره جشنواره ارزش های بنیادینی نظیر ظلم ستیزی، عدالت خواهی، حقوق بشر، اشاعه اخلاق، معنویت و بیداری اسلامی است.
بخش دیگر سینمای بین الملل، سینمای سعادت (مسابقه فیلم سازان جهان اسلام) است. این بخش، هدف افزایش بهره مندی جهان اسلام از سینما و نقش سینما در توسعه ارزشهای اسلامی را دنبال می‌کند.
در این بخش چهار سیمرغ بلورین به بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه و بهترین دستاورد فنی یا هنری و دو جایزه ویژه مصطفی عقاد و جایزه ویژه هیأت داوران اهداء می شود. در بخش غیر رقابتی بین الملل، فیلم های برگزیده جشنواره ها و یا فیلم های نمایشگر یک سبک هنری و یا فیلمسازان برجسته سینمای جهان و یا منطقه ای خاص به نمایش درخواهد آمد.
آخرین بخش رقابتی جشنواره، مسابقه مواد تبلیغی و اطلاع رسانی شامل عکس، پوستر ، تیزر و آنونس است که در این بخش سه سیمرغ بلورین به بهترین عکس فیلم، بهترین طراحی پوستر و بهترین آنونس یا تیزر اهداء می شود.
در زمان بندی مقررات جشنواره امسال اعلام شده است که متقاضیان باید تا 30 آبان 1392 تقاضای شرکت خود را به همراه نسخه بازبینی ارائه نمایند و آخرین زمان ارائه نسخه بازبینی 30 آذر است.
کلیه فیلم های منتخب تا 20 دی ملزم به ارائه نسخه نهایی خواهند بود که در صورت عدم ارائه براساس مقررات جشنواره، دبیرخانه فقط برای نمایش فیلم های دریافت شده برنامه ریزی خواهد کرد.
براساس این فراخوان ، در دوره سی و دوم جشنواره 44 جایزه شامل یک سیمرغ زرین، 38 سیمرغ بلورین و 5 جایزه ویژه هیأت داوران اهداء خواهد شد که نسبت به مقررات دوره قبل یک جایزه کمتر است؛ همچنین در دوره سی و یکم یک سیمرغ زرین، 41 سیمرغ بلورین و 3 جایزه ویژه و جمعاً 45 جایزه پیش بینی شده بود.
متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت جشنواره www.fajrfilmfestival.ir اصل فراخوان را مشاهده و از آخرین خبرها مطلع شوند؛ علاوه بر این ایمیل جشنواره: [email protected]و  تلفکس جشنواره: 88797542 – 88880327 است؛ ضمن آنکه دفتر جشنواره نیز در تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به توانیر، نبش کوچه احتشام، پلاک 2454، طبقه سوم، دبیرخانه جشنواره بین المللی فیلم فجر واقع است.
سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر همزمان با سی و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، از 12 تا 22بهمن 1392 با شرایط و مقررات ذیل در تهران برگزار می‏ شود.

یک دیدگاه بگذارید

لطفا حاصل عبارت زیر را به عدد در کادر مقابل آن بنویسید.
آخرین خبرها